Porady

Niwelowanie skutków klęsk żywiołowych – bezpieczny sprzęt do pracy

Niwelowanie skutków klęsk żywiołowych – bezpieczny sprzęt do pracy

Pogoda w Polsce jest bardzo zmienna, co niestety prowadzi do powstawania anomalii. W konsekwencji występują klęski żywiołowe, które powodują liczne zniszczenia na dużym. Można tu choćby wspomnieć niedawną tragedię, kiedy huragan i burza w Suszku spowodowały zniszczenie znacznej połaci lasu, a także ofiary. Niestety pewnych sytuacji nie można przewidzieć, jednak skutki klęsk żywiołowych należy w miarę szybko usunąć. Dlatego tutaj potrzebny jest profesjonalny sprzęt taki jak np. podesty ruchome.

Niezawodne podesty ruchome pomocne w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych

W każdym terenie sprawdzą się niewątpliwie podesty ruchome. Nawet, gdy podłoże jest nierówne, a do tego grząskie można wykorzystać ten sprzęt. Warto tutaj postawić na niezawodne podesty ruchome gąsienicowe, które są niezwykle stabilne i dzięki silnikowi elektrycznemu bądź też spalinowemu mogą pracować przez wiele godzin. Używanie podestów ruchomych gwarantuje jednocześnie bezpieczeństwo ekipie pracującej. Wystarczy tutaj wykorzystać podesty z platformą roboczą, które wyposażone są w barierki ochronne. Wysięgnik podestu umożliwia dotarcie w trudno dostępne miejsca, a udźwig pozwala na transport nie tylko ludzi, ale i sprzętu. Niezawodne tutaj podesty ruchome świetnie sprawdzą się w przypadku naprawy uszkodzonych linii wysokiego napięcia, a także ścinania nadłamanych drzew oraz takich, których system korzeniowy został naruszony i stanowią niebezpieczeństwo dla znajdujących się blisko domostw, a także dróg.

Pompy odwadniające – jak wypompować wodę z zalanej piwnicy?

Zarówno podczas roztopów, jak i gwałtownych ulew może dojść do powodzi. Zalanie piwnic oraz ulic wymaga wypompowania wody, dlatego niezbędne jest użycie pompy odwadniającej. Tutaj należy zwrócić uwagę, jak wygląda zawartość cząstek włóknistych, czyli w jakim stopniu woda jest zanieczyszczona, np. gałęziami czy kamieniami, gdyż od tego w dużej mierze zależy wybór czy to pompy do czystej czy to brudnej wody. Można tutaj postawić na pompy wyposażone w filtr wstępny, ewentualnie rozdrabniacz. Jednak równie istotne znaczenie ma sama wydajność pompy, która określana jest w litrach na godzinę. Zatem im większy kataklizm tym oczywiście wydajność, ale i wysokość podnoszenia powinna być większa.

Usuwanie skutków pożarów – niezbędny sprzęt

Niestety konsekwencją klęsk żywiołowych są pożary, dlatego po opanowaniu pożaru przez służby gaśniczo-ratownicze należy jak najszybciej usunąć ich skutki. Zatem należy uprzątnąć pogorzelisko. Potrzebny będzie tu ciężki sprzęt zarówno koparko-ładowarki, jak i samochody z naczepami do wywożenia gruzu, w przypadku pożaru nieruchomości, a także drewna w przypadku pożaru lasu. Warto tutaj pamiętać również o zapewnieniu odpowiedniej odzieży ochronnej dla pracowników usuwających skutki klęski pożaru. Zatem konieczne będą zarówno kaski ochronne, rękawice, odzież ochronna, a także buty wyposażone we wzmocnienia.

Występowanie osuwania się ziemi – jak radzić sobie z tego typu klęskami żywiołowymi?

Osuwiska zdarzają się bardzo często, szczególnie gdy dojedzie do powodzi lub pęknięcia tamy. Dlatego zaraz po takim kataklizmie należy wdrożyć takie rozwiązania, które w możliwie najszybszy sposób niwelują skutki. Zaraz po sprzątnięciu zalegającej ziemi należy rozpocząć pracę. Tutaj niezwykle ważna jest osłona przeciwosuwiskowa. Do tego celu używa się również ciężkiego sprzętu w postaci dźwigów. Tutaj również kluczowe znaczenie ma praca „rąk ludzkich”, a także inżynierów, którzy muszą wdrożyć takie rozwiązania, które pozwolą zabezpieczyć teren na przyszłość. Zatem stosowane są różnego typu umocnienia, głównie betonowe. Czasami same zabezpieczenia mogą nie być skuteczne, szczególnie gdy osuwiska są skutkiem zerwania tamy. Wtedy też należy wprowadzić dodatkowe umocnienia, które pozwolą zabezpieczyć teren i zapobiegną ponownemu przerwaniu tej bariery.

Niwelowanie skutków klęsk żywiołowych polega nie tylko na usunięciu zniszczeń, ale również na wprowadzeniu takich rozwiązań technologicznych, które zabezpieczą na przyszłość dany teren. Niezbędna jest tutaj praca rąk ludzkich, ale i użycie profesjonalnego sprzętu ciężkiego. Tylko w ten sposób można poradzić sobie z usuwaniem uszkodzeń w środowisku naturalnym, a także przemysłowym i urbanistycznym.

Similar Posts