Budowa

Markizy i pergole — znajdź swój sposób na ochronę tarasu przed słońcem i deszczem

Markizy i pergole -- znajdź swój sposób na ochronę tarasu przed słońcem i deszczem

W dobrze zagospodarowanym ogrodzie nie może zabraknąć ocienionego kącika wypoczynkowego. Chętnie siadamy na balkonie, pod warunkiem, że jest na nim choć trochę cienia. Nie lubimy jeść pod gołym niebem, szukamy choć skrawka dachu. Markizy i pergole ogrodowe są najlepszą odpowiedzią na tego rodzaju potrzeby.

Dlaczego potrzebujemy cienia w ogrodzie?

Chociaż urządzając ogród, pod uwagę bierzemy przede wszystkim jego słoneczną część, są czasem sytuacje, w których nadmiar słońca nam przeszkadza. Wynika to nie tylko z wrodzonej niechęci do przegrzewania się, ale też bardziej przyziemnych potrzeb. W czasie jedzenia, pracy na powietrzu, odpoczywania, czytania czy drzemki, nadmiar słońca jest niewskazany, czasem nawet szkodliwy. Niestety, nie zawsze udaje się zaaranżować zacienione miejsce tylko poprzez wykorzystanie roślinności. Drzewa i krzewy nie są w stanie skutecznie zablokować dopływu promieni słonecznych. Stąd konieczność korzystania z innych rozwiązań. Najczęściej sięgamy po parasol plażowy lub ogrodowy. Łatwo go rozłożyć, równie łatwo zdemontować. Niestety – większość parasoli może zapewnić cień dla zaledwie kilku osób. Dlatego warto skorzystać z innych rozwiązań.

Markiza montowana do budynku

Markiza to bardzo popularny rodzaj osłony przed słońcem i deszczem. Najczęściej można je spotkać w miejscach publicznych. Są tradycyjną osłoną witryn sklepowych. Wykorzystuje się je także w pubach i restauracjach dysponujących niewielkim ogródkiem. Na pewno każdy choć raz widział kilka stolików na chodniku przed restauracją, a nad nimi właśnie markizę – dach, który można rozkładać i składać w zależności od potrzeb. Prosta konstrukcja markizy gwarantuje jej łatwe składanie i rozkładanie. Po złożeniu markiza jest praktycznie niewidoczna. O jej obecności świadczy tylko kaseta na ścianie budynku. Istnieją też markizy bezkasetowe. Rozłożona markiza chroni przed deszczem i słońcem. Jest niezastąpiona jesienią przy spadających liściach. Jej rozmiar i kolor zależny jest od potrzeb zamawiającego, jednak trzeba pamiętać, że markiza nie jest podtrzymywana żadnymi pionowymi podporami, więc za jej pomocą możemy osłonić tylko stosunkowo niedużą powierzchnię.

W warunkach domowych markizy montuje się nad oknami, szczególnie tymi wychodzącymi na południe, oraz nad tarasami i balkonami. Raczej rzadko montuje się markizę nad wejściem do domu.

Markiza wolnostojąca do ogrodu

Markiza wolnostojąca opiera się na dwóch metalowych podporach, które dla większej stabilności powinny być ustawione na twardym podłożu. Jeśli markiza ma stać w zielonej części ogrodu, warto rozważyć przygotowanie niedużego fundamentu. Jego wielkość to sprawa indywidualna. Wszystko zależy od tego, czy markiza ma osłaniać kawałek zielonej części ogrodu, czy miejsce na podwyższeniu, gdzie będzie stał ogrodowy zestaw wypoczynkowy. W każdym przypadku podpory utrzymujące markizę muszą być ustawione na wypoziomowanym, twardym podłożu.

Wielkość markizy decyduje nie tylko o osłanianej przez nią powierzchni, ale także o sposobie rozkładania. Mniejsze modele rozkładają się równolegle na dwie strony jednocześnie. W przypadku większych możemy zadecydować, czy chcemy rozwinąć cały dach, czy tylko jedną jego część. Samo rozkładanie jest bardzo wygodne, można to bez wysiłku zrobić za pomocą pilota. Jeśli wolimy, możemy wybrać sterowanie manualne.

Markizy wieszane nad oknami i balkonami na ogół są lekko spadziste. W przypadku markiz wolnostojących użytkownik sam decyduje, czy potrzebuje mieć dach płaski, czy lekko nachylony. Ten pierwszy zapewni większą powierzchnię chronioną przed słońcem, drugi lepiej sprawdzi się w przypadku deszczu. Tkanina z wodoodporną membraną zapewnia skuteczną ochronę przed opadami. Koniec z uciekaniem do domu, gdy pada deszcz.

Pergola ogrodowa nad taras

Jeśli szukamy stabilnej osłony, która nie tylko ochroni nas przed słońcem i deszczem, ale także przetrwa silne podmuchy wiatru, warto przychylnym okiem spojrzeć na pergole ogrodowe. Kształtem zbliżone do markiz, wyróżniają się bardzo stabilną konstrukcją, dużą odpornością na wiatr i możliwością łączenia modułów, co w praktyce pozwala na zbudowanie naprawdę dużych zadaszeń.

Pergole ogrodowe w przeciwieństwie do markiz, są konstrukcjami stałymi. W modelach z płóciennym dachem istnieje możliwość zwinięcia go, ale nawet wtedy konstrukcja utrzymująca pergolę nie zostanie złożona. Ciekawym rozwiązaniem jest przezroczysty dach. Takie pergole montuje się najczęściej nad tarasami słabo oświetlonymi przez słońce, tak by nie zabierać dostępu światła, jednocześnie chroniąc przed opadami atmosferycznymi. Innym wyjściem są ruchome, aluminiowe panele, które można dowolnie odsłaniać i zasłaniać.

Markiza czy pergola, co wybrać?

Chociaż podobne do siebie, różnią się w szczegółach. Markiza zajmuje mniej miejsca, montowana do budynku nie potrzebuje podpór, jednak nie jest odporna na wiatr. Pergola przetrwa praktycznie każdą zamieć, ale na jej postawienie trzeba mieć więcej miejsca. Jedne i drugie można zamówić na konkretny wymiar. Możliwy jest też dobór koloru według indywidualnych potrzeb. Mieszkańcy Łodzi i okolic mogą liczyć na fachowe doradztwo i montaż, korzystając ze strony http://www.twojamarkiza.pl/

Similar Posts