Budowa

Najmodniejsze elewacje domów jednorodzinnych

Najmodniejsze elewacje domów jednorodzinnych

Przygotowując się do wykończenia domu warto zorientować się w bieżących trendach. Do łask powraca wykończenie w drewnie, w połączeniu z kamieniem, nowoczesne elewacje wykończone ceramicznymi płytami, tynk dekoracyjny imitujący różne powierzchnie, a także elementy sztukaterii elewacyjnej, czy industrialne wykończenie w cegle lub płytkach klinkierowych. W każdym przypadku do precyzyjnego wykonania niezbędne są rusztowania elewacyjne.

Modne i niezawodne, czyli elewacja w drewnie i kamieniu

Czy jest materiał mocniejszy niż kamień? Pewnie nie. A bardziej elegancki i ponadczasowy niż drewno? Tutaj odpowiedź również narzuca się sama. Zatem połączenie kamienia i drewna na elewacji wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Tutaj konieczne jest oczywiście obliczenie wytrzymałości ściany, gdyż w przypadku dużych kamieni potrzebne może być zastosowanie kotew mocujących. Zarówno w przypadku drewna, jak i kamienia niezbędna jest impregnacja, która nadaje im trwałość na wiele lat. Oczywiście kiedy elewację chce się utrzymać w nienagannym stanie potrzebne jest powtarzanie tego zabiegu co kilka lat. I tu również doskonałe będą sprawdzone rusztowania elewacyjne, które znacznie usprawnią pracę konserwacyjną.

Nowoczesność w czystej postaci, czyli płyty ceramiczne na elewację

Wielu osobom płyty ceramiczne kojarzą się z wykończeniem wnętrza domu. Jednak coraz bardziej popularne staje się używanie płyt ceramicznych mrozoodpornych do stworzenia niepowtarzalnej elewacji. Tutaj najlepiej sprawdzają się gresy i spieki kwarcytowe, które odznaczają się niską nasiąkliwością, nie przekraczająca 1%. Zatem takie wykończenie jest nie tylko efektowne, ale również zapobiega przesiąknięciu murów wilgocią. Tutaj można wybrać różnorodną kolorystykę i wykończenie powierzchni płyt. Mogą być zarówno polerowane, jak i matowe, a także imitować np. powierzchnię betonu, marmuru lub piaskowca. Taka elewacja doskonale komponuje się z dużymi przeszkleniami, a także geometryczną bryłą budynku. Precyzyjne wykonanie wymaga użycia mrozoodpornej zaprawy klejącej, a także wygodnego stanowiska pracy, które zapewnia rusztowanie elewacyjne.

Tynk dekoracyjny – niepowtarzalne i nowoczesne wykończenie elewacji

Do wykończenia elewacji można wybrać także tynk. Jednak nie klasyczny, a dekoracyjny. Tutaj stosuje się mieszankę cementową barwioną w masie, a także żywice, które nadają mu niepowtarzalną strukturę i kolor. Tutaj możliwości jest wiele i bardzo popularne są tynki w kolorach szarości, które imitują beton, a nawet takie przypominające cegłę klinkierową, czyli klinkierit, bądź drewno. Można zastosować jedną z dwóch technik wykonania. Najbardziej dokładne jest oczywiście ręczne naniesienie tynku, choć można wykorzystać również metodę natryskową. W obydwu przypadkach konieczne jest rozłożenie odpowiednich rusztowań elewacyjnych. Przy wykonaniu elewacji domu jednorodzinnego można zdecydować się na mobilne.

Atrakcyjna elewacja domu – boniowanie

Ciekawym pomysłem jest również wykonanie boni. W ten sposób elewacja domu wpisuje się w stylistykę retro, bądź też glamour. Wszystko zależy od rodzaju boni. Można zdecydować się na delikatne boniowanie, przy użyciu szablonu. Tutaj należy przeciągnąć tynk po prowadnicach. Można również zastosować listwy i wypełniać pola między nimi zaprawą. W ten sposób uzyskamy delikatne i nowoczesne boniowanie w wersji glamour. Jeżeli preferujemy antyczny styl bądź stylistykę retro powinniśmy postawić na bonie głębokie. Należy je uformować w izolacji, gdzie wycina się je w materiale ociepleniowym. Należy je dodatkowo wzmocnić, co poprawia jeszcze bardziej estetykę.

Wśród najmodniejszych rodzajów wykończenia elewacji można wymienić jeszcze cegłę klinkierową bądź płytkę klinkierową. Wybór pomiędzy nimi zależny jest od możliwości obciążenia ściany. W przypadku lekkiej zabudowy, np. domów kanadyjskich trzeba wykorzystać lekkie płytki klinkierowe. Warto zauważyć, że klinkier występuje w wielu kolorach, nie tylko klasycznym brązowo-czerwonym, zatem można stworzyć unikalną aranżację. Wybór pomiędzy rodzajami wykończenia jest naprawdę trudny, gdyż ciekawych rozwiązań jest bardzo wiele. Warto zatem kierować się stylem aranżacji wnętrza i do niego dopasować wykończenie elewacji.

Similar Posts