Pale CFA to elementy konstrukcyjne, które wykorzystywane są do niektórych konstrukcji budowlanych. Ich popularność rozwinęła się w latach 90. XX wieku i trwa do dziś. Czym więc są pale CFA i kiedy są one stosowane?
Pale CFA – czym są?
Pale CFA to przede wszystkim elementy konstrukcyjne, które sprawdzają się w wykonywaniu fundamentów głębokich. Przeważnie mają one średnicę sięgającą do 1200 mm, natomiast ich głębokość może wynosić nawet 20 m. Mogą być one wykorzystywane w wielu gruntach, np. w glinach, żwirze, piasku, pyłach czy miękkich skałach. Co ważne, montaż pali CFA nie jest kłopotliwy. Nie ma przy nim wibracji ani wstrząsów, nie emitowane są też głośne dźwięki, dzięki czemu można taką technologię stosować w miejscach, w których należy szczególnie dbać o środowisko. Chcąc uzyskać więcej szczegółowych informacji odnośnie tych elementów, warto zajrzeć na stronę wykonawców, pale CFA opisuje www.keller.com.pl.
Jakie jest zastosowanie pali CFA?
Pale CFA to elementy, które wykorzystywane są przy wykonywaniu fundamentów głębokich. Najczęściej stosuje się je przy budowie ekranów akustycznych, jest to popularna alternatywa dla innych rozwiązań. Często wykorzystywane są również w budowie obiektów mostowych. Pale CFA mogą być stosowane jako fundamenty np. pod filarami czy na węzłach drogowych. Elementy te znajdują zastosowanie również w budowie ścian palowych w konstrukcjach oporowych.
Jakie są zalety pali CFA?
Pale CFA mają wiele zalet, stąd ich rosnąca popularność. Przede wszystkim wśród różnych pali formowanych w gruncie są one atrakcyjne cenowo. Na dodatek elementy konstrukcyjne tego typu charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością. Pale CFA dobrze zespalają się z gruntem, co również jest niewątpliwą zaletą. Mało tego, można stosować je w wodonośnych warstwach gruntu. Na korzyść jest również montaż tego typu rozwiązania. Jeden pal można zamontować w pół godziny, przy czym samo wykonanie nie emituje głośnych dźwięków, nie pojawiają się także drgania czy wibracje. W dodatku takie pale CFA mogą być montowane w bliskim sąsiedztwie istniejących obiektów, nie ma ku temu żadnych przeszkód.
Jak wykonuje się pale CFA?
Wykonanie pali CFA to przede wszystkim zadanie dla fachowców, ponieważ niezbędny do tego jest specjalistyczny sprzęt wiertniczy. Montaż takich elementów obejmuje kilka istotnych etapów. Na początku konieczne jest ustawienie świdra ślimakowego na odpowiednią głębokość. Następnie świder ten wkręca się w grunt rozpychając go na boki (wzmacniając poboczny grunt przed rozluźnieniem) i w niewielkim stopniu wynosi go na powierzchnię. Kolejnym etapem jest podciąganie świdra i równoczesne tłoczenie mieszanki betonowej przez specjalną rurę rdzeniową. Później odbywa się zabetonowanie pala i pogrążanie zbrojenia. Ostatnim etapem jest umieszczenie zbrojenia, przeważnie nie zajmuje ono całej długości pala CFA.