Ogród

Najlepsze byliny całoroczne do uzupełnienia rabat

Najlepsze byliny całoroczne do uzupełnienia rabat

Byliny to rośliny wieloletnie i raczej ekspansywne, które świetnie nadają się do obsadzania rabat. W zależności od gatunku mają różne preferencje. Niektóre z nich lubią nasłonecznione stanowiska, a inne półcieniste. Wysokie byliny nie powinny znajdować się z przodu rabaty, a to z prozaicznej przyczyny, aby nie zasłonić pozostałych roślin na niej posadzonych. Jeśli chodzi o kolejność sadzenia to najwyższe byliny powinny znajdować się z tylu rabaty. Należą do nich z pewnością piękne trawy ozdobne, które doskonale uzupełniają braki po bylinach jednorocznych i roślinach cebulowych, wykopywanych i sadzonych następnie na innym stanowisku. Warto poznać najciekawsze byliny do uzupełnienia rabat.

Miskanty i ich wymagania – z jakimi kwiatami sadzić je na rabacie?

Miskanty to bardzo popularne byliny kwitnące, które jesienią zachwycają pięknymi, kołyszącymi się na wietrze pióropuszami. Z ozdobnych odmian najbardziej popularny jest miskant chiński, choć można wymienić jeszcze miskant cukrowy czy olbrzymi. Dwie ostatnie odmiany raczej nadają się do sadzenia na dużych przestrzeniach przy oczkach wodnych i stawach niż na rabatach, ze względu na dużą ekspansywność. Z kolei miskant chiński to piękne trawy ozdobne w ogrodzie, które stanowią doskonałe tło dla posadzonych na rabacie mniejszych bylin. Świetnie skomponują się z astrami, zawilcami, rudbekią, ale również inną byliną – funkią. Miskanty nie są wymagające, a podlewać należy je w pierwszym roku, a potem tylko w okresach długotrwałej suszy. Lubią stale wilgotną glebę. Miskanty to trawy ozdobne, które najlepiej sadzić wiosną, dzięki temu mogą zdążyć przygotować się do zimy. Występują w wielu efektownych barwach, między innymi czerwonej i brązowej.

Piwonie doskonałe do obsadzenia rabat

Piwonie to jedne z kwitnących bylin, które mogą przeżyć nawet 40 lat. Nie są wymagające w uprawie. Lubi miejsca słoneczne. Takie warunki są jej potrzebne, aby mogła zakwitnąć w 3 roku od posadzenia. Piwonia to bylina kwitnąca, która dobrze znosi zimową aurę i potrzebuje chłodu, aby zawiązać pąki. Piwonie preferują glebę przepuszczalną i żyzną, ale nie podmokłą. Należy je zasadzić płytko, gdyż w przeciwnym razie nie zakwitną. Piwonie lubią glebę o odczynie lekko kwaśnym lub zasadowym i można je sadzić z roślinami o podobnych preferencjach. Można również stworzyć ciekawą rabatę z samych piwonii, stosując kontrastujące barwy, białą i różową lub białą i czerwoną.

Liliowce – uświetnią każdą słoneczną rabatę

Liliowce podobnie jak piwonie są długowieczne. Najlepiej sadzić je w miesiącach wakacyjnych, od czerwca do sierpnia. Lubią słoneczne stanowiska, choć poradzą sobie również w półcieniu, a nawet cieniu, gdzie po prostu będą kwitły krócej i mniej intensywnie. Lubią glebę żyzną i przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną, podobnie jak piwonie. Sprawdzą się do uzupełnienia rabat, obok roślin krótko kwitnących i jednorocznych. Okres kwitnienia liliowców to nawet 4-8 tygodni. Ich zielone dekoracyjne liście zdobią jednak rabatę przez cały czas, w związku z tym nadają się one doskonale do uzupełnienia rabaty.

Funkie – łatwe w uprawie pięknie kwitnące byliny wieloletnie

Funkie to także popularne byliny, które zachwycają swoją dekoracyjnością i nadają się na obrzeża rabat. Za nimi można posadzić trawy ozdobne, takie jak miskanty, które mają podobne wymagania glebowe. Na przedzie rabaty znajdą się w tej konfiguracji aksamitki, begonie, a także fiołki. Kolorowa rabata będzie pięknie mienić się w pełnym słońcu. Oczywiście warto pamiętać o dobieraniu odmian w taki sposób, by rośliny dopełniały się jeśli chodzi o barwy, a na jedną rabatę nie wybierać więcej niż trzech kolorów.

Najlepsze byliny pozwolą Ci cieszyć się pięknym ogrodem od wiosny do jesieni, a w przypadku odmian mrozoodpornych, których wśród traw ozdobnych nie brakuje, także zimą. Piękne trawy ozdobne w ogrodzie sprawiają, że rabata może prezentować się niezwykle naturalistycznie, można z nich tworzyć również doskonałe asymetryczne i wielobarwne kompozycje. Warto podkreślić, że byliny szybko się rozprzestrzeniają i nie potrzebują bardzo troskliwej pielęgnacji, dlatego nadają się nawet dla początkujących ogrodników.

Similar Posts