Porady

Kupujesz baterię do łazienki? Zwróć uwagę na tych 5 kwestii!

Kupujesz baterię do łazienki? Zwróć uwagę na tych 5 kwestii!

Bateria do łazienki należy do najczęściej użytkowanych elementów jej wyposażenia. Oznacza to, że powinna być ona trwała, bezawaryjna i funkcjonalna. Aby mieć pewność, że dany model będzie doskonale spełniać swoją funkcję przez wiele lat, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych kwestii. Jaka bateria do łazienki będzie najlepsza? Podpowiadamy, jak to sprawdzić!

Bateria umywalkowa – co wpływa na komfort użytkowania?

Wybierając baterie umywalkowe, należy zwrócić uwagę na każdy czynnik, który może mieć wpływ na wygodę użytkowania. Są to:

  • sposób regulacji temperatury oraz strumienia wody – im jest to łatwiejsze, tym mniej czasu zajmuje. Przekłada się to nie tylko na wygodę, ale i zużycie wody,
  • długość oraz wysokość – bateria umywalkowa do łazienki nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. W pierwszym przypadku możemy mieć trudności z myciem rąk lub np. nalaniem wody do wiadra – podobnie jak wtedy, gdy jest ona zbyt krótka. Bardzo wysoka bateria stwarza jednak ryzyko ochlapania,
  • liczba uchwytów – baterie jednouchwytowe są najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu, głównie ze względu na wygodę użytkowania oraz oszczędzanie wody. Regulacja temperatury jest łatwiejsza i szybsza niż w modelach dwuuchwytowych, wyposażonych w osobne pokrętło do ziemnej i ciepłej wody.

Doskonałe wzornictwo dla stylowej łazienki

Wbrew pozorom, wybór baterii najlepiej pasującej do stylu, w jakim urządzona ma być łazienka, nie zawsze jest prostym zadaniem. Można je jednak ułatwić, pamiętając o kilku regułach:

  • wszystkie baterie do łazienki – do umywalki, wanny, prysznica etc. – powinny pochodzić z jednej linii produktowej,
  • jeśli nie mamy możliwości zakupu elementów z tej samej serii, należy dopasować do siebie elementy o możliwie zbliżonej geometrii,
  • bateria i umywalka w łazience muszą pasować do siebie nie tylko pod względem estetycznym, ale i kształtu oraz rozmiaru.

Jak montuje się baterie łazienkowe?

Na podstawie sposobu montażu poszczególnych modeli baterii łazienkowych wyróżnia się wśród nich następujące warianty:

  • ścienne – montowane natynkowo lub podtynkowo; większość instalacji ukryta jest w ścianie. Na zewnątrz widoczne są jedynie elementy sterujące oraz wylewka,
  • wolnostojące – montowane na podłodze lub blacie. Wśród nich znajdują się m.in. baterie umywalkowe nablatowe, baterie prysznicowe oraz baterie do wanien wolnostojących,
  • stojące – montowane bezpośrednio na umywalkach; stanowią najpopularniejszy rodzaj baterii.

Decydując się na konkretny wariant, należy sprawdzić, czy panujące w łazience warunki pozwolą na jej montaż w miejscu umożliwiającym wygodne użytkowanie.

W przypadku baterii prysznicowych wysokość ta wynosi około 110-130 cm. Z kolei optymalna wysokość montażu baterii wannowej to około 10-18 cm nad górną krawędzią wanny. W taki sam sposób montuje się modele 2w1, czyli baterie do wanny z prysznicem.

Bateria a wylewka

Bardzo ważne jest dobranie baterii do znajdującej się w łazience wylewki. Najpopularniejsza jest wersja ruchoma, którą można obracać (od 90 do 360 stopni, w zależności od modelu).

Jeśli wylewka jest stała, bateria będzie całkowicie nieruchoma. Decydując się na taki wariant należy zadbać o to, by była idealnie dopasowana do rozmiaru umywalki.

Baterie łazienkowe – jak wybrać najlepsze?

Jak widać, wybór odpowiedniej baterii łazienkowej wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Jeśli nie posiada się specjalistycznej wiedzy, łatwo w tej kwestii o pomyłkę, nierzadko bardzo kosztowną. Szczególnie w dobie wysokiej inflacji mało kto może sobie na to pozwolić (wg danych marki Komfort, ceny elementów wyposażenia łazienek w ciągu roku wzrosły o 19,1%).

Dokładne pomiary poszczególnych elementów również nie stanowią gwarancji, że poszczególne elementy instalacji będą do siebie pasować. Są jednak dwa sposoby zapobiegania takim sytuacjom.

Jeśli nie możesz przyjść osobiście do salonu łazienkowego, zamów interesujący Cię produkt w renomowanym sklepie internetowym. Wówczas możesz sprawdzić jego dopasowanie w domowym zaciszu; w razie potrzeby możesz dokonać zwrotu.

Warto jednak odwiedzić specjalistyczny sklep i skonsultować się bezpośrednio z doradcą, który dysponuje doświadczeniem i wiedzą pozwalającą na dobór najlepszego rozwiązania. Stwarza to także możliwość skorzystania z szeregu dodatkowych usług oraz zakupu wszystkich elementów wyposażenia łazienki w jednym miejscu.

autor zdjęcia: Mariusz Blach

Similar Posts