Porady

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Wybór architekta wnętrz to zadanie ważne, które może zaważyć nie tylko na tym, jak szybko wprowadzimy się do nowego domu lub mieszkania, lecz także na tym, czy w tej nowej przestrzeni będzie nam się dobrze żyło. Osób oferujących tego typu usługi jest na rynku coraz więcej, jednak znalezienie wśród nich osób, które spełnią nasze oczekiwania wbrew pozorom nie jest takie proste. Co wziąć pod uwagę?

  1. Gdzie szukać architekta wnętrz?
  2. Jak ocenić architekta?

Gdzie szukać architekta wnętrz?

Architekt wnętrz to coraz częściej angażowany przez wiele osób specjalista, który ma pomóc w odpowiednim zaprojektowaniu biura, domu, mieszkania. Coraz mniej osób decyduje się na samodzielne urządzanie przestrzeni i liczy na pomoc profesjonalistów. Pojawia się jednak pytanie, jak ich znaleźć. Nie każdy bowiem, kto ogłasza się jako architekt wnętrz rzeczywiście nim jest. Nie każdy architekt ze swoją estetyką, sposobem pracy i pomysłami będzie nam także odpowiadał. Przed rozpoczęciem poszukiwań architekta warto więc przejrzeć magazyny wnętrzarskie, ustalić co się nam podoba, jakich rozwiązań absolutnie nie chcemy, w jaką stronę aranżacyjną chcemy pójść. Dopiero wyposażeni w taką wiedzę możemy zacząć przeszukiwać Internet w poszukiwaniu kandydata idealnego. Internet jest doskonałym źródłem poszukiwań: blogi, fora wnętrzarskie, grupy w social mediach, serwisy wnętrzarskie – wszystkie te miejsca zawierają niejedno polecenie dotyczące konkretnego architekta. Jest to jedno z lepszych źródeł wiedzy o danej osobie. Znacznie lepsze niż wyszukiwarka google. jest o wiele większa szansa, że architekt z polecenia okaże się tym, kogo szukasz. Oczywiście trzeba się również kierować własnymi oczekiwaniami, sprawdzać strony konkretnych projektantów, przeglądać ich portfolio i dopiero w momencie, gdy upewnimy się, że projekty danej osoby do nas przemawiają, można umawiać się na spotkanie. 

Jak ocenić architekta?

Architekta wnętrz warto oceniać nie tylko pod względem kosztów jego usług, lecz także jego doświadczenia, profesjonalizmu, poczucia estetyki. Warto wybierać osoby, które tworzą przede wszystkim takie wnętrza, które się nam podobają. Zdecydowanie łatwiej będzie wtedy znaleźć wspólny język. Chemia z architektem, jakkolwiek dziwnie to nie brzmi, jest bardzo ważna. 

Nie mniej ważne jest jednak jego portfolio i doświadczenie. Oczywiście młody architekt również może przygotować świetny projekt, natomiast osoba z doświadczeniem daje większą pewność, że wszystko będzie w porządku. Przestrzeń ma być nie tylko ładna, ale i użyteczna. Architekt musi więc umieć wybierać rozwiązania odpowiednie pod względem technicznym, jak i estetycznym. Z tego powodu warto również zwrócić uwagę, czy architekt jest dyplomowanym specjalistą, czy z wykształcenia kimś zupełnie innym. Profesjonalna, techniczna wiedza okazuje się bowiem niezbędna do stworzenia pięknego, ale i trwałego projektu. 

 

Similar Posts