Porady

Ładowarki teleskopowe – rodzaje i zastosowanie

Ładowarki teleskopowe - rodzaje i zastosowanie

Ładowarki teleskopowe to maszyny niezwykle uniwersalne, które są przydatne w trakcie wykonywania prac na placach budowy. Korzysta się z nich również w magazynach i przemyśle ciężkim, a nawet i w gospodarstwach rolnych.

Czym jest i jak działa ładowarka teleskopowa?

Ładowarki teleskopowe należą do wózków widłowych specjalizowanych. Posiadają mechaniczny napęd podnoszenia z wysięgnikiem. Pojawiły się one na rynku już w latach 70., a od tego czasu cały czas są udoskonalane. Na dzień dzisiejszy posiadają one coraz lepszą zwrotność, są nierzadko wyposażone w komfortową klimatyzację, a niektóre z nich można nawet sterować zdalnie.

Ładowarki teleskopowe można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: czołowe oraz obrotowe. Ładowarki czołowe posiadają nieruchomą kabinę operatora i wysięgnik po prawej stronie. W ładowarkach obrotowych kabina oraz wysięgnik są ruchome i pozwalają tym samym na unoszenie ładunku na duże wysokości.

Do jakich prac wykorzystuje się ładowarki teleskopowe?

Ładowarki teleskopowe wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie, transporcie, uprawach oraz hodowli zwierząt. Obecnie jednak reguły te nie są sztywne ponieważ urządzenia te posiadają tak duży potencjał, iż coraz częściej wykorzystuje się je w innych segmentach. Niektóre z modeli posiadają udźwig na poziomie 20 ton, dlatego też sprawdzają się rewelacyjnie w kopalniach oraz kamieniołomach. Wykorzystuje się je również w przemyśle drzewnym, gdy do przenoszenia są duże pnie drzew. Niekiedy służą nawet do holowania samolotów czy też podnoszenia mechaników na odpowiednią wysokość, aby mogli oni wymienić jakieś podzespoły samolotów. Nierzadko przy ich pomocy są również wykonywane prace w portach morskich. Bardzo dobrze radzą sobie one na różnych podłożach. Dzięki temu wykorzystuje się je na powierzchni oraz pod powierzchnią.

Istotnym faktem jest to, że obsługiwać mogą je jedynie osoby posiadające uprawnienia na wózki widłowe w kategorii I. Aby je otrzymać, należy odbyć kurs i zdać właściwy egzamin przed komisją UDT.

Dlaczego warto wynająć ładowarkę teleskopową?

Ładowarki teleskopowe są wykorzystywane przede wszystkim w wyjątkowych sytuacjach, gdy ładunek jest duży i potrzeba maszyny, która poradzi sobie z każdymi warunkami. Dlatego w większości wypadków nie opłaca się inwestować we własny sprzęt, gdyż jest on drogi i wymaga posiadania uprawnień. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje wynajem ładowarki teleskopowej wraz z osobą, która fachowo je obsługuje. To najlepsza opcja w różnych kryzysowych sytuacjach lub gdy do zrealizowania jest duże przedsięwzięcie.

Similar Posts