Budowa

Budowa domu – od czego zacząć spełniać marzenia

Budowa domu – od czego zacząć spełniać marzenia

Własny dom, to marzenie – spokój, prywatność, przestrzeń. Kto nie chciałby zamienić ciasnego mieszkanka w bloku, czy kamienicy na taki komfort? Przynajmniej raz każdy z nas, kto jeszcze nie ma własnego domu jednorodzinnego pomyślał, jak dobrze byłoby mieć własny dom. I niejeden pewnie zastanowił się: budowa domu – od czego zacząć spełniać marzenie.

Oblicz budżet

Początkiem wszystkiego, co ma związek z budową domu, czy zakupem gotowej nieruchomości, zawsze jest oszacowanie naszych możliwości finansowych. Z pewnością każdy z nas widział niedokończone, niezamieszkane domy i każdy choć raz zastanowił się: dlaczego? Jak to się stało, że tak obiecująca nieruchomość stoi pusta i niedokończona. Otóż najczęściej jest to efekt niedostatecznego oszacowania kosztów.

Wiadomo – jak byśmy nie liczyli, zawsze coś może nas zaskoczyć. Nagły wzrost cen materiałów, nieprzewidziane, bardzo ważne wydatki na inne cele w czasie trwania budowy – takie i inne nieprzyjemne niespodzianki może przynieść nam życie. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Przede wszystkim do szacowania kosztów budowy dobrze jest zasiąść z fachowcem. Bez względu na to, czy zamierzamy budować w całości sami, czy powierzymy część prac ekipie, nie pozwólmy, by kosztorys był sporządzony niedbale i bez uwzględnienia wszystkich możliwych okoliczności mogących mieć wpływ na pomyślny przebieg i terminowe zakończenie inwestycji.

Starannie wybierz wykonawcę

W większości przypadków decydujemy się powierzyć budowę naszego domu specjalistom. Słusznie – ekipa budowlana to zespół ludzi, którzy doskonale wiedzą co robią. Umiejętność majsterkowania w garażu z pewnością nie może konkurować z ich wysokimi kwalifikacjami. Choć oczywiście dobrze jest osobiście nadzorować przebieg inwestycji i najlepiej wiedzieć, co nadzorujemy inaczej nie będziemy mieć pojęcia, czy prace przebiegają we właściwej kolejności, a poszczególne etapy są zamykane terminowo.

Na rynku panuje spora konkurencja, ale najlepsze ekipy zawsze mają co robić i czasem „zdobycie” terminu u dobrych fachowców może potrwać. Warto się uzbroić w cierpliwość za cenę gwarancji dobrze wykonanych prac i psychicznego komfortu w trakcie ich wykonywania.

Współpracuj z ekipą

Kiedy już wybierzesz miejsce, oszacujesz koszty i zdecydujesz się powierzyć prace konkretnej ekipie – omów z nią bardzo dokładnie projekt i zakres prac. Przedstaw swoje życzenia i oczekiwania co do materiałów i innych istotnych kwestii związanych z inwestycją. Przyczyną większości niepowodzeń i nieporozumień jest brak komunikacji. Nie pozwól, by tak się stało w Twoim przypadku. Wprawdzie najlepsi fachowcy z długoletnią praktyką potrafią prawie odgadywać życzenia klientów i czasem się im to udaje, ale PRAWIE jak wiadomo robi różnicę. Nie licz na to, że ktoś  inny będzie wiedział lepiej od Ciebie czego chcesz i potrzebujesz.

Już wiesz, że czeka na Ciebie budowa domu, jak zacząć, z kim i o czym rozmawiać – czas na działanie.

Sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne zezwolenia.

Similar Posts