Żyjemy od lat w świecie, gdzie zepsute przedmioty się wyrzuca i kupuje w ich miejsce nowe. Ciągły brak czasu i fakt, że w sklepach można dostać właściwie wszystko sprawia, że wolimy kupić, niż zrobić, czy naprawić. Wciąż jednak istnieje grono ludzi, którzy wolą naprawić zepsutą rzecz i cenią sobie unikalne piękno rzeczy zrobionych własnoręcznie dla siebie i bliskich. Wartość takic przedmiotów to nie cena ustalona przez handlarza, lecz czas, trud, pomysłowość – jednym słowem cząstka siebie włożona w dzieło przez jego twórcę.
Majsterkowanie to jednak nie tylko wzniosłe tworzenie w pocie i znoju, ale również świetna zabawa. Pozwala na długie godziny zapomnieć o świecie zewnętrznym, zrelaksować się, a powstawanie, czy naprawa zepsutych przedmiotów, to tylko swego rodzaju skutek uboczny…
Przydomowy warsztat z narzędziami to miejsce, gdzie powstają nie tylko drobne ozdoby, ale tez całkiem poważne meble i sprzęty wyposażenia domowego. Co ciekawe po narzędzia do majsterkowania coraz częściej sięgają kobiety.
Jeśli właśnie przyszedł czas, że my również chcemy spróbować, powinniśmy zastanowić się, gdzie urządzić i jak wyposażyć nasz warsztat z narzędziami – świątynię majsterkowicza…
Gdzie urządzić i jak wyposażyć warsztat z narzędziami
Oczywiście posiadanie przydomowego garażu to wielki atut. Jeśli jest dość obszerny, albo jeśli nie parkujemy w nim samochodu jesteśmy w komfortowej sytuacji. Możemy urządzić się jak chcemy i pracować nawet przy użyciu głośnych narzędzi. Nieco gorzej jest, ale wciąż całkiem nieźle, kiedy w tymże garażu trzymasz samochód i musisz odpowiednio zagospodarować miejsce.
Centralny punkt warsztatu z narzędziami, to blat roboczy. Jeśli musisz oszczędzać miejsce, lepiej, żeby był rozkładany – na przykład przykręcony do jednej ze ścian. W markecie budowlanym, na stoisku narzędziowym, znajdziesz haki, które przymocuj do ściany – najlepiej nad blatem, lub gdzieś w pobliżu, na których będziesz mógł powiesić narzędzia. Nie tylko zaoszczędzisz miejsce, ale też widzisz gdzie szukać poszczególnych narzędzi. Masz je po prostu pod ręką.
Pamiętaj o zapewnieniu sobie dostępu do gniazdek elektrycznych.
Ważna będzie również bardzo jasna lampa z ruchomym ramieniem przymocowana do blatu, lub ściany nad nim.
Jak wyposażyć warsztat?
Absolutna podstawa to młotek, który stanowi must have każdego gospodarstwa domowego, nie tylko warsztatu. Co do reszty wyposażenia naszego warsztatu z narzędziami, weźmy pod uwagę:
- młotek ciesielski z końcówka do wyciągania gwoździ
- śrubokręty i klucze różnej wielkości
- klucz nastawny
- kombinerki
- gwoździe, wkręty, kołki, kleje i inne materiały pomocnicze
- nożyk uniwersalny
- miarka – na przykład metalowa zwijana
- ręczne piły do drewna i metalu – mogą być z wymiennymi brzeszczotami
- wiertarko wkrętarka
- pistolet do kleju na gorąco z zestawem wkładów
To absolutne podstawy, jeśli masz po temu miejsce i środki, wyposażenie będzie rosnąć razem z twoimi umiejętnościami i pasja tworzenia.