Dekoracje Wybór redakcji

Odmień swoje meble tanio i z pomysłem

Odmień swoje meble tanio i z pomysłem

Wymiana mebli to niemały wydatek, zwłaszcza, jeśli chcemy, aby nasze wnętrza były urządzone naprawdę wyjątkowo. Musimy wiele zaoszczędzić jeśli zamiast kupna nowych szaf, szafek i półek, rozważymy pomalowanie starych. Zwłaszcza, jeśli są funkcjonalne i w dobrym stanie technicznym.

Jak przygotować się do prac? Jakie farby do malowania mebli kupić, żeby osiągnąć maksimum zadowolenia z efektu naszej pracy?

Farby do malowania mebli – czy coś takiego istnieje?

Prawdopodobnie nie znajdziemy w sklepach z farbami, ani w odpowiednich działach marketów budowlanych artykułu o nazwie „Idealna farba do mebli”.

Możemy za to dostać całą gamę produktów do renowacji, w tym do odnawiania nie tylko różnego rodzaju powierzchni meblowych, ale nawet sprzętu AGD, czy płytek ściennych. Farby do malowania mebli z tej grupy produktów łatwo się rozprowadzają, tworząc estetyczną i trwałą powłokę.  Niestety nie do końca można powiedzieć o nich, że są idealne – odstraszają wysoką ceną. Dlatego często decydujemy się poszukać alternatywy.

Dostępne są na rynku farby akrylowe, przeznaczone do różnych powierzchni i występujące w wielu kolorach oraz wariantach z połyskiem, lub z efektem satyny. Farby te są tanie, nietoksyczne i łatwe w użyciu. Przy tym odporne na szorowanie, czy długą ekspozycję na promienie słoneczne (nie blakną). Jako farby do mebli, farby akrylowe mogą być zastosowane również do malowania z różnymi efektami, na przykład z efektem przecierania, czy postarzania powierzchni. Z pewnością warto je rozważyć zwłaszcza, jeśli mamy zamiar odnowić meble z płyt w okleinie.

Dostępne są też na rynku farby przeznaczone specjalnie do drewna, które przy doskonałym efekcie estetycznym, ochraniają powierzchnie drewniane przed wpływem wilgoci i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Mamy farbę – co dalej

Dobre przygotowanie mebli do odnawiania, to połowa sukcesu. Omówmy w kilku krokach, jak się do tego zabrać:

  1. Dokładnie oglądamy meble. Znajdujemy wszelkie szczeliny, pęknięcia i ubytki w powierzchni, które trzeba będzie wypełnić specjalną pastą.
  2. Namierzamy wszelkie zawiasy do regulacji lub wymiany. Decydujemy, czy będziemy wymieniać uchwyty i ewentualnie robimy listę zakupów potrzebnych akcesoriów meblowych.
  3. Odkręcamy wszelkie gałki, uchwyty, ozdobne listwy i inne elementy, które mogą przeszkadzać w dokładnym pokryciu powierzchni farbą do malowania mebli.
  4. Przecieramy powierzchnię papierem ściernym w celu jej zmatowienia, aby nowa farba uzyskała możliwie najlepszą przyczepność. Zapobiegnie to jej łuszczeniu i odpadaniu w najbliższej przyszłości.
  5. Oczyszczamy powierzchnię z pyłu po matowieniu, przecieramy ją wilgotną ściereczką, żeby być pewnym, że nie pozostał żaden pył.
  6. Malujemy powierzchnię nakładając farbę cienką warstwą. W razie potrzeby nakładamy dwie warstwy farby do malowania mebli

Tych kilka prostych czynności pozwoli nam się cieszyć nowym wyglądem naszych ulubionych mebli za niewielkie pieniądze i bez konieczności ich wymiany.

Similar Posts