Porady

Układanie glazury – jakich narzędzi potrzebujemy?

Układanie glazury - jakich narzędzi potrzebujemy?

Układanie płytek w łazience lub kuchni to pozornie proste zadanie. W praktyce jednak możemy napotkać na swojej drodze spore problemy, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do wykonywania takiej pracy. Oto lista narzędzi, które warto mieć pod ręką podczas układania glazury.

Etap pierwszy – czyszczenie ściany

Zanim przejdziemy do układania płytek, powinniśmy zadbać o to, by remontowane podłoże było uprzednio dokładnie oczyszczone i przygotowane. Ubytki, resztki tynku, warstwy starej farby – to wszytko może spowodować, że umocowana płytka nie będzie trzymać się ściany. Wyrównajmy wszystkie powierzchnie i upewnijmy się, że nadaje się ona do pracy. Następnym krokiem będzie wyznaczenie położenia płytek. W tym momencie należy skorzystać z poziomicy i sznurka mierniczego. Z ich pomocą wyznaczymy równe linie i ustalimy, w jaki sposób rozlokować płytki w pomieszczeniu. 

Etap drugi – układanie płytek

Na tym etapie przydatne okażą się przede wszystkim zaprawa do płytek oraz pace niezbędne do rozprowadzania jej na powierzchni ściany. Przy pomocy gładkiej strony nanosimy spoiwo, natomiast częścią ząbkowaną rozprowadzamy je na powierzchni ściany. Klej nakładamy również na spód płytki. W ten sposób upewnimy się, że płytka będzie solidnie umocowana. Pracę najlepiej rozpocząć w rogu pomieszczenia. Żeby utworzyć równą przestrzeń pomiędzy poszczególnymi płytkami, należy układać między nimi krzyżyki do glazury. W tym momencie należy również usunąć wydobywający się spod glazury nadmiar zaprawy.    

Etap trzeci – przecinanie płytek 

Jeśli pojawi się taka potrzeba, będziemy musieli przyciąć niektóre z płytek. Pamiętajmy, by korzystać przy tym profesjonalnych narzędzi jak np. przecinarka do glazury. Wyrównywanie kafli przy pomocy piły lub innymi nieprzystosowanymi narzędziami kończy się często ich uszkodzeniem, a to oznacza dodatkowe wydatki. O przyciętych płytkach warto pomyśleć jeszcze na etapie planowania. Najlepiej, żeby znajdowały się w mało widocznym miejscu. Dzięki temu nie będą psuć efektu. 

Etap czwarty – fugowanie

Kiedy już zakończymy układanie, pozbądźmy się krzyżyków – zróbmy to szybko, zanim zastygnie zaprawa. Następnie, gdy klej wyschnie całkowicie, przy pomocy kielni powinniśmy rozprowadzić fugę pomiędzy położonymi płytkami. Pamiętajmy o wypełnieniu wszystkich luk znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kaflami. Proces najlepiej rozpocząć dzień lub dwa po zakończeniu prac, w zależności od tego, jak szybko schnie zaprawa.

Similar Posts