Porady

Dlaczego warto zdecydować się na imitację deski elewacyjnej?

Dlaczego warto zdecydować się na imitację deski elewacyjnej?

Imitacja deski elewacyjnej jest z roku na rok coraz częściej wybierana przez właścicieli domów jednorodzinnych. Można również zaobserwować, że omawiane rozwiązanie zdobi także budynki wielorodzinne. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt. Okładzina imitująca naturalne deski jest bowiem doskonałym rozwiązaniem na urozmaicenie elewacji w przypadku większych obiektów. Jak wiadomo, wykorzystanie naturalnego drewna byłoby praktycznie nieopłacalne. Czym wyróżnia się imitacja drewna na elewacji? Jakie są jej największe atuty?

Co warto wiedzieć o materiale?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niezwykle trudnym zadaniem będzie odróżnienie imitację deski elewacyjnej od naturalnego drewna. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że powierzchnia okładziny perfekcyjnie odwzorowuje fakturę drewna. Godny uwagi jest fakt, że rdzeń profilu omawianej imitacji jest wykonany z mocnego styropianu, a dokładnie polistyrenu ekspandowanego o gęstości 14-16 kg m³. Wspomniany materiał jest nie tylko bardzo prosty w obróbce, ale również deski przycina się stosunkowo łatwo. Nie trzeba stosować specjalistycznych narzędzi. Warto również wiedzieć, że rdzeń okładziny jest pokryty specjalną masą szpachlową. W najprostszym możliwym ujęciu nadaje ona okładzinie wygląd drewnianej deski. Z kolei spód deski ma charakterystyczny rowek, wskazuje on właściwy kierunek jej ułożenia na fasadzie. Ogromnym atutem jest delikatnie ścięta dolna krawędź profilu. Dzięki temu jest możliwość odcięcia w tym miejscu wody spływającej po fasadzie.

Jakie zalety ma imitacja deski elewacyjnej?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet należy zaliczyć fakt, że produkt nie będzie wymagał praktycznie żadnej impregnacji. Wykazuje się również odpornością na korozję biologiczną. Ponadto profil, który imituje deskę elewacyjną jest niezwykle elastyczny. Można mieć dzięki temu pewność, że okładzina nie będzie pękała w wyniku oddziaływania naprężeń. Warto wiedzieć, że okładzina jest prosta w montażu. Nie jest konieczna żadna specjalna konstrukcja przeznaczona do montażu. Dzięki temu, że jest lekka, może być bez większego problemu wykorzystywana na zaokrąglone fragmenty elewacji. Godny uwagi jest również fakt, że zaledwie metr kwadratowy omawianej elewacji waży 5 kg.

Jak przebiega imitacji deski elewacyjnej?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, montaż jest znacznie prostszy niż mogłoby się wydawać. Imitacja deski elewacyjnej montowana jest bezpośrednio do ściany otynkowanej np. tynkiem cienkowarstwowym. Rekomendowane jest zadbanie o to, by podłoże było zwarte i suche. Podłoże nie może mieć słabo związanych fragmentów. Należy pamiętać, aby było dokładnie oczyszczone z tłuszczu, pyłu czy kurzu. Okładzinę elewacyjną z imitacji deski można bez większego problemu przykleić do ściany zwykłym klejem mineralnym do styropianu. Ponadto przy montażu na pewno przydarzą się: paca zębata, poziomica, papier ścierny, piła czy masa szpachlowa. W pierwszej kolejności trzeba wytyczyć fragment elewacji, która ma zostać wykończona deskami. Oczywiście na elewacji powinno się zaznaczyć poziome linie. Następnie wystarczy przygotować kolejne deski.

Similar Posts