Porady

3 energooszczędne, ekologiczne i efektywne instalacje grzewcze dla Twojego domu 

3 energooszczędne, ekologiczne i efektywne instalacje grzewcze dla Twojego domu 

Skomplikowana sytuacja energetyczna, której konsekwencją jest gwałtowny wzrost cen różnych źródeł energii sprawia, że wybór optymalnego systemu ogrzewania domowego stał się dużo bardziej skomplikowany niż jeszcze kilka lat temu. Decyzji nie ułatwia również fakt dostępności różnego rodzaju opcji grzewczych, różniących się między sobą nie tylko zastosowaną technologią, ale także typem wykorzystywanego paliwa. Które rozwiązania warto wziąć pod uwagę, myśląc o kompleksowym, energooszczędnym i ekologicznym ogrzewaniu domowym?

Ogrzewanie to prawdopodobnie najkosztowniejsza z domowych instalacji, zarówno pod kątem inwestycyjnym, jak i eksploatacyjnym. System grzewczy nie będzie dla domowników komfortowy, jeżeli nie działa on prawidłowo lub też jest dla użytkowników uciążliwy w obsłudze. Należy pamiętać, że sezon grzewczy w naszym kraju trwa praktycznie pół roku. Stąd też wybór odpowiedniej instalacji staje się tym bardziej priorytetowy.

System grzewczy nie spełni jednak swojej funkcji, jeżeli budynek nie zostanie prawidłowo ocieplony. Jedną z najważniejszych, w kontekście ogrzewania domu, zalet termoizolacji są niższe koszty tegoż ogrzewania. Stosując ocieplenie z piany PURIOS możliwe jest stuprocentowe wyeliminowanie mostków cieplnych, co pozwala zapobiec ucieczce ciepła z newralgicznych punktów budynku. W efekcie znacznemu zmniejszeniu ulegają opłaty za ogrzewanie. Co istotne, piana poliuretanowa to materiał ekologiczny i bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego.

Ekonomicznie i w zgodzie z naturą

Wysoce ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym są bez wątpienia pompy ciepła, które najczęściej są zasilane energią odnawialną pobieraną z powietrza lub gruntu (niekiedy również z wód powierzchniowych). Pompy ciepła to rozwiązania w zasadzie bezobsługowe, zapewniające wysoką efektywność i trwałość działania.

Co więcej, pompy ciepła to urządzenia przyjazne dla klimatu i środowiska naturalnego. Aby prawidłowo działać wymagają one stosunkowo niewielkich ilości energii elektrycznej. Wśród ich zalet można wyróżnić jeszcze:

  • możliwość zasilania z instalacji fotowoltaicznej
  • zwrot inwestycji początkowej do 7 lat
  • jedno z najtańszych źródeł energii
  • minimalna obsługa
  • możliwość dopasowania pompy ciepła do indywidualnych potrzeb
  • żywotność instalacji nawet do 50 lat

Efektywnie i ekologicznie

Ogrzewanie gazowe to nadal jedna z najpopularniejszych metod dogrzewania pomieszczeń. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i o wiele bardziej ekologiczne niż np. ogrzewanie kotłem na paliwo stałe. Ogrzewanie gazowe cieszy się dużą popularnością ze względu na jego niezaprzeczalne zalety:

  • stale gotowe do pracy i proste w obsłudze
  • cała instalacja nie zajmuje wiele miejsca
  • mogą ogrzewać zarówno pomieszczenia mieszkalne, jak i ciepłą wodę użytkową
  • automatyczne działanie systemu grzewczego
  • ekologiczne spalanie (instalacja nie produkuje popiołu, nie emituje do atmosfery dwutlenku siarki ani pyłów)
  • wysoka sprawność energetyczna

Estetycznie, antyalergicznie i energooszczędnie

Ogrzewanie podłogowe to również bardzo popularne rozwiązanie grzewcze. Przemawiają za nim m.in. kwestie estetyczne, które dla wielu odbiorców są bardzo ważne. W przypadku tego typu ogrzewania istnieją większe możliwości aranżacyjne wnętrz głównie ze względu na brak grzejników w całej instalacji.

Kolejną kwestią przemawiającą za tego typu ogrzewaniem jest oszczędność oraz równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Co więcej, podłogówka to idealne rozwiązanie dla alergików, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu alergeny nie unoszą się tak bardzo w górę, jak przy innych rodzajach instalacji grzewczych.

Skuteczne i oszczędne ogrzewanie tylko przy odpowiedniej termoizolacji

Niezależnie od tego, czy wybierzemy ogrzewanie gazowe, podłogowe czy też pompę ciepła, koszty tych rozwiązań tylko wtedy osiągną niski poziom, gdy będą traciły znikomą ilość ciepła. Aby tak się stało, przegrody zewnętrzne budynku, czyli m.in. ściany, dach, podłoga parteru, a także stolarka okienno-drzwiowa, muszą oferować dużą izolacyjność termiczną. Skutecznym i opłacalnym w tym przypadku rozwiązaniem jest ocieplenie domu pianą Purios (otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową). W energooszczędnym domu istotna jest również wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tylko w takim mikroklimacie stała wymiana powietrza nie będzie zimą odbywała się kosztem dużych strat ciepła.

Warto więc pamiętać podczas wyboru instalacji grzewczej, że nawet najsprawniejsze rozwiązanie nie spełni swojej roli w domu, który nie jest w żaden sposób termoizolowany. Oczywiście można osiągnąć odpowiednią temperaturę w takim budynku, jednak stanie się to kosztem bardzo wysokich rachunków. Dlatego też instalując nowoczesne ogrzewanie, warto jednocześnie zadbać o właściwą termoizolację budynku.

 

Similar Posts