Porady

Kolor musztardowy w aranżacji wnętrz. 3 zasady, o których powinieneś pamiętać

Kolor musztardowy w aranżacji wnętrz. 3 zasady, o których powinieneś pamiętać

Wyrazisty kolor musztardowy gości w aranżacjach wnętrz już od kilku sezonów, ale jego popularność wcale nie maleje. Musztardowe meble i dodatki to miła dla oka dekoracja, która ożywia wnętrza, wprowadzając do nich świeżość i energię. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak wykorzystać odcień musztardowy w wystroju mieszkania.

Musztardowa żółć w psychologii koloru

Barwa musztardowa, czyli nieco ziemisty, przygaszony odcień żółtego kojarzony jest z witalnością i świeżością, a do naszych mieszkań wnosi pozytywną, pogodną atmosferę. Umiejętnie zestawiona z innymi kolorami, może ożywić wybrane wnętrze, działać pobudzająco i energetyzująco. Dodatki i meble w tym kolorze z pewnością przyciągną wzrok gości lub zwrócą ich uwagę na ten fragment pomieszczenia, który chcieliśmy wyeksponować. Jest to także kolor dosyć uniwersalny, bo sprawdza się zarówno w aranżacjach minimalistycznych, jak i tych bardziej wyszukanych, na przykład w stylu vintage czy boho. Trzeba jednak pamiętać, że musztardowy wykorzystany w nadmiarze może lekko przytłaczać, dlatego aranżacje z nim powinny być dobrze przemyślanie. O jakich zasadach warto pamiętać?

Jak wykorzystać kolor musztardowy w aranżacji wnętrz?

Musztardowy to kolor dość odważny i wyrazisty. Nawet jeśli pojawi się tylko na kilku niewielkich dodatkach, to i tak będzie zwracał uwagę. Jak wykorzystać tę barwę w aranżacji, by nie zdominowała całkiem naszego wnętrza?

1. Musztardowy w zestawieniu z innymi kolorami

Kluczem do stworzenia udanej aranżacji z kolorem musztardowym jest zestawienie go z neutralnymi barwami, na których tle będzie mógł się wyróżnić. Intensywny odcień musztardy będzie prezentował się najlepiej w towarzystwie bieli, czerni, szarości czy w kolorze naturalnego drewna. Na przykład białe meble kuchenne wypadną ciekawiej w zestawieniu z dodatkami w kolorze musztardowym, takimi jak obrusy, wazony czy obicia krzeseł.

Inną, nieco odważniejszą propozycją, jest połączenie koloru musztardowego z odcieniami granatu, butelkowej zieleni, fuksji, bordo lub z szykownym burgundem. Ściana pomalowana na taki kolor to doskonałe tło dla sofy czy fotelu o barwie musztardy. Przygaszony odcień żółci równie dobrze wypadnie w zestawieniu z kremem, lawendą, szałwią lub pastelowym różem. W takich połączeniach musztarda zachowa swą głębię, ale nie przytłoczy pomieszczenia. Błędem może być natomiast łączenie koloru musztardowego z barwami ziemi. Wnętrze w takiej aranżacji byłoby ciężkie, jednolite i nieco ponure.

2. Color pops, czyli odcień musztardowy w dodatkach

Musztardowa żółć wprowadza do wnętrz szyk, elegancję i charakter, ale najlepiej sprawdza się w roli intrygującego dodatku, na tle neutralnych, równoważących ją barw. Warto pamiętać, że nadmiar koloru musztardowego lub jego nieumiejętne rozmieszczenie może wprowadzać do pomieszczenia chaos, a w nas wywoływać rozdrażnienie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie musztardy jako color pops, czyli plam koloru rozmieszczonych w różnych punktach pomieszczenia. Mogą to być welurowe poduszki, narzuty na kanapę, wazony oraz lampy. Dodatki tego rodzaju wypadną doskonale w połączeniu ze ścianami lub meblami utrzymanymi w szarości, bieli lub granacie. Taki wystrój ożywią także zasłony lub dywan w kolorze musztardowym, które przy okazji wniosą do pomieszczenia odrobinę nowoczesności.

3. Musztardowy kolor ścian – tylko w odpowiedniej aranżacji

Drobne dodatki w odcieniu musztardy mogą pojawić się w niemal każdej aranżacji, ale większe akcesoria tego typu sprawdzą się najlepiej w klimacie boho i retro. W takich dekoracjach możemy zestawiać musztardowe akcesoria z innymi odważniejszymi kolorami, tworząc żywą i pełną głębi aranżację.

W pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym musztardowa żółć może pojawić się na jednej z głównych ścian, jako kontrast dla reszty pokoju pomalowanego na biało lub szaro. Kolor musztardowy możemy zestawić takie z meblami w innym odważnym kolorze, na przykład turkusowym czy bordowym. W ten sposób przełamiemy dominującą naturę musztardowej żółci, a wystrój stanie się bardziej spójny. We wnętrzach o nieco eleganckim wystroju musztarda może pojawić się jako tło dla mebli z ciemnego drewna oraz dodatków ze złota lub mosiądzu.

Similar Posts