Porady

Styl cottagecore – na czym polega?

Styl cottagecore

Łatwo dostrzec urok stylu cottagecore – romantycznego, kobiecego, nieco sentymentalnego i co najważniejsze, przypominającego dawne dobre czasy. Styl ten jest odbiciem pragnienia ucieczki od szybkiego tempa dużych miast do prostszego stylu życia na sielskiej wsi. Takie marzenie dzieli coraz więcej osób i stąd popularność oraz rozwój trendu cottagecore w aranżacji wnętrz.

Czym jest styl cottagecore?

Termin „cottagecore” wywodzi się od nazwy angielskich domów wiejskich (cottage), podczas gdy core można przetłumaczyć jako esencję. Co więcej, inspiracje wsią znalazły odzwierciedlenie nie tylko w wystroju wnętrz, ale także w modzie. Styl ten charakteryzuje się autentycznym, ekologicznym i zrównoważonym wystrojem wnętrz, w którym obowiązkowymi elementami są między innymi dzianiny oraz naturalne i organiczne tkaniny, dekoracje vintage, płytki czy mnóstwo naturalnego światła. Chociaż można w nim znaleźć mnóstwo podobieństw ze stylem rustykalnym, nie są to tożsame estetyki, ponieważ styl cottagecore honoruje przede wszystkim prosty i spokojny styl życia. To coś więcej niż dekoracje, to filozofia, która zachęca do powrotu do natury i tradycyjnych wartości.

Co charakteryzuje styl cottagecore?

Co więc charakteryzuje styl cottagecore? Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych cech tej estetyki w wystroju wnętrz.

Delikatne kolory

Należy stworzyć atmosferę spokoju, porzucić jaskrawe, energetyzujące kolory i postawić na subtelne, jasne odcienie, które pozwolą odetchnąć wiejskim klimatem, nawet jeśli mieszkasz w miejskim domu. Nie chodzi tylko o biel i jej warianty (od kremowego po waniliowy), ale także błękity i zielenie w ich mniej intensywnych odcieniach. Dobrym wyborem będą również beże i pastele.

Naturalne materiały

Tekstylia odgrywają fundamentalną rolę w tym stylu. Wybierz tkaniny bawełniane, lniane i przede wszystkim dzianinę na pościel, obrusy czy firany do kuchni. I nawet jeśli myślisz, że będzie to wyglądać jak dom Twojej babci, taki styl wraca do łask! Cottagecore czerpie inspirację z tradycyjnych motywów i je ulepsza. Tkaniny te nie są staromodne, są nostalgiczne.

Dobrym sposobem na ich wykorzystanie jest mieszanie nadruków i kolorów w taki sposób, jaki tylko Ci się podoba, ponieważ jedną z zasad cottagecore jest uczynienie przestrzeni unikalną i wyjątkową, a miksowanie wzorów jest świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu. Nie wahaj się więc łączyć ze sobą kwiatów, pasków lub kropek, aby stworzyć klimat wsi.

Używane powinny być także naturalne materiały, takie jak drewno, włókna roślinne, szkło lub żelazo, najlepiej w połączeniu ze wspomnianymi tkaninami, aby uzyskać kontrastujące efekty.

naturalne-materialy.jpg

Mnóstwo naturalnego światła

Przestrzenie w stylu cottagecore powinny być wypełnione naturalnym światłem, aby uwypuklony został cały urok wystroju, który w ciemnym pomieszczeniu straciłby swoją delikatność i piękno. Aby to osiągnąć, nie stawiaj dużych ozdób na oknach i używaj jasnych materiałów i kolorów.

Płytki nie tylko w łazience

Aby osiągnąć klimat rodem z brytyjskiego cottage house, nie ma nic lepszego niż pokrycie ścian (a przynajmniej niektórych z nich, np. w kuchni) płytkami w stylu vintage – lepiej w małym formacie i w rustykalnym stylu. Na podłogę można wybrać większe płytki, ale zawsze w stylu wiejskiego domu, które nadają otoczeniu ciepły, sielski wygląd.

Meble i akcesoria w stylu vintage

Styl cottagecore charakteryzuje się bezwarunkową miłością do bibelotów i antyków – od mebli po akcesoria takie jak talerze, obrazy, figurki, złocone lustra i oczywiście miedziane przybory kuchenne. Dodatki w botaniczne wzory również są dobrym pomysłem, jeśli marzy Ci się klimatyczne wnętrze. Aby wszystko było autentyczne, nie zapomnij ułożyć na regale starych wydań swoich ulubionych książek.

Rośliny i kwiaty

Rośliny to nieodzowny element tego stylu – w końcu chodzi w nim o życie blisko natury. Jeśli nie masz ogrodu ani tarasu, doniczki z kwiatami umieść na meblach, na podłodze, na parapecie lub w kącie pomieszczenia. Nie wahaj się użyć światła, aby je podkreślić. Suszone kwiaty, czy to w formie bukietów, czy wieńców, również są dobrym rozwiązaniem. Nadają wnętrzu wyjątkowy i romantyczny charakter.

Artykuł sponsorowany.

Similar Posts