Porady

Gdzie zamontować pompę ciepła (split lub monoblok)?

Pompa ciepła

W obecnych, niestabilnych klimatycznie czasach, coraz częściej poszukuje się alternatywnych źródeł energii. Warto zauważyć, że w znacznej mierze wzrosła świadomość, iż sposób ogrzewania gospodarstw jednorodzinnych również wywiera wpływ na kondycję środowiska naturalnego. By ograniczyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, użytkownicy chętniej wybierają innowacyjne rozwiązania technologiczne. Gdy już zapadnie kluczowa decyzja o kupnie energooszczędnego i ekologicznego urządzenia grzewczego, pozostaje jeszcze odpowiedzieć na jedno istotne pytanie – gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła split lub monoblok?

Pompa ciepła monoblok i split – energooszczędność na miarę XXI wieku

Mając w planach budowę nowego domu, już na etapie projektowania uwzględniamy najbardziej wydajny i przyjazny środowisku sposób ogrzewania budynku. Zarówno pompa ciepła monoblok, jak i split zdecydowanie sprawdzi się jako solidne i wydajne rozwiązania, wykorzystujące energię pochodzącą z odnawialnych źródeł – wody i powietrza. A jeśli dodatkowo uda się uzyskać energię elektryczną potrzebną do funkcjonowania pompy z przydomowego systemu fotowoltaicznego, to otrzymamy w pełni czystą zieloną energię! XXI wiek to czas, kiedy podobne inicjatywy cieszą się coraz większą popularnością, bo dbają o drogocenne zasoby naturalne, a także o domowy budżet.

Pompa ciepła R290 – ekologia do potęgi

Doskonałą realizację bieżących potrzeb domowników, jak i zgodność z aktualnymi wymaganiami środowiskowymi, zapewnia urządzenie KAISAI R290. Wykorzystuje ono do działania naturalny czynnik R290, czyli propan. To popularny wybór ze względu na doskonałe właściwości termodynamiczne i minimalne oddziaływanie na środowisko. Dzięki technologii inwerterowej pompa ciepła R290 nie tylko wydajnie ogrzewa pomieszczenia, ale równie skutecznie je schładza. Zapewnia też ciepłą wodę użytkową nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach klimatycznych.

Inwestycja w lepszą przyszłość

Inwestorzy zdają sobie sprawę, że zarówno pompa ciepła monoblok, jak i split to dość duży wydatek. Jednocześnie powinni mieć jednak świadomość, że ten koszt może się zwrócić z nawiązką, a eksploatacja urządzeń jest praktycznie bezobsługowa. Gdzie zatem powinna być zamontowana pompa ciepła R290, żeby służyła bezawaryjnie i jak najdłużej? Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do kotłów na paliwa kopalne, nie potrzebujemy specjalnie wydzielonego pomieszczenia dla tego produktu. W domu zyskujemy więc więcej miejsca i swobody.

Jednostki wewnętrze - pompa ciepła split

Pompa ciepła monoblok – na co zwrócić uwagę przy montażu?

Zanim zdecydujemy, gdzie umieścić pompę ciepła, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim istotne są wytyczne producenta oraz rozmiar urządzenia, a także hałas, jaki ono generuje. Warto także uwzględnić współpracującą z pompą ciepłą instalację oraz zapewnić łatwy dostęp do urządzenia w celu umożliwienia ewentualnych prac serwisowych. Pompa ciepła monoblok zamknięta jest w jednym module, co oznacza, że wszystkie elementy znajdują się wewnątrz zaizolowanej termicznie i akustycznie obudowy. Pompa ciepła monoblok charakteryzuje się szczelnością, cichą pracą i łatwością montażu. Urządzenie jest najczęściej umieszczone na zewnątrz budynku. Zazwyczaj pompę typu monoblok montuje się na zewnętrznej ścianie budynku. Zaleca się, żeby moduł znajdował się od 30 cm do 1,5 m od budynku, w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji oraz odległości od instalacji grzewczej. Mimo że nowoczesne modele nie generują dużego hałasu, to lepiej nie umieszczać ich w pobliżu okien. Warto też zapamiętać, że wentylator nie powinien być skierowany w stronę elewacji, co mogłoby spowodować zawilgocenie. Żeby nie utrudniać działania urządzenia, w jego pobliżu nie mogą znajdować się żadne przeszkody, jak drzewa czy krzewy.

Pompa ciepła monoblok R290

Pompa ciepła split – dwie połączone jednostki

Pompa ciepła split składa się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, a połączenie między nimi musi zostać wykonane przez specjalistę z uprawnieniami f-gazowymi. Jeśli jednostka wewnętrzna ma jednocześnie wbudowany zasobnik c.w.u., to swoim wyglądem przypomina lodówkę i można umieścić ją gdziekolwiek – w holu, schowku czy pomieszczeniu gospodarczym, najlepiej z dala od sypialni czy salonu, bo generowany dźwięk może być nieco uciążliwy. W miejscu, gdzie zostanie zamontowana jednostka wewnętrzna należy zadbać o wentylację oraz mieć na uwadze łatwy dostęp do urządzenia w przypadku awarii czy prac serwisowych. Nie trzeba się przy tym martwić o ewentualne zabrudzenie pomieszczenia – jednostka wewnętrzna nie brudzi, jak tradycyjny kocioł.

Agregat zewnętrzny pompy ciepła split najczęściej jest montowany na gruncie w miejscu zapewniającym możliwość intensywnej wymiany powietrza. Warto zapewnić do niego łatwy dostęp dla celów serwisowych. Nie zaleca się montować urządzenia w pobliżu okien i wejść do budynków, by ewentualna praca wiatraka nie zakłócała spokoju domowego. Swoim wyglądem agregat zewnętrzny przypomina jednostkę monobloku, jest jednak od niej mniejszy, ponieważ część modułów mieści się w jednostce wewnętrznej.

Pompa ciepła – odpowiedzialna decyzja na przyszłość

Zanim dokonamy wyboru pompy ciepła, warto zasięgnąć porady specjalistów, którzy wezmą pod uwagę wszelkie niezbędne parametry – wielkość działki, projekt domu, jego powierzchnię, zapotrzebowanie na ciepło czy dostęp do sieci energetycznej – i skonfigurują najlepszą dla nas propozycję. Kto pyta, nie błądzi, ale cieszy się funkcjonalnym i energooszczędnym rozwiązaniem każdego dnia. Nie można też zapominać o ekologicznym aspekcie całej inwestycji – udział odpowiedzialnych inwestorów w zielonej transformacji jest niezwykle ważny dla popularyzowania idei ekologicznych zmian.

Materiał promocyjny.

Similar Posts