Porady

Jak wybrać dobrą pompę głębinową – 5 wskazówek

Jak wybrać dobrą pompę głębinową – 5 wskazówek

Nie ma takiej możliwości, żeby podać jeden model albo cechę techniczną pompy głębinowej, która by zdeklasowała pozostałe. Zawsze w grę wchodzą detale i szczegóły zastosowania. Pewne wskazówki dotyczące wyboru będą jednak dość uniwersalne – oto 5 z nich!

Szukaj dobrej marki

Ogólnie rzecz biorąc pompa zatapialna to urządzenie dość proste, natomiast żeby działała wydajnie i miała długą żywotność, bardzo istotne jest staranne wykonanie czy nawet odpowiednie modyfikacje w projekcie. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego jedna pompa membranowa ma podobną wydajność do innej, ale kosztuje dwa razy więcej, to odpowiedzią często jest właśnie różna jakość. Jednak nawet wczytawszy się w szczegóły techniczne, nie zawsze można wskazać, na czym w danym przypadku te różnice polegają. Dobrze jest wtedy wybrać pompę marki uznawanej za godną zaufania. To oczywiście nie daje gwarancji powodzenia czy nawet bezawaryjnej pracy, ale mając do wyboru kilka podobnych pomp, warto z tego kryterium korzystać.

Kupuj z zapasem

Bardzo często dobrym pomysłem będzie kupienie pompy mocniejszej czy odrobinę wydajniejszej, niż wydaje się niezbędna w projekcie. Nie chodzi jednak o to, żeby bez końca podnosić oczekiwania, ale doliczyć pewien margines bezpieczeństwa. Jeśli na przykład pompa głębinowa ma pompować wodę, w której dopuszcza się wystąpienie zawiesiny o ziarnach 0,5 mm, to może dobrze by było zwiększenie tego marginesu do 1 mm. Oczywiście – ta porada też nie jest uniwersalna, ale czasem przy wyborze pompy warto brać pod uwagę wystąpienie nieprzewidzianych problemów, które można skompensować właśnie takim marginesem funkcjonalnym.

Kupuj w dobrym sklepie

Dobra marka to większa pewność jakości, natomiast kupując u dobrego dystrybutora, można mieć pewność, że w takim miejscu uda się uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. To ważne, bo oferty producentów zmieniają się na tyle szybko, że instalatorzy często nie są w stanie za nimi nadążyć. Sprzedawcy natomiast nadążają, ale też na bieżąco zbierają feedback od klientów, więc często mogą być źródłem naprawdę dobrych rad.

Ostatecznie jest to główny powód, dla którego najlepsi instalatorzy często zaopatrują się w droższych sklepach specjalistycznych, zamiast kupić skądinąd dobry sprzęt w wiadomym portalu handlowym – możliwość uzyskania porady i podpowiedzi jest ważna nawet dla profesjonalistów.

Zwracaj uwagę na dostępność części zamiennych

W przypadku awarii w czasie obowiązywania gwarancji zapewnienie funkcjonalność pompy, to problem producenta. Ale po okresie gwarancji też zdarzają się awarie. Z jednej strony – dłuższa gwarancja łagodzi trochę ten problem, ale z drugiej warto przecież poszukać takich pomp, które będzie można w miarę łatwo i tanio naprawić, jeśli dojdzie do jakiejś usterki. Niektórzy producenci są znani z tego, że zapewniają wsparcie dość długo, inni natomiast błyskawicznie rotują asortyment, co sprawia, że na ich produktach czasem trudno polegać w dłuższej perspektywie.

Nie daj się porwać nowym technologiom

Żeby była jasność – nowe technologie, innowacyjne materiały i nowoczesne rozwiązania techniczne to coś wspaniałego, ale nie w każdym zastosowaniu warto będzie za nie zapłacić. Proste, podstawowe modele pomp głębinowych też mają swoje miejsce w praktyce instalatorskiej. Czasem warto pozostać wiernym sprawdzonym, a przy okazji tańszym i prostszym rozwiązaniom. Zresztą wiele jest przykładów instalacji, w których pompa jest najmniej nowoczesnym elementem, natomiast innowacje dotyczą czy to samego projektu, czy na przykład systemu sterowania.

Similar Posts