Porady

Rodzaje ceramiki – jakie ozdoby, naczynia, kubki i filiżanki wybrać?

Rodzaje ceramiki – jakie ozdoby, naczynia, kubki i filiżanki wybrać?

Jakie naczynia wybrać – porcelanowe, z fajansu czy porcelitu? Czym w ogóle różnią się te pojęcia? Zdarza się, że nazw porcelana i fajans używa się zamiennie. Bywa też tak, że mianem porcelany nazywa się wszystkie talerze, miski, kubki i filiżanki ceramiczne. Brzmi niejasno? Spieszymy z wyjaśnieniami!

Ceramika a porcelana czy fajans – czym różnią się te pojęcia?

Ceramiką zwykło się nazywać wszystkie wyroby, które powstały w wyniku wypalania gliny. Współcześnie znaczenie tego pojęcia jest znacznie szersze – do ceramiki zalicza się przedmioty i tworzywa nieorganiczno-niemetaliczne, które powstały w wyniku obróbki cieplnej w temperaturze przekraczającej kilkaset stopni Celsjusza. Mogą to być zarówno cegły czy pustaki (ceramika budowlana), jak i wszystkie naczynia czy dodatki do domu (ceramika użytkowa).

Rodzaje ceramiki – jakie naczynia, ozdoby kubki i filiżanki wybrać?

Porcelanę uznaje się za najszlachetniejszą i najpiękniejszą spośród wszystkich rodzajów ceramiki. W wyniku obróbki termicznej ruda glina zmienia się w śnieżnobiałą, półprzejrzystą masę, z której otrzymuje się piękne naczynia i dekoracje.

Oprócz tego, że porcelana jest piękna, wyróżnia ją też duża nieprzesiąkliwość. Porcelana twarda jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, chemicznych i na ściskanie. Porcelana miękka jest za to delikatna i należy obchodzić się z nią ostrożnie.

Porcelana od wieków uznawana jest za symbol dobrego statusu społecznego, a wykonane z niej przedmioty są ozdobą każdego stołu, salonu czy sypialni. Cena wyrobów z porcelany może być wyższa (choć nie musi) od cen pozostałej ceramiki. Wpływ na to mają surowce, z których wytwarza się porcelanę. Są nimi skalenie, kwarc i w szczególności kaolin. To on jest odpowiedzialny za charakterystyczną, śnieżnobiałą barwę.

Nie musisz jednak obawiać się, że aby nabyć wyroby porcelanowe, konieczne będzie przeznaczenie na ten cel sporej części domowego budżetu, a zastawa, kubki i filiżanki zarezerwowane są dla nielicznych. Dzięki ofercie dobrych sklepów z akcesoriami za naprawdę przyzwoite pieniądze możesz mieć w swoim domu piękne, białe talerze i miski, zdobione w cudowne wzory kubki czy urocze, eleganckie i stylowe filiżanki.

Rodzajem ceramiki, który najbardziej przypomina porcelanę, jest porcelit. Po wypaleniu wyroby porcelitowe przybierają barwę od białej do jasno kremowej. Wyroby z tego surowca są zwykle grubsze, ale mają nieco większą przesiąkliwość od porcelany. Nie przepuszczają też światła.

Popularnym rodzajem ceramiki jest też fajans. Do jego produkcji wykorzystuje się przede wszystkim gliny, które wypalają się na kolor biały. Produkty z fajansu przybierają barwę od białego po szaro kremowy. Są też pokrywane nieprzezroczystym szkliwem. Ściany mają porowaty przekrój i są bardziej przesiąkliwe od porcelany czy porcelitu. Jednym z rodzajów fajansu jest majolika. Charakteryzuje się ona bogatymi zdobieniami wykonanymi przy użyciu farb. Takie wyroby są też powleczone przeźroczystym szkliwem.

Innymi rodzajami ceramiki użytkowej są np.:

  • Kamionka – wytwarza się ją z gliny z domieszką piasku kwarcowego lub szamotu. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.
  • Ceramika garncarska – wytwarzana z gliny, formowana przede wszystkim na kołach garncarskich. Po wypaleniu wyroby mają kolor ceglany. Ściany są porowate i przesiąkliwe. Wyroby są polerowane przed włożeniem do pieca lub pokrywane szkliwem.

Jakie naczynia, zastawy, kubki i filiżanki wybrać? Wyroby z fajansu możemy znaleźć w wielu polskich domach – są bowiem stosunkowo niedrogie i funkcjonalne. Jeśli natomiast zależy Ci na najwyższej jakości i pięknie, postaw na porcelanę lub porcelit.

Similar Posts