Porady

Rodzaje oraz zastosowanie maszyn budowlanych

Rodzaje oraz zastosowanie maszyn budowlanych

W branży przemysłowej, często do ciężkiej pracy takiej jak kopanie rowów czy sytuacji, gdy musimy przekopać część ziemi (również tam, gdzie jest to kopanie w grząskim  podłożu), wykorzystuje się sprzęt specjalnego zastosowania. Maszyna budowlana to nic innego, jak sprzęt, mający różnorakie zastosowanie, w zależności od potrzeb. Sprawdzi się w ciężkiej, praktycznej pracy, gdy w pełni trzeba wykorzystać jej moc, znacznie większą niż byłby w stanie zastosować zwykły, pojedynczy robotnik. Najpopularniejsze i najbardziej znane są koparki budowlane, minikoparka, wiele osób wykorzystuje także koparko ładowarkę. Kiedy zastosować np. ładowarkę, a kiedy korzystać z koparki? W oparciu o jaką klasyfikację dzieli się sprzęt budowlany? Kupno jakiego produktu z tej kategorii będzie najlepsze?

Rodzaje maszyn budowlanych – przyjęta klasyfikacja

Patrząc na standardowe maszyny budowlane, kojarzymy koparkę lub koparko ładowarkę. Jest to maszyna o prostej dość budowie – składa się z kabiny, łyżki, często można ją spotkać na kołach lub gąsienicach. potocznie, bez obaw rozpoznasz taki sprzęt.

Jednak z punktu widzenia przemysłu, sprawa nie jest taka prosta i warto zwrócić uwagę na ogólną klasyfikację, tego rodzaju sprzętu.

Wyróżniamy zatem maszyny budowlane do konkretnych prac: robót ziemnych (koparki, spycharki, zrywarki, równiarki, zgarniajki, ubijaki, walce), produkcji i transportu masy betonowej (betoniarki, zagęszczarki), robót wykończeniowych (frezarki, maszyny tynkarskie, malarskie), transportu samochodowego (ciężarówki ciągniki), odwadniania (rurociągi, pogłębiarki, oddzielacze urobku, zagęszczacze pulpy, wodomiotacze), przeróbki kruszyw (młyny, kruszarki, przesiewniki), robót drogowych (rozściełacze do asfaltu, frezarki asfaltu, stabilizatory podłoża), robót palowych (głębiarki, kafary, młoty, wybieraki, wyrywacze kafarowe), robót zbrojarskich (giętarki), bliskiego przewozu (przenośniki, ładowarki), urządzenie zmechanizowane (młot udarowy) oraz urządzenia pomocnicze (sprężarkowe, grzewcze, prądotwórcze agregaty, zawiesia, stojaki).

Zastosowanie maszyn budowlanych

Sprzęt budowalny, jak widać, wykorzystywany jest do wielu różnych prac, wymagających wiele siły i precyzji. Oczywiście, najpopularniejsze są maszyny budowlane tj. koparki i ładowarki.

Dzięki nim można odsypywać grunt, oddzielać urobek, usuwać urobek, przenosić go. Znajdują one szczególnie zastosowanie do prac budowlanych, drogowych, rolniczych czy wyburzeniowych.

Z kolei, równie popularne walce, to urządzenia, służące do zagęszczania gruntów, a także masy nawierzchniowej. Przydają się w pracach ziemnych do budowy dróg, pól, trawników.

Także warte uwagi są równiarki, czyli maszyny do profilowania gruntu. Można dzięki nim usuwać i odspajać urobek. Często wykorzystuje się je do profilowania podłoża czy zrywania starej nawierzchni.

Nie Cat a Komatsu – czemu zakup koparki to dobry wybór

Jeśli chcesz znaleźć dobrą maszynę budowlaną, posiadamy w swojej ofercie budowlane koparki komatsu.

Komatsu należy do uznanych i czołowych producentów z Japonii, znanych i docenianych na całym świecie. W ofercie są różne modele koparek różniące się wielkością, mocą, specyfikacją techniczną czy zastosowaniem.

W ofercie znajdziesz koparki Komatsu mini, średnie, duże, a także wielofunkcyjne.

Jeśli zależy ci na sprzęcie wysokiej jakości, niezawodnych, a także charakteryzującym się naprawdę dobrymi parametrami technicznymi, a ponadto bardzo dobrymi opiniami innych klientów, to marka Komatsu jest przeznaczona zdecydowanie dla Ciebie.

Zachęcamy do zapoznania się z szeroką gamą modeli, którą dopasują Państwo do swoich potrzeb.

Similar Posts