Wełna mineralna jest naturalnym materiałem izolacyjnym. Cechuje się odpowiednią izolacyjnością termiczną i akustyczną. Ma bardzo dobre parametry przeciwogniowe, osiągając najwyższą klasę reakcji na ogień A1. Jest bezpieczna i niepalna. Nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia i redukuje ryzyko wystąpienia pożaru. Rozróżniamy dwa rodzaje wełny mineralnej – skalną i szklaną
Wełna mineralna znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko. Dobrze nadaje się do izolacji termicznej, akustycznej i ogniochronnej w budownictwie. Zapewnia energooszczędną izolację cieplną. Doskonale nadaje się do wypełniania szkieletu drewnianego lub metalowego, a także do izolowania skośnego dachu, poddasza, ścian działowych czy podwieszanego sufitu. Do izolacji budynków mieszkalnych, a zwłaszcza do izolacji poddaszy, potrzeba zwykle sporych jej ilości, dlatego warto korzystać z różnych akcji promocyjnych, takich jak np. promocja na wełnę URSA.
Wełna mineralna przyjazna dla środowiska
Wełna mineralna szklana powstaje w większości z materiałów pochodzących z odzysku. Do jej produkcji używa się piasku i stłuczki szklanej powstałej w procesie recyklingu wcześniej wyprodukowanego szkła. Produkcja polega na stopieniu w wysokiej temperaturze piasku, stłuczki szklanej i innych dodatków, a następnie na ich rozwłóknieniu. Tak powstałe włókna są łączone za pomocą żywic, tworząc elastyczną i sprężystą wełnę. Przykładem tak produkowanej wełny jest wełna mineralna URSA, która jest również materiałem ekologicznym i nadaje się do recyklingu. Dzięki temu obciążenie środowiska w czasie całego cyklu życia produktu jest małe. Co więcej, w procesie produkcji wełny szklanej nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji, a jedynym produktem ubocznym jest woda.
Izolacja termiczna i akustyczna z wełny mineralnej
Bardzo dobre właściwości izolacyjne wełny mineralnej w okresie zimowym utrzymują ciepło w pomieszczeniach, a w okresie letnim zapewniają przyjemny chłód. Przy wyborze materiału izolacyjnego należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda (λ). Współczynnik lambda określa, ile energii cieplnej dany materiał przewodzi. Im niższa lambda, tym właściwości izolacyjne materiału są lepsze.
Wełna mineralna jest sprężysta i lekka, co sprawia, że doskonale wypełnia przestrzenie i dzięki temu minimalizuje ryzyko wystąpienia tzw. mostków termicznych. Mostek termiczny to miejsce w przegrodzie zewnętrznej budynku (ścianie, stropie, miejscach łączenia różnych materiałów), gdzie przewodnictwo cieplne jest znacznie większe niż w pozostałej części przegrody, w której następuje ubytek energii cieplnej. Zastosowanie wełny mineralnej nie tylko eliminuje zjawisko wystąpienia mostków termicznych, ale także zwiększa izolacyjność termiczną i akustyczną oraz chroni przed zawilgoceniem i pleśnią. Izolacyjność akustyczna jest bardzo ważnym elementem przegród budowlanych. Materiały izolacyjne o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych chronią przed hałasem z zewnątrz i z pomieszczeń sąsiadujących. Dlatego też izolacja z wełny mineralnej jest dobrym rozwiązaniem dla ścian działowych, a także w systemach podłogowych. Wełna mineralna URSA dzięki strukturze długich i cienkich włókien klasyfikowana jest jako materiał dźwiękochłonny. Poprawia izolacyjność akustyczną ścian, chroniąc tym samym przed niechcianym hałasem z zewnątrz.