Najnowsze Porady

Podkłady pod panele – wybierz najlepszy

Podkłady pod panele – wybierz najlepszy

Kiedy decydujemy się na położenie podłogi z paneli, starannie koncentrujemy się na wyborze tych najbardziej pasujących do stylizacji pomieszczenia. Przede wszystkim zwracamy uwagę na wzór, czasem tez na klasę ścieralności. Kiedy już po wielu wizytach w salonach z materiałami dokonamy starannego wyboru tego, co będzie na naszej podłodze widoczne, na podkładzie skupiamy się już znacznie mniej. Kupujemy jakikolwiek. Popełniamy błąd…

Dlaczego zwracać uwagę na podkład

Między posadzką a panelami podłogowymi, czyli tak zwaną podłogą pływającą, powinna znaleźć się warstwa podkładu. Podkład ten stanowi zabezpieczenie podłogi panelowej przed jej szybkim zniszczeniem, czyli przedłuża trwałość naszej starannie kolorystycznie wybranej podłogi. Jaki podkład pod panele, taka ich żywotność, a przy tym taka też izolacja akustyczna i cieplna. Przed wilgocią przenikającą z posadzki ochroni natomiast panele folia paroizolacyjna.

Rodzaje podkładów i ich właściwości

Jednym z najtańszych, jeśli nie najtańszym rozwiązaniem, jest podkład z polietylenowej pianki. Wybierają go zazwyczaj osoby, które nie są świadome, jak ważny jest zakup odpowiedniego podkładu i kierują się wyłącznie ceną. Niestety to jedyna zaleta pianki polietylenowej, jako podkładu pod podłogę pływającą. Jej wady to słabe właściwości izolacyjne, a także fakt, że pianka z czasem się spłaszcza i podłoga opada.

Droższym i o wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podłogi z korka. Jest to materiał naturalny, pozyskiwany z kory dębu zwanego dębem korkowym. Jego pozyskiwanie nie wymaga wycinania ani niszczenia drzew. Będąc materiałem naturalnym, korek ma wiele unikalnych właściwości – tłumi dźwięki, wygłusza drgania. Dzięki korkowi w pomieszczeniu nie ma echa. Ten materiał ma tez bardzo wysokie zdolności termoizolacyjne.

Płyty ekologiczne, czyli rozdrobnione, sprasowane wiórki drewniane, są tańsze od korka. Wprawdzie nie tak dobre, jak podkłady korkowe, ale dużo lepsze, niż pianka. Ich sporą wadą jest spora skłonność absorpcyjna i pylenie podczas montażu.

Z powodu tegoż pylenia nie są zalecane do stosowania w domach zamieszkiwanych przez alergików i astmatyków. Właściwie nie do końca słusznie, bo problem występuje tylko podczas montażu.

Jaki podkład pod panele możemy wybrać poza wymienionymi? Na przykład polietylen ekstrudowany, czyli XPS. Jest to materiał sztuczny, wybierany często jako podkład przy ogrzewaniu podłogowym. Ten materiał również ma wysokie zdolności izolacyjne, jest ponadto odporny na wilgoć.

Inne właściwości podkładów

Niektóre podkłady reklamowane są przez producentów, jako wyrównujące podłoże. Niestety nie do końca jest tak, jak byśmy to sobie wyobrażali i do wyrównywanie posadzki nadają się nadal te same preparaty – masy, lub wylewki. Podkłady mogą jedynie zamaskować drobne niedoskonałości posadzki. Nic więcej. Co ciekawe za podkład o właściwościach wyrównujących uznaje się często piankę polietylenową, która ma zdecydowanie więcej wad, niż zalet.

Similar Posts