Ogród

Przydomowy handmade, czyli coś z niczego do ogrodu

Przydomowy handmade, czyli coś z niczego do ogrodu

Posiadacze ogrodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wiele wysiłku, czasu oraz nakładów finansowych należy wnieść w doprowadzenie zielonej przestrzeni do nienagannego stanu. Z pomocą mogą przyjść tutaj niekonwencjonalne sposoby na wykorzystanie zwykłych rzeczy. Kreatywna praca w ogrodzie, która nie ogranicza się jedynie do koszenia trawy oraz podcinania pędów wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie – nie tylko czujemy satysfakcję z własnoręcznie wykonanych ozdób, ale również możemy pochwalić się  praktycznymi zastosowaniami, które cieszą oko.

Pomysłów na ozdoby do ogrodu zrobione własnoręcznie jest tak wiele, jak osób podejmujących się tego zadania.

Bez względu na wiek, płeć czy poziom umiejętności plastycznych czy rzemieślniczych – każdy jest w stanie wyprodukować wyjątkowe i użyteczne dekoracje ze zwykłych, niepotrzebnych już przedmiotów codziennego użytku. Coś z czego przestaliśmy korzystać i co prawdopodobnie trafiłoby na śmietnik może zyskać drugie życie po odpowiednich przeróbkach. Warto zastanowić się dwukrotnie, zanim wyrzucimy coś do kubła na odpady. Idea handmade w ogrodzie jest nie tylko kreatywna i ekonomiczna, ale również przyjazna środowisku!

Świetnym okresem na ręcznie robione ozdoby do ogrodu jest czas wiosennych porządków. Segregowanie posiadanych przedmiotów w domu pozwoli na odnalezienie prawdziwych perełek, które po małym odświeżeniu będą mogły rozpocząć drugie życie wśród roślin. Co więcej, wiosna to doskonały czas na nowe nasadzenia, które będą uzupełniać przestrzeń przy nowo wytworzonych ozdobach.

Podczas produkowania dekoracji przydatne będą: sznurki, wstążki, pistolet z klejem na gorąco, drut, kombinerki, farba w sprayu, tkaniny, opony, a także najróżniejsze pojemniki – skrzynki, słoiki, puszki, wiadra, plastikowe butelki, rynienki, stare doniczki. W ogrodzie odnajdą się również niewielkie, stare meble oraz  jedynym co nas ogranicza, to wyobraźnia. Dzięki garści przydatnych rad będzie można  pracować na pełnych obrotach.

Coś z niczego – dekoracje

Jednym z przedmiotów, który w wyniku eksploatacji należy wymieniać co kilka sezonów są samochodowe opony. Posiadając ogród, nie musimy się martwić, co zrobić z takim odpadem. Można wykorzystać je m. in. jako kolorowe kwietniki. Pomalowane na dowolny kolor i wypełnione ziemią świetnie będą zdawać egzamin jako oryginalna donica na kwiaty. Oponę można ustawić na ziemi, jak i powiesić – pięknie będzie prezentować się, kiedy nasadzimy w niej rośliny wiszące i pnące.

Opona dzięki prostym zabiegom może przemienić się w siedzisko.  Pomalowana na dowolny kolor, wyposażona w okrąg z płyty (który zakryje górną część) i poduszki będzie służyła jako zestaw wypoczynkowy.

Prostym sposobem na ogrodzenie rabatki jest wykorzystanie w tym celu plastikowych butelek o tej samej pojemności. Jedyne, co należy zrobić, to obrócić butelki do góry dnem i wkopać je w ziemie. Osadzane jedna obok drugiej utworzą niskie ogrodzenie o dowolnym kształcie. Pomalowane na dowolny kolor będą nie tylko funkcjonalne, ale i ładne!

W ogrodzie nigdy nie ma za wiele kwietników i donic. Nie warto wydawać pieniędzy na kosztowne osłonki, jeśli można wykorzystać posiadane pojemniki, które nadadzą się do sadzenia roślin. Kwietniki można zrobić z wydrążonych pni drzew, z taczki, z plastikowych butelek, ocynkowanych wiaderek, starych koszy wiklinowych, starych szuflad, puszek, a nawet butów! Jedyne, co należy zrobić, to wypełnić je ziemią i sadzonkami kwiatów. I nie zapominać o podlewaniu!

Coś z niczego – dekoracje świetlne

Efektowne kompozycje świetlne mogą nam i naszym gościom umilić wieczór spędzony w ogrodzie. Co więcej, ozdoby do grodu ręcznie robione to doskonały pomysł na prezent dla gospodarzy organizujących spotkanie w przydomowym plenerze.

Oryginalnym pomysłem na ręcznie robione coś z niczego do ogrodu będzie klosz do lampy wykonany z metalowego wiadra. Można go fantazyjnie podziurkować ostrym narzędziem, by użyty wieczorem dawał dekoracyjny efekt świetlny. Komplet do takiego klosza może stanowić lampion stworzony z puszki aluminiowej oraz świeczki. Jak w przypadku klosza, przy użyciu ostrego narzędzia można stworzyć dowolną kompozycję lub wzór. Umieszczona wewnątrz puszki zapalona świeca będzie tworzyć niepowtarzalny klimat.

Coś z niczego nie tylko dla flory

Jeśli mamy w domu zdekompletowany zestaw do podawania kawy, możemy go z powodzeniem użyć w ogrodzie. Filiżanka przyklejona do podstawki, zawieszona za uszko na metalowym haczyku będzie idealnym karmnikiem dla niewielkich ptaków. Tak sporządzona konstrukcja pozwoli im na bezpieczne i efektowne dla patrzących napełnienie brzuszka. Najedzone mieszanką ziaren, które wsypiemy do filiżanki z pewnością odwdzięczą się pięknym śpiewem.

Za karmin mogą posłużyć także pudełka – dzięki wyciętym otworom będą schronieniem dla ptasich rodzin, a dzięki ozdobieniu ich sznurkiem, bądź nietoksyczną farbą – ozdobą ogrodu.

Dekoracja z darów natury

Jeśli dobrze rozejrzymy się po swoim ogrodzie z pewnością znajdziemy w nim elementy, które po odpowiedniej aranżacji przemienią się w wyjątkową dekorację. Wyrośnięta dynia może stać się doniczką dla wrzosów, przewrócony konar – idealnym miejscem do nasadzenia sukulentów, czy kolorowych mchów. Pozostawiona niegdyś kupka cegieł po lekkim przearanżowaniu może zamienić się w oryginalną podstawkę do ekspozycji doniczek.

Ozdobą ogrodu mogą stać się odpowiednio uplecione warkocze z czosnku czy powiązanie jutowym sznurkiem kukurydze.

Tym, o czym należy pamiętać jest to, że każda ręcznie robiona dekoracja do ogrodu powinna być przede wszystkim wykonana estetycznie i solidnie. Zmienne warunki atmosferyczne poradzą sobie ze spłukaniem niewodoodpornej farby, czy zbyt słabego kleju.

Ogród, to idealne miejsce dla osób, które pragną wykazać się artystycznie i dekoracyjnie. Jeśli tylko nie przestraszą się śmiałych zestawień kolorystycznych będą mogły nadać swojemu ogrodowi charakteru z dowolnej części świata.

Similar Posts