System suchej zabudowy, którego elementem są między innymi płyty gipsowo-kartonowe, jest popularny na naszym rynku. Nic w tym dziwnego. Posiada ona bowiem wiele zalet. Na uwagę zasługują szerokie możliwości zastosowania. W artykule tym przyjrzymy się obiektom wykonywanym w systemach suchej zabudowy oraz przedstawimy liczne zalety wynikające z wykorzystywania płyt gipsowo-kartonowych.
Parę słów o systemie suchej zabudowy
Producenci oferują coraz to nowsze materiały między innymi do wykańczania wnętrz. System suchej zabudowy jest popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Głównie ze względu na proste oraz szybkie metody montażu używanych materiałów. Brak konieczności stosowania wody zarobowej (niezbędnej w procesach wiązania tynku gipsowego lub betonu) pozwala na zwiększenie komfortu prac poprzez ograniczenie powstawania zabrudzeń w miejscu budowy.
W systemie suchej zabudowy stosuje się obecnie najczęściej płyty gipsowo-kartonowe oraz gipsowo-włóknowe. My skupimy się głównie na tych pierwszych. Płyty te składają się (tak, jak wynika to z ich nazwy) z gipsowego rdzenia oraz obustronnej okładziny z wielowarstwowego kartonu. Gips posiada niezwykle korzystne właściwości, takie jak zdolność do pochłaniania oraz oddawania wilgoci. Dlatego też płyty gipsowo-kartonowe są po części materiałami ognioodpornymi.
Możliwości zastosowania płyt gipsowo-kartonowych
Ze względu na liczne zalety płyty gipsowo-kartonowe znalazły szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w obiektach sportowych, biurowych, hotelach, a nawet pracowniach rentgenowskich (specjalne płyty zabezpieczające przed promieniowaniem rentgenowskim).
Z pomocą płyt gipsowo-kartonowych wykonywane są między innymi ściany działowe, sufity podwieszane, zabudowy poddaszy oraz suche podłogi. Do ich montażu zachęca również łatwość układania (z wykorzystaniem kleju lub nierdzewnych wkrętów). Ich różne rozmiary umożliwiają zaś dopasowanie do każdego projektu budowlanego. Więcej o możliwościach płyt g-k przeczytasz na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.