Dbałość o komfort i bezpieczeństwo osoby niepełnosprawnej ruchowo jest priorytetem przy aranżacji wnętrz, z których osoba ta korzysta. Zarówno przy planowaniu zmian w postaci remontu, jak i aranżacji pomieszczeń od podstaw warto wybrać rozwiązania sprawdzające się w kontekście zakresu i specyfiki niepełnosprawności. Dowiedz się, jakimi zasadami warto kierować się, aranżując sypialnię dla osoby niepełnosprawnej.
Sypialnia dla osoby z niepełnosprawnościami – najważniejsze zasady
Niezależnie od tego, czy osoba niepełnosprawna ruchowo przemieszcza się z pomocą wózka inwalidzkiego, balkonika czy o kulach, przede wszystkim warto zagospodarować pomieszczenie przestronnie oraz pozbawić je elementów, utrudniających poruszanie się, takich jak progi, dywany, których boki mogą się zawinąć, wykładziny o długim poszyciu. Zagospodaruj ustawienie mebli w taki sposób, aby wokół nich znajdowały się szerokie przejścia, umożliwiające swobodne przemieszczanie się wózka inwalidzkiego. Do łóżka powinien być możliwy swobodny dostęp co najmniej z trzech stron. Zaplanuj wysokość montażu włączników i gniazdek, by umożliwić ich samodzielne użytkowanie osobie niepełnosprawnej, świetnie sprawdza się włącznik światła, aranżowany niedaleko łóżka.
Co powinno znaleźć się w sypialni dla osoby z niepełnosprawnościami?
Przemieszczanie się z łóżka na wózek lub utrudnione wstawanie w przypadku zmniejszonej ruchomości nie będzie tak dokuczliwe pod kątem wstawania i kładzenia się spać, jeżeli łózko będzie dosyć niskie, a poziom materaca zbliżony do wysokości siedziska wózka. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może łatwo, bezpiecznie i przede wszystkim niezależnie korzystać z sypialni. Niezwykle istotny jest wybór specyfiki materaca oraz elementów, które tworzą jego zawartość. Produkty szwedzkiej marki Hilding Anders, których autoryzowanym dystrybutorem jest sklep sennamaterace.pl cechuje najwyższa jakość komponentów, nowoczesny design oraz dbałość o komfort i zdrowie użytkownika. Warto wybierać produkty medyczne https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/300_materace-medyczne-jak-wybrac-idealny-rozmiar-i-typ lub ekologiczne, które zamiast związków chemicznych nasączone są naturalnymi olejkami. Świetnie sprawdzają się też produkty, zawierające włókno kokosowe: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/301_czym-sa-materace-kokosowe-poznaj-charakterystyke-materacy-z-wloknem-kokosowym. Koniecznie wyposaż sypialnię w niskie meble, które ułatwiają dostęp z poziomu wózka.
Jakie materiały do sypialni osoby z niepełnosprawnościami?
Wybieraj materiały, bezpieczne w kontakcie ze skórą niepowodujące reakcji alergicznych oraz uszkodzeń naskórka. Zwróć uwagę na krawędzie mebli, by posiadały zaoblone kształty. Koniecznie dowiedz się, jakie są zalety nowoczesnych materiałów, wpływających na samopoczucie, komfort użytkownika, takich jak pianki wysokoelastyczne, stosowane przy produkcji nowoczesnych materacy. Materiał termoelastyczny, jak zastosowany m. in. w produktach Salsa i Rumba marki Hilding doskonale dopasowuje się do krzywizn ciała, ulegając czasowym odkształceniom pod wpływem temperatury ciała użytkownika (znajdziesz je na: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/303_zanurz-sie-w-luksusie-czyli-czym-charakteryzuje-sie-materac-termoelastyczny). Ponadczasowe, a zarazem ekologiczne drewno jest materiałem, który świetnie sprawdza się w roli elementu dominującego. Wykonane z niego meble, oświetlenie, dekoracje i akcesoria mogą wzmacniać prozdrowotną, komfortową aranżację pomieszczenia.
Czego nie może zabraknąć w sypialni osoby z niepełnosprawnością ruchową?
Poza wygodnymi i ergonomicznymi meblami oraz akcesoriami, takimi jak uchwyty przyłóżkowe lub nisko umieszczone włączniki światła i gniazda elektryczne, ważny jest styl aranżacji sypialni dla osoby niepełnosprawnej. Nie pozwól, by pomieszczenie zyskało charakter surowego, nieprzytulnego wnętrza. Zadbaj o przemyślaną, pasującą do siebie kolorystykę, bazującą na trzech odcieniach, najlepiej w ciepłej tonacji. Ważne jest oświetlenie punktowe, tworzące nastrój, sprzyjający relaksowi i wyciszeniu. Zdecydowanie sprawdzi się tam odrobina naturalnej zieleni w postaci umiejętnie dopasowanej roślinności. Skrzydłokwiat jest rośliną, oczyszczającą powietrze, przystosowaną do wzrostu na stanowisku półcienistym i zacienionym i nie wywołuje reakcji alergicznych. W sypialni osoby niepełnosprawnej mogą znaleźć się elementy dekoracyjne lub wystrój z motywem przewodnim, związane z zainteresowaniami, pasjami, talentami użytkownika. Doskonale sprawdzą się funkcjonalne meble, takie jak rozkładany stolik przyłóżkowy.
Materiał sponsorowany.