Porady

Pluskwy w domu. Jak temu zaradzić?

Pluskwy w domu. Jak temu zaradzić?

Pluskwy domowe to uciążliwe pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Krąży mit, wedle którego insekty te pojawiają się głównie w zaniedbanych mieszkaniach. Faktycznie osoby, które kupują dom z drugiej ręki, nierzadko spotykają się z problemem pluskiew w takim mieszkaniu. Jednak insekty te można znaleźć również w akademikach, używanych meblach, komunikacji miejskiej, kinach, teatrach, muzeach, a nawet w pięciogwiazdkowych hotelach. Kiedy pluskwy znajdą się już w domu, bardzo łatwo przemieszczają się między poszczególnymi pomieszczeniami. Jak można je usunąć? Podpowiadamy.

Jak wyglądają pluskwy?

Chcąc usunąć pluskwy z domu, warto najpierw sprawdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z tymi insektami. Jak więc wyglądają pluskwy? Są to owady bezskrzydłe, które wtedy kiedy są najedzone krwią, mają ciemną, mahoniową barwę. Nienajedzona pluskwa zaś ma żółto-brązowy odcień. Owady te mają trzy pary odnóży, które wyposażone są w pazurki. Mają około 5-7 mm i owalny kształt ciała. Larwy pluskwy bez pożywienia są w stanie przetrwać od 80 do 140 dni. Z tego powodu, zwalczanie pluskwy może być trudnym zadaniem, zwłaszcza że dorosła samica składa od 200 do 500 jaj wielkości ziaren piasku, które trudno jest dostrzec.

Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?

Wiele osób obawia się ugryzienia pluskwy. Jak jednak rozpoznać, że to właśnie ten insekt nas ugryzł? Przede wszystkim ugryzienie pluskwy wygląda podobnie jak ugryzienie przez komara czy pchłę. Zazwyczaj jego ślady widoczne są na odsłoniętych częściach ciała i występują w grupach. Po ugryzieniu mogą być widoczne obrzęki i zaczerwienienie, a w niektórych przypadkach nawet rozległy rumień. Pluskwy jednak w odróżnieniu od komarów zazwyczaj nie przenoszą wielu chorób. Jednak po ich ugryzieniu może dochodzić do gwałtownych reakcji alergicznych. Ze względu na to, że pluskwy żerują w nocy, ich ugryzienia zazwyczaj widoczne są rano.

Jak usunąć pluskwy z domu?

Warto mieć świadomość, że pluskwy są szczególnie aktywne w nocy i to właśnie wtedy opuszczają swoje kryjówki w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej ich gniazda zlokalizowane są w tapicerowanych meblach, materacach łóżek, kanapach, listwach podłogowych, fotelach, ale też w szparach ścian i podłóg, lampach, w ramach obrazów, pod wykładziną czy dywanem. Dlatego podejrzewając, że ma się pluskwy w domu, należy najpierw przeszukać te lokalizacje, a następnie usunąć mechanicznie znalezione jaja lub dorosłe osobniki. 

Warto działania takie przeprowadzić jak najdokładniej, a więc powyciągać szuflady i je pooglądać, ściągnąć osłony tapicerskie z mebli, przeszukać pęknięcia na ścianach czy listwach, a także odzież i bagaże. Następnie zastosować profesjonalne preparaty owadobójcze, które stosuje się w celu zwalczania pluskiew. W sklepach dostępne są specjalne spraye oraz inne środki chemiczne. Możemy wykorzystać również myjkę parową, zwłaszcza w miejscach, w których nie możemy zastosować środków owadobójczych. Z uwagi na cykl rozwojowy pluskiew, zabieg taki należy powtórzyć po około 2-3 tygodniach.

 

Similar Posts