Porady

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup własnego lokum to dla wielu osób jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Warto się więc do niego dobrze przygotować, zwłaszcza że nabycie własnego mieszkania to drogie przedsięwzięcie. Na co więc zwrócić uwagę, kupując lokal mieszkalny?

Kupno mieszkania to proces wymagający podjęcia kilku ważnych decyzji, które mogą zaważyć na całym przyszłym życiu. Jakiego rodzaju są to decyzje?

Wielkość mieszkania

Podstawową kwestią, którą należy określić przed nabyciem lokalu, jest jego powierzchnia. To ważne, niezależnie od tego, jakie mieszkanie zamierzasz kupić – czy będą to lokale z rynku wtórnego, czy też nowe mieszkania. Wrocław, jak zresztą dowolne inne duże czy średniej wielkości miasta, oferują szeroki wybór lokali wprost od deweloperów, jak i „z drugiej ręki”. Wielkość mieszkania warto dopasować nie tylko do obecnych potrzeb i możliwości, ale również przyszłych. Jeśli planujesz np. założenie rodziny, kawalerka bądź mieszkanie dwupokojowe okażą się zbyt małe w dalszej perspektywie.

Jakimi środkami finansowymi dysponujesz?

Weź pod uwagę posiadane środki finansowe oraz możliwości kredytowe. Co z tego, że spodoba ci się ogromne, piękne mieszkanie, jeśli niestety nie będzie cię na nie stać? Dlatego najlepiej jeszcze przed poszukiwaniem lokum umów się z doradcą kredytowym lub specjalistą finansowym, który wyliczy twoją zdolność kredytową i przedstawi dostępne oferty sfinansowania zakupu. Określenie konkretnej kwoty lub „widełek”, w ramach których możesz wybierać lokale, pozwoli ci skupić uwagę na mieszkaniach, które są w zasięgu twoich możliwości.

Dodatkowe koszty

Weź również pod uwagę dodatkowe koszty. Sam zakup mieszkania to nie wszystko. Istotne jest też jego wykończenie i umeblowanie, jak również inne obowiązkowe opłaty, np. taksa notarialna, opłaty sądowe, prowizja pośrednika czy podatek od czynności cywilno-prawnych. Obliczając koszty, które musisz ponieść w związku z zakupem, weź pod uwagę te dodatkowe wydatki.

Wyszukiwanie ofert

Jeśli wiesz już, czego szukać i w jakiej cenie, możesz rozpocząć poszukiwania wymarzonego mieszkania. Najlepiej zacznij od profesjonalnych serwisów z ofertami nieruchomości i portali ogłoszeniowych. Zawierają one setki tysięcy rozmaitych propozycji, wśród których z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Jak efektywnie szukać ogłoszeń?

Przede wszystkim prawidłowo wypełnij rubryki wyszukiwarki. Każdy portal z wyszukiwarką pozwala ustawić tzw. filtry, które są bardzo pomocne w wyborze odpowiednich ofert. Zaznacz więc powierzchnię mieszkania, która cię interesuje, określ, ile pokoi powinno zawierać lokum oraz w jakiej dzielnicy powinno się znajdować. Wskaż maksymalną kwotę, którą jesteś w stanie zapłacić za nieruchomość. Możesz też określić dodatkowe udogodnienia, np. czy blok musi posiadać windę, garaż podziemny albo duży parking naziemny.

Dokładne określenie wymogów co do mieszkania skutecznie odrzuci wiele ofert niespełniających twoich wytycznych. Po znalezieniu kilku najciekawszych ofert, skontaktuj się z ogłoszeniodawcą i uzyskaj jak najwięcej informacji na temat lokalu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na realnych wizytach w nieruchomościach i umówisz się na spotkanie tylko w takich miejscach, które rzeczywiście cię interesują.

Similar Posts