Porady

Klimatyzator a klimakonwektor – czym się różnią?

Klimatyzator a klimakonwektor – czym się różnią?

Utrzymanie przyjemnej, chłodnej temperatury w domu staje się z roku na rok coraz trudniejsze. Wielu z nas instaluje w swoim domu klimatyzatory, niewielu jednak wie o możliwości podłączenia klimakonwektora do instalacji pompy ciepła. Czym różnią się od siebie te urządzenia i jak mądrze zainwestować w klimatyzację?

Klimatyzator – widoczny na mijanych budynkach

Wszyscy już oswoili się z widokiem klimatyzatorów na ścianach domów i mieszkań. To, co widzimy na ścianie budynku, to tak naprawdę tylko jednostka zewnętrzna. Pobiera ona i schładza powietrze z zewnątrz, a w szczególnie gorące dni można zaobserwować skraplanie się pary wodnej na chłodnej powierzchni we wnętrzu klimatyzatora. Nadmiar wody sprawia, że często pod klimatyzatorami można znaleźć małe kałuże wody. We wnętrzu budynku z klimatyzatorem znajduje się jedna lub kilka jednostek wewnętrznych, które rozprowadzają schłodzone powietrze po pomieszczeniach. Różne rodzaje klimatyzatorów pozwalają nie tylko na obniżenie temperatury, ale też na wentylowanie czy ogrzewanie wnętrza lokalu. W ofercie sprzedaży znajdziesz zarówno modele montowane na stałe (kasetonowe, ścienne, przypodłogowe, konsolowe, kanałowe) jak i modele przenośne.

Klimakonwektor – prosta zasada działania

Klimakonwektor to element systemu pomp ciepła typu powietrze-woda. Pompa ciepła wykorzystuje różnicę temperatur pomiędzy układem a powietrzem na zewnątrz budynku. Klimakonwektor to wymiennik ciepła, który podczas pracy wykorzystuje wodę z opcjonalnym dodatkiem glikolu. Najpopularniejsze modele klimakonwektorów to wersje wentylatorowe. Schładzają one przepływające przez wymiennik z wodą powietrze, a po osiągnięciu pożądanej temperatury wdmuchują je do pomieszczeń. Możesz dobrać sposób montażu klimakonwektora do swoich potrzeb – wyróżnia się urządzenia ścienne, podstropowe, przypodłogowe, kasetonowe i kanałowe.

Klimatyzator a klimakonwektor – czym się różnią? Przede wszystkim klimakonwektory nie wymagają użycia czynników chłodniczych, tak jak klasyczne klimatyzatory typu multi-split czy kanałowe. Klimakonwektor działa jedynie jako część pompy ciepła powietrze – woda, dlatego wymaga większych inwestycji przy montażu. W zamian dostajemy urządzenie zdolne do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej. W przypadku klimatyzatorów prostszy jest natomiast serwis klimatyzacji.

Efektywność energetyczna urządzeń do klimatyzacji 

Efektywność energetyczna klimatyzatora czy klimakonwektora jest ważnym czynnikiem, który mierzy, ile energii zużywa on do wytwarzania chłodzenia. Współczynnik efektywności energetycznej (SEER w przypadku klimatyzacji) informuje o tym, ile jednostek chłodzenia można uzyskać na jednostkę zużytej energii. W przypadku klimakonwektora na efektywność energetyczną wpływają takie czynniki jak: technologia wykonanej instalacjii, zolacja pomieszczenia, temperatura otoczenia. Im wyższa wartość SEER, tym bardziej energooszczędny jest klimatyzator. Dobór urządzenia o odpowiedniej efektywności może przyczynić się do mniejszych rachunków za prąd oraz mniejszego wpływu na środowisko.

Klimakonwektory zazwyczaj uważane są za bardziej ekologiczne niż tradycyjne klimatyzatory. Klimakonwektory wykorzystują wodę jako medium chłodzące, co może być bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska niż substancje chłodzące używane w klimatyzatorach. Jednakże ostateczna ocena ekologiczności zależy od kilku czynników, takich jak źródło energii elektrycznej, wydajność urządzenia oraz właśnie efektywność energetyczna.

Jak zaplanować montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja do domu czy do biura to spory wydatek dla każdego inwestora. Jeśli nie masz dostatecznie dużych oszczędności, możesz skorzystać z propozycji firm zajmujących się montażem klimatyzacji na raty. Korzystając z tej opcji dostosujesz wysokość i okres spłaty rat do własnych możliwości finansowych. Dzięki temu każdy możesz wprowadzić zdrowszy i chłodniejszy mikroklimat do swojego mieszkania lub miejsca pracy. Klimatyzacja na raty to dla wielu rozsądna inwestycja, która zwróci się w dłuższej perspektywie. Wystarczy parę prostych kroków, by rozpocząć zmiany na lepsze.

Usługi wyceny i montażu klimatyzacji nasza firma prowadzi w samym Wrocławiu i w okolicach. W ofercie znajdziesz zróżnicowane typy klimatyzacji, które zapewnią chłodzenie powietrza dopasowane do warunków panujących w danym budynku. Wystarczy, że przedstawisz nam swoje wymagania, a my przygotujemy niezobowiązującą wycenę. Wiemy, że klimatyzacja do biura czy domu powinna być maksymalnie energooszczędna i wydajna. Jeśli zdecydujesz się na montaż klimatyzacji na raty, wszystkie formalności załatwimy za Ciebie.

Klimatyzacja do mieszkania – zalety instalacji

Poprawa komfortu życia i pracy staje się podstawą, nie zaś luksusem dla wybranych. Instalacje tworzone są z nowoczesnych elementów, coraz tańszych w produkcji i projektowane w bardzo precyzyjny, przemyślany sposób. Jakość realizacji zależy bezpośrednio od wyboru wykonawcy podzespołów i usługi. Informacje, dlaczego jeszcze warto wybrań naszą firmę, znajdziesz tutaj. Obsługujemy zarówno firmy, jak i osoby prywatne, zainteresowane najlepsza wyceną i wykonaniem.

Similar Posts