Porady

Czy warto budować domy energooszczędne?

Czy warto budować domy energooszczędne?

Domy energooszczędne stają się coraz popularniejsze w Polsce nie bez powodu. Warto budować takie domy nie tylko ze względów ekologicznych, ale również dlatego, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Na razie mamy jeszcze wybór: możemy budować domy energooszczędne lub o zwiększonym zużyciu energii. Jednak już za 2 lata takiego wyboru nie będzie. Zgodnie z Dyrektywą UE będzie można wznosić jedynie domy energooszczędne. To krok w dobrym kierunku. Mniejsze straty energii to tak naprawdę same korzyści. Warto pamiętać, że dom energooszczędny można postawić na każdej działce, ale istotna jest jego orientacja względem stron świata. Największe przeszklenia powinny się znaleźć od strony południowej. To jednak niejedyne wymagania. Poprosiliśmy ekspertów z firmy projektowej Archeton o wyjaśnienie, czym charakteryzuje się dom energooszczędny i czy rzeczywiście warto budować taki dom.

Domy energooszczędne, czyli jakie?

Domy energooszczędne charakteryzują się tym, że potrzebują ograniczoną ilość energii. Od 2021 roku takie budynku będą musiały być tak projektowane i wykonywane, aby ich zapotrzebowanie na energię nie przekraczało 70 kWh/mkw. na rok. Dla porównania nowe budynki, które buduje się dziś standardowo, zużywają o około 30% więcej energii.

Kluczowy w domach energooszczędnych jest kształt bryły budynku, co ma niebagatelny wpływ na utratę ciepła. W takich domach często próżno szukać balkonów, wykuszy czy lukarn dachowych, ogranicza się również ilość okien i drzwi od strony północnej. Dom energooszczędny najczęściej jest projektowany na planie prostokąta, a do tego przeważnie stosuje się dach jednospadowy. Za to największe przeszklenia umieszcza się od południa. Od północy sytuuje się przeważnie pomieszczenia techniczne, gospodarcze itp. Oczywiście trzeba zastosować odpowiednie materiały budowlane, standardem jest ocieplanie styropianem lub wełną mineralną.

Zalety domu energooszczędnego

Największą zaletą domu energooszczędnego jest oczywiście niskie zużycie energii. Niski koszt ogrzewania to niski koszt eksploatacji budynku. W czasach szybko rosnących cen za energię elektryczną i opał nie ma innego rozwiązania, jak stawiać na rozwiązania, które zredukują koszt ogrzewania domu. Budynki energooszczędne to najlepsza inwestycja. Do tego takie domy charakteryzują się wysokim komfortem cieplnym (nie przegrzewają się latem i nie wyziębiają się zimą). Warto budować domy energooszczędne także ze względów ekologicznych – niskie zużycie energii, dopływ świeżego powietrza przez sprawną wentylację, ograniczenie hałasu z zewnątrz.

Domy energooszczędne wkrótce staną się obowiązującym standardem w budownictwie. Już dziś warto zdecydować się na zainwestowanie w taki budynek, jeśli zależy nam na oszczędności i działaniach proekologicznych.

Similar Posts