Kształty, kolory i rodzaje kostki brukowej to czynniki, które bez wątpienia mają decydujące znaczenie dla naszego wyboru. Jednak przy zakupie kostki liczą się także inne parametry. Poniżej podpowiadamy jakie.
Zastosowania kostki brukowej nie kończą się na wykładaniu obszarów czy szlaków komunikacyjnych. Bruk obecnie z powodzeniem zastępuje także płytki gresowe lub klinkierowe, układane na przykład na schodach, przy wejściach, podjazdach czy tarasach. Zobacz na co zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej?
Grubość kostki brukowej
Dobór odpowiedniego materiału powinien być zdeterminowany przeznaczeniem powierzchni. W zależności od tego, jakim obciążeniom wynikającym z natężenia ruchu będzie podlegała, należy wybrać materiał o różnej grubości:
- cieńsze i lżejsze kostki o grubości 4 cm – służą do wykładania tarasów, ścieżek i tych miejsc, gdzie będzie się odbywał wyłącznie ruch pieszy;
- bruk o grubości 6 cm – nadaje się do utwardzania nawierzchni wokół domu i podjazdów do garażu; można go układać tam, gdzie przewidywany jest niezbyt intensywny ruch samochodów osobowych;
- kostka 8 cm – przeznaczona jest do utwardzania dróg i placów, po których będą jeździły także samochody ciężarowe;
- materiał o grubości 10 cm – wytrzymuje intensywny ruch ciężkich pojazdów, jest zalecany na nawierzchnie placów przemysłowych.
Wielkość kostki brukowej
Wybierając wielkość kostki, należy wziąć pod uwagę to, jak duża przestrzeń będzie nią wykładana. Z estetycznego i praktycznego punktu widzenia, niewielka kostka o prostym wzorze sprawdzi się najlepiej na wąskich i krętych ścieżkach. Jej zastosowanie eliminuje konieczność docinania elementów.
Kostka brukowa – kształt
Przy wyborze kostki brukowej warto pomyśleć także o jej kształcie. Możesz zdecydować się na całkowity minimalizm i prostotę, i wybrać kostkę kwadratową lub prostokątną, ewentualnie w kształcie sześciokąta. Jednak na rynku dostępny jest znacznie większy wybór kształtów. Do najpopularniejszych można zaliczyć: cegłę, falę, trapez, młotek i kość.
Kostka brukowa – betonowa czy z kamienia?
Ze względu na materiał, z którego została wykonana kostka, możemy podzielić ją na dwa rodzaje:
- kostka wykonana z betonu – charakteryzuje się dużym stopniem wytrzymałości, jest odporna na wodę, uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.
- kostkę brukową z naturalnego kamienia – szczególnie często stosowny jest tu granit, który jest bardzo wytrzymały i odporny na niskie temperatury. Ponadto naturalne piękno granitu nadaje ogrodowej przestrzeni nietuzinkowy urok. Wśród kostek kamiennychdostępna jest także kostka z kamienia polnego, która przypomina staroświecki, elegancki bruk.
Jakość i trwałość kostki brukowej
Przed zakupem kostki brukowej warto także jej jakość i trwałość. Każda kostka dopuszczona do sprzedaży powinna być wyprodukowana zgodnie z normą PN-EN 1338, która określa, jakimi zasadami należy kierować się w procesie produkcji, by kostka osiągnęła pożądane parametry.