Budowa

Budowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Dom to marzenie wielu rodzin, niestety jego postawienie wiąże się z kosztami, na które nie każdy jest w stanie się przygotować. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy dotyczy wyboru wielu kwestii, takich jak zastosowane technologie czy sposób wykończenia. Zobacz, co tak naprawdę składa się na czynności związane z powstaniem upragnionego lokum i czy szukanie ewentualnych oszczędności ma sens.

Budowa domu – od czego zacząć?

Proces planowania budowy domu należy zacząć od wyboru działki budowlanej. Następnie nadchodzi czas na nabycie projektu budowlanego oraz na rozpoczęcie czynności formalnych, do których należy choćby pozyskiwanie niezbędnych decyzji o warunkach zabudowy, wypisów, wyrysów map i wszelkich pozwoleń. Kiedy już przebrniemy przez etap administracyjny, możemy skupić się nad wyborem geodety, który zajmie się wytyczeniem działki. Tak przygotowany teren może zostać poddany równaniu pod fundamenty. Jeśli projekt budynku zakłada budowanie piwnicy, to właśnie wtedy rozpoczyna się jej realizacja. To również czas, gdy powstaje kanalizacja, stają ściany i pojawiają się stropy. Kolejnym etapem budowy są prace takie jak stawianie komina czy zakładanie więźby dachowej wraz z poszyciem. W ten sposób stajemy się szczęśliwymi posiadaczami budynku w tzw. stanie zerowym.

Kiedy mury już stoją, przychodzi pora na wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, przyłącza gazowego oraz rozprowadzenie elektryki. Gdy wszystkie podłączenia są gotowe i oddane do odbioru, pozostaje czas na wstawienie drzwi i okien, które stanowią zwieńczenie stanu surowego naszego domu. Dom jest gotowy do wykończenia wewnątrz. Kiedy ściany pokryją suche tynki lub płyty karton-gipsowe, można zająć się montażem ogrzewania oraz wykończeniem poszczególnych wnętrz. Pozostaje go umeblować oraz przesłać odpowiednim organom zawiadomienie o zakończeniu budowy – i voila! Można się wprowadzać.

Budowa, a koszty

Stawianie domu to inwestycja na lata, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Na koszty składa się między innymi styl domu oraz jego konstrukcja. Zakłada się, że stan surowy budynku to ok. 40% planowanych wydatków, dlatego dobrze jest przemyśleć wszystkie kwestie jeszcze na etapie projektu. Oszczędności mogą powstać na skutek pewnych decyzji, takich jak rezygnacja z piwnicy, czy strychu.

Budowanie domu powinno opierać się na praktycznym rozplanowaniu wnętrz: dobrze, aby instalacje wodno-kanalizacyjne znajdowały się w jednym pionie, a pomieszczenia, których nie trzeba ogrzewać (jak kotłownia czy garaż) były obok siebie. Ważną kwestią jest wybór technologii oraz niezbędnych materiałów. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość komponentów. Dobrze docieplony dom, czy okna z większą ilością szyb może i będą droższe, ale przyczynią się też do zmniejszenia kosztów ogrzewania i eksploatacji budynku. Wiadome jest, że wszelkie sprzęty, czy narzędzia budowlane są niezbędne na poszczególnych etapach prac, dlatego dobrze oddelegować zadania profesjonalistom. Drobne zadania oraz prace wykończeniowe warto wykonać samodzielnie, co dodatkowo pozwoli zejść kosztów.

Optymalizacja kosztów budowy domu opiera się na doborze właściwych rozwiązań. Budowa domu nie musi być strapieniem, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowana i zorganizowana, w tym celu odwiedź sklep budowlany.

Similar Posts