Porady

Jakie są właściwości powłok wykonanych z farb proszkowych?

Jakie są właściwości powłok wykonanych z farb proszkowych?

Popularność malowania proszkowego nie słabnie, dlatego warto zastanowić się, co kryje się za tą metodą. Jest to przede wszystkim wysoka trwałość powłoki, a także jej nienaganny wygląd i to przez długi czas. Specjaliści zwracają też uwagę na aspekt ekologiczny i brak metali ciężkich, które  negatywnie oddziaływałyby na ludzi oraz środowisko. Poznaj właściwości powłok i zalety malowania farbami proszkowymi.

Malowanie proszkowe – charakterystyka

Malowaniu proszkowemu poddawane są konstrukcje ze stali czarnej, stali ocynkowanej oraz aluminium. Do takich elementów dobrze przyczepia się farba proszkowa w różnych kolorach, które nadają elementom estetycznego wykończenia i idealnej gładkości. Malowanie na sucho dzięki temu staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego malowania na mokro – jest szybsze, bardziej wydajne, ekologiczne oraz zapewnia dobre efekty na dłużej.

Jednak do malowania proszkowego potrzeba doświadczenia i odpowiednio urządzonego stanowiska lakierniczego (niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie https://farbyonline.eu/). W kontrolowanych warunkach farba pod postacią proszku jest nanoszona na elementy metalowe oraz całe konstrukcje specjalnym urządzeniem do malowania proszkowego, a następnie powłoka zostaje utwardzona w piecu lakierniczy przy odpowiedniej temperaturze.

Właściwości farb proszkowych

Do malowania proszkowego można wykorzystać farby poliestrowe, epoksydowe lub poliestrowo-epoksydowe, w zależności od wymogów.  Ważne, aby powierzchnia została wcześniej odpowiednio przygotowana, czyli oczyszczona i zmatowiona. Wtedy ma sens poddawanie jej obróbce metodą strumieniowo-ścierną. To powoduje uziemienie elementu metalowego, zatem naładowany elektrostatycznie proszek ma szansę przyczepić się do niego na dobre.

Po utwardzeniu elementy nabierają zupełnie nowych właściwości. Są nie tylko estetyczne czy łatwe w czyszczeniu, ale też gotowe do intensywnej eksploatacji również w wymagających warunkach, np. na zewnątrz. To sprawia, że chętnie korzystają z nich producenci mebli czy ekspozycji reklamowych. Pomalowane proszkowo konstrukcje są nieocenione jako nóżki w kanapach czy komodach, regały, wieszaki, stojaki, witryny.

Finalnie elementy pomalowane proszkowo są odporne na wilgoć, słońce, wahania temperatur. Nie odkształcają się, nie odpryskują, nie ulegają korozji. W zależności od sposobu wykończenia zachwycają idealnym matem lub pięknym połyskiem, dowolnym kolorem z bogatej palety RAL – to wszystko pozwala traktować je jako dekoracje.

 

Similar Posts