Dom w lesie to marzenie wielu. Mimo pewnych trudności związanych z przepisami jest ono do spełnienia. Kiedy przeciwności się pokona, można cieszyć się bliskością przyrody. Ale jaki projekt domu wybrać, aby móc w 100 procentach korzystać z tak atrakcyjnego otoczenia?
Projekty domów w lesie, jak każdej inwestycji budowlanej, muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Należy też pamiętać o wyjęciu z produkcji leśnej terenu pod domem oraz drogami dojazdowymi i chodnikami. Dobrze, aby dom również taki w lesie mógł być nie tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Warto więc najpierw sprecyzować własne wymagania i oczekiwania dotyczące zarówno wielkości, wnętrza, rozkładu pomieszczeń i bryły wymarzonego domu.
Ta ostatnia może mieć kluczowe znaczenie, abyśmy w domu wśród drzew czuli się dobrze, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie odpowiedniego projektu i znaleźć taką formę architektoniczna, która w jak najmniejszym stopniu zakłóca naturalny krajobraz, który jest przecież atutem takiego miejsca. Najlepiej, aby takie projekty domów w lesie wpisywały się w otoczenie i współgrały z nim w jak największy możliwy sposób. Aby wnętrze i to znajduje się na zewnątrz wzajemnie przenikały się.
Dużo przeszklenia
Warto więc pomyśleć o dużej powierzchni przeszkleń, aby móc oglądać przyrodę w całej jej okazałości. Aby odnosiło się wrażenie, że przenika do wnętrza i jest naturalnym elementem wyposażenia lub dekoracji. Ta duża powierzchnia przeszkleń może również przyczynić się do właściwego oświetlenia wnętrza domu, ponieważ drzewa rzucają dużo cienia. Gotowe projekty domów spełniających takie kryteria znajdują się na przykład w szerokiej ofercie renomowanej firmy „Murator”.
Projekt domu i umiejscowienie budynku na działce powinno być również dostosowane do struktury zalesienia parceli. Jeżeli na działce znajdują się wysokie drzewa, trzeba zminimalizować niebezpieczeństwo ich upadku na nasz dom. Takie ryzyko niosą ze sobą głównie sosny, które rosnąc w skupiskach mają duże wysokości. Jeżeli nie ma innej możliwości, część drzew trzeba niestety wyciąć, co zapewne obniży walory estetyczne działki. Ale nie można tego lekceważyć, ponieważ spadające na dach drzewo jest bardzo poważnym zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców.
Najlepiej dach dwuspadowy
Szukając projektu domu w lesie warto zdecydować się na dach dwuspadowy, który ma wiele zalet. Jest na przykład:
- tańszy w budowie
- najczęściej stosowany w polskim krajobrazie, dlatego plany zagospodarowania terenu zwykle narzucają taką formę dachu,
- energooszczędny,
Warto również taki dom wyposażyć w siatki chroniące przed owadami, choćby pszczołami czy komarami. Innymi siatkami warto zasłonić rynny, aby jesienią nie zatykały je opadające liście.
Zdjęcie: Projekt domu GL741 – Smrek z kolekcji Studio Atrium, arch. Piotr Godlewski oraz arch. Krzysztof Lelek
Tekst sponsorowany: Dom drewniany projekt od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-drewnianych/