Porady

Jakie okna wybrać – aluminiowe czy PCV?

Jakie okna wybrać - aluminiowe czy PCV?

Podczas zakupu okien jednym z najważniejszych dylematów jest decyzja, z jakiego materiału mają być one wykonane. Do wyboru są przede wszystkim okna plastikowe i aluminiowe. Które z nich warto wybrać? Który materiał jest bardziej niezawodny, a który lepiej prezentuje się pod względem estetycznym?

Okna plastikowe – czym się charakteryzują?

Okna z PCV są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze. Wynika to niewątpliwie z ich atrakcyjnej ceny. Wnętrze tego typu okien składa się z komór. Od ich liczby zależy izolacyjność cieplna okna. Obecnie standardem są już w zasadzie okna pięciokomorowe. Nowością na rynku są okna z sześcioma komorami. Okna wykonane z PCV dobrze sprawdzają się w zakresie izolacyjności akustycznej.

Z drugiej strony okna plastikowe  nie są tak stabilne jak te aluminiowe. Wprawdzie wykonać z nich można drzwi na taras, ale większe przeszklenia już nie wchodzą w grę. Bardzo szerokie ona wykonywane są więc z drewna lub aluminium. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że okna w kolorze białym na skutek ekspozycji na słońce z biegiem czasu żółkną. Dlatego czasem w ich przypadku stosuje się specjalne nakładki aluminiowe.

Okna z aluminium – co warto o nich wiedzieć?

Okna aluminiowe czy PCV – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które wykańczają swój dom lub mieszkanie. Okna wykonane z aluminium na pewno wygrywają z plastikowymi pod względem wytrzymałości i trwałości. Są jednocześnie efektowne pod względem wizualnym. Wykonuje się z nich imponujących rozmiarów przeszklenia. Aluminium to przy tym materiał lekki i odporny na korozję. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie stawia się na rozwiązania nowoczesne i nietuzinkowe.

Jednak aluminium ma i swoje wady. Przede wszystkim jest to metal, a więc przewodnik ciepła i dźwięku. Sam w sobie ma niezbyt korzystne parametry izolacyjne.

Okna plastikowe czy aluminiowe?

Każdy rodzaj okien ma swoje wady i zalety. Stolarka okienna wykonana z PCV od niemal 30 lat podbija rynek. Okna plastikowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru. Mogą nawet imitować strukturę naturalnego drewna. Dlatego też można je bez większego problemu dopasować do wyglądu danego budynku. Dodatkowo technologia stolarki PCV od wielu lat wyróżnia się znaczną innowacyjnością. Profile okienne posiadają wiele komór, ukryte zawiasy czy specjalne wkłady izolacyjne. Okres użytkowania okien plastikowych wynosi nawet 30 lat. Oczywiście powinno się je co jakiś czas sprawdzać. Nie bez znaczenia jest też ich atrakcyjna cena.

Okna aluminiowe stosowane są przede wszystkim wszędzie tam, gdzie obecne są duże przeszklenia. Jednak pojawiać zaczynają się również i w przypadku budownictwa jednorodzinnego. Aluminium to materiał lekki i wytrzymały. Jednocześnie posiada niezłe parametry termoizolacyjne. Okna z niego wykonane są trwałe i odporne na warunki pogodowe różnego rodzaju. W razie potrzeby można je zresztą pokryć dodatkowymi powłokami chroniącymi np. przed solą morską. Również i w przypadku okien aluminiowych zastosować można powłoki lakiernicze imitujące naturalne drewno.

Similar Posts