Porady

Jakie płytki są teraz modne? Poznaj najnowsze inspiracje!

Jakie płytki są teraz modne? Poznaj najnowsze inspiracje!

Jeszcze do niedawna prym w najmodniejszych aranżacjach wiodła surowość, która splatała się z nowoczesnością. Chrom, szkło i beton to odkrycia ostatnich lat. Jednak w sercach designerów nadal wrze pasja kreacji i powstają coraz to nowe koncepcje i trendy, a razem z nimi wyroby ceramiczne, które mają sprostać najbardziej wysublimowanym gustom. Jakie zaskakujące inspiracje znalazły swoje ujście w ostatnim czasie?

Naturalny kamień i drewno – powrót do natury

Natura od zawsze była jedną z największych muz dla różnego rodzaju artystów. Ten odwieczny zew, który jest częścią i naszej natury, sprawia, że dobrze czujemy się we wnętrzach odwzorowujących przyrodę. Najlepiej sprawdzają się tu oczywiście drewno i kamień, które zostały w ostatnich latach wspaniale zaadaptowane przez producentów ceramiki. Największe marki postawiły na kolekcje, w których rządzi drewno lub kamień naturalny. Świetnie odwzorowane tekstury i kolory, a często także faktury w przypadku płytek strukturalnych, pozwalają nadać wnętrzom naturalnego charakteru i kojącej atmosfery, wypełnionej przez najpiękniejsze cuda natury.

Kolekcje inspirowane kamieniem naturalnym i drewnem znajdziemy u najbardziej cenionych polskich producentów, w tym także PGC Polskiej Grupy Ceramicznej oferującej niezwykle ciekawą linię produktową marki Limone Ceramica. W kolekcji tej znajdziemy płytki o niezwykle intrygującym wzornictwie, doskonale oddającym piękno drewna i kamienia. To jednak nie wszystko. Marka ta oferuje coś, co jest obecnie prawdziwym odkryciem i nowym trendem w świecie designerskim – czyli piękną niedoskonałość.

Wabi – sabi, bo piękno nie musi być idealne!

Przez wiele ostatnich lat minimalizm w aranżacji wynikał z ograniczenia formy i treści do minimum, przy zachowaniu wysokiej jakości produktów, wykonanych idealnie, w każdym możliwym detalu. Nowoczesne chromowane wnętrza musiały być błyszczące i perfekcyjne, pod każdym względem. Epoka tego typu aranżacji zdaje się jednak przemijać, na rzecz czegoś wręcz odwrotnego, chociaż także opartego na minimalizmie.

Wabi-sabi jest nie tylko stylem aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim jest to japońska filozofia życia, stojąca w opozycji do hołdowanego obecnie konsumpcjonizmu i dążenia do doskonałości za wszelką cenę. Kult piękna i młodości jest męczący i nie pozwala nam cieszyć się życiem, takim, jakie jest naprawdę. Wabi-sabi to pogodzenie się z przemijalnością i traktowanie efektów mijającego czasu jako pięknych śladów naszego życia, bo to właśnie dzięki nim wiemy, że to życie jest prawdziwe. To również rezygnacja z niepotrzebnego zbytku i przepychu na rzecz naturalności i prostoty.

W przypadku wyrobów ceramicznych, wabi-sabi przejawia się głównie w kolekcjach, które są wzorowane na naturalnych materiałach, takich jak kamień czy drewno. Ciekawym wzornictwem powiązanym z minimalizmem naznaczonym zębem czasu są również kolekcje Limone Ceramica, w których mamy do czynienia z płytkami inspirowanymi metalową powierzchnią pokrytą rdzą. Efekt jest niezwykle spektakularny – w ofercie marki znajdziemy dwie takie kolekcje:

  • Plutonic – 2 warianty kolorystyczne

  • Rockford – 3 warianty kolorystyczne

Oprócz tego warto jeszcze wspomnieć o rosnącej popularności wielkiego formatu, czyli płyt ceramicznych, których rozmiary są naprawdę imponujące i osiągają nawet 100 na 300 mm. Dostępne są one także w kolekcji Limone Bestone. Stwarza to zupełnie nowe możliwości aranżacyjne, w projektowaniu nowoczesnych wnętrz inspirowanych materiałami naturalnymi.

Similar Posts