Porady

Jak zrobić kurnik dla kur?

Jak zrobić kurnik dla kur?

Jak własnoręcznie zrobić kurnik dla kur? Gdzie powinien znajdować się kurnik? Jakie przedmioty będą Ci potrzebne do zbudowania kurnika? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury już teraz!

 

  1. Co jest potrzebne do budowy kurnika?
  2. Na co zwrócić uwagę budując kurnik dla kur?

 

Coraz więcej osób decyduje się na kury i z tego względu kurniki pojawiają się nie tylko w rolnych gospodarstwach, ale również w ogrodach domów wybudowanych na przedmieściu czy w mieście. Jesteś zainteresowany chowem kur i zastanawiasz się, jak własnoręcznie zbudować im odpowiedni kurnik? Na co zwrócić uwagę, budują kurnik dla kur? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Co jest potrzebne do budowy kurnika?

Chcesz zbudować kurnik dla kur, ale nie wiesz właściwie, od czego zacząć? Po pierwsze musisz wyznaczyć do tego odpowiedni teren. Ważne, aby nie było to miejsce podmokłe. A zatem, jeśli poziom gruntowych wód nie przekracza jednego metra na danym terenie, bez problemu możesz wybudować tam kurnik dla kur. Podłoga takiego kurnika powinna znajdować się mniej więcej 20-30 centymetrów wyżej od powierzchni gruntu.

Do budowy kurnika dla kur będziesz potrzebował przede wszystkim heblowanych desek drewnianych. Ponadto przyda się styropian, poidła, karmidła, żerdzie drewniane, gruba sklejka i sztuczne oświetlenie. Z narzędzi natomiast warto mieć wiertarko-wkrętarkę.

Budując kurnik dla kur, zwróć również uwagę na jego wielkość. Przyjęto, że na 1 metr kwadratowy powinny przypadać maksymalnie dwie kury. Ponadto ściany wewnątrz kurnika dla kur muszą być gładkie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać kurnik w odpowiedniej czystości. Zwróć także uwagę na okna. Jeśli chodzi o ich wielkość, zaleca się wybierać okna, które nie są mniejsze od 1/3 powierzchni całego kurnika. Warto również okna umiejscowić na wschód albo południowy wschód – podobnie jak wejście. Dlaczego? Umieszczenie okien i drzwi w tym kierunku zapewni odpowiednie oświetlenie wnętrza, również zimową porą.

Na co zwrócić uwagę budując kurnik dla kur?

Czy wybrany przez Ciebie teren spełnia wszystkie wymagania wilgotnościowe? Jeśli tak, możesz zacząć wylewać fundamenty. Do budowy ścian kurnika dla kur warto wykorzystać gładkie deski, które należy ze sobą poskręcać. Wystarczy ułożyć i zamocować dwie warstwy, zostawiając oczywiście pomiędzy nimi odpowiednią ilość miejsca na termiczną izolację. Świetnym materiałem do ocieplania kurnika dla kur jest właśnie wspomniany w pierwszej części niniejszego artykuły styropian.

Kiedy ściany są już gotowe, możesz przejść do budowy dachu. Dach wykonuje się z drewna, dachówkę lub PCV. Nie poleca się natomiast używać blachodachówek, gdyż w upalne dni, kiedy mamy do czynienia z silnym promieniowaniem słonecznym, taki dach będzie się bardzo nagrzewać. A to z kolei doprowadzi do tego, że wewnątrz kurnika będzie zbyt gorąco.

Bryła kurnika dla kur jest gotowa? Następny etap to wyposażenie. W pierwszej kolejności zadbaj o prawidłowe oświetlenie. Poza oknem zamontuj sztuczne oświetlenie 3 W/m2. Następnie ustaw poidła i karmidła dla swoich kur. W przypadku karmideł polecamy rozwiązania cylindryczne, które mają dodatkowo zasobnik. Dzięki temu nie będziesz musiał tak często uzupełniać wodę oraz paszę.

Gniazdka dla niosek zaleca się wykonywać z drewna lub grubszej sklejki. Bez względu na to, co wybierzesz, musisz przykręcić je do siebie. Optymalne wymiary gniazda dla 3-4 kur to 30 centymetrów szerokości, 30 centymetrów wysokości oraz 40 centymetrów głębokości.

Nie zapominaj również o grzędach dla swoich niosek. Warto wieszać je na wysokości, która maksymalnie wynosi 1 m. Przyjęto, że przynajmniej 20 centymetrów długości grzędy powinno przypadać na jedną kurę. Z czego wykonać grzędę? Świetną opcją w takim przypadku będą drewniane żerdzie.

Jak zabezpieczyć kury przed psami, listami czy kotami? Polecamy zbudować kurnik z wolierą. Dzięki temu Twoje kury będą nie tylko odpowiednio zabezpieczone, ale dodatkowo stworzysz im wolną przestrzeń poza kurnikiem do przebywania na zewnątrz. Aby wykonać wolierę, polecamy kupić siatkę, która wykazuje wysoką odporność na rozerwanie oraz dziobanie niosek. Ogrodzenie można wykonać także z siatki hodowlanej z polipropylenu lub polietylenu.

Przydomowy kurnik to świetne rozwiązanie, dzięki któremu można mieć zawsze pod ręką świeże jajka. Nawet mały kurnik powinien wystarczyć na potrzeby jednej rodziny. Przy budowie kurnika warto zwrócić uwagę na miejsce, w którym kury siedzą. Zadbanie o to, aby wszystkie znajdowały się na tej samej wysokości, pozwoli uniknąć walki kur. W okresie zimowym szczególnie ważne jest przemyślane oświetlenie kurnika, nawet jeżeli kurnik przeznaczony jest dla kilku kur. Jeżeli jest taka możliwość, należy zapewnić zwierzętom wolny wybieg. Zakup kur jest równie ważny, jak zapewnienie im dobrych warunków, szczególnie że w przypadku sprawdzonego dostawcy nie będzie obaw w kwestii zdrowia ptaków. Samo wyjmowanie jaj jest natomiast bardzo proste, szczególnie przy niewielkiej ilości na własny użytek. Najlepszy kurnik to taki, w którym kury będą miały idealne warunki (duży wybieg, niewielka liczba zwierząt na jeden metr kwadratowy).

Similar Posts