Każda dziewczynka marzy o swoim domku na drzewie, może nie każda, ale na pewno te, które dysponują przydomowym ogródkiem. Jest to dla dziecka swoisty azyl, w którym może trzymać swoje ulubione zabawki i realizować przeróżne scenariusze zabaw. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zrobić i urządzić domek na drzewie dla małej księżniczki. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów i solidność konstrukcji.
Jak zrobić domek na drzewie? Zgromadź wszystkie potrzebne materiały
Na samym początku warto pamiętać, że drzewo na którym zostanie posadowiony domek powinno mieć rozłożyste konary i być solidne. Trzeba zatem wybrać odpowiednie drzewo. Średnica pnia powinna wynosić przynajmniej 30 cm. Trzeba oczywiście sprawdzić czy drzewo nie jest uszkodzone i nie ma oznak, że żerują na nim pasożyty. Domki na drzewie najlepiej budować na dębach, brzozach, klonach albo iglastych, dużych jodłach. Należy zgromadzić drewniane deski, belki, a także dachówki.
Domek na drzewie krok po kroku
Budowę domku na drzewie należy rozpocząć od projektu. W końcu od niego zaczyna każdy szanujący się budowlaniec. Pracę rozpoczyna się od budowy konstrukcji domu z belek, do których mocuje się deski. Będzie łatwiej jeśli domek zostanie zbudowany na wspornikach. Tak należy postąpić w przypadku drzew o mniejszej średnicy. Wsporniki powinny być wkopane w ziemię. Sama konstrukcja domku znajduje się wtedy niżej, co też wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli drzewo jest naprawdę rozłożyste można przykręcić domek do pnia i gałęzi i nie trzeba stosować wsporników. W przypadku gotowych konstrukcji domków wystarczy je złożyć. Mogą być wyposażone we wsporniki i są już odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Na pewno istotne znaczenie ma również przygotowanie wejścia do domku na drzewie i tu zasadniczo mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich to wykonanie solidnych schodów samonośnych, najlepiej z balustradą. Druga opcja to wykorzystanie sztywnej drabiny i tu oczywiście można wykorzystać gotowy model o odpowiedniej wysokości. Trzecia możliwość to drabina sznurkowa, którą najłatwiej jest zamontować, ale też jest najmniej stabilna. Wspinanie się po niej wymaga wprawy. Oczywiście odważne dzieci najbardziej lubią takie rozwiązania, bo w pewnym sensie jest to dla nich dodatkowe wyzwanie.
Aranżacja domku na drzewie i rola oświetlenia LED
Domek można wykończyć farbą do drewna. Oczywiście po uprzednim zaimpregnowaniu. Można wybrać farbę w kolorze różowym lub jasnoróżowym. W końcu ma być to domek na drzewie dla małej księżniczki. Jeśli domek ma małe okiennice, to również ramę można pomalować w kolorze białym czy też niebieskim. Bardzo duże znaczenie ma również doprowadzenie elektryczności do domku, bo dziecko często lubi bawić się w nim szczególnie latem do późna. Doskonale może się sprawdzić taśma COB LED, czyli taśma z ciągłą linią światła, którą można ozdobić okiennice czy wnętrze domku. Oczywiście potrzebne jest podpięcie do zasilania i istotne by owo zasilanie było obecne także w ogrodzie. Doprowadzenie oświetlenia do ogrodu należy zaplanować na etapie projektowania instalacji. Taśmy LED COB będą bajkowym elementem dekoracyjnym domku na drzewie. Wewnątrz dziecko może używać także oświetlenia LED zasilanego bateryjnie, jeśli nie ma innej możliwości. Do domku można wstawić niewielką pufę, a także zabawki dziecka. Nie może zabraknąć wszystkich lalek i misiów, dla których dziewczynka będzie urządzała przyjęcia i herbatki w domku na drzewie.
Jak zabezpieczyć domek na drzewie i wykończyć od zewnątrz?
Domek na drzewie musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Na dachu można położyć dachówkę. Można też jego konstrukcję zabezpieczyć solidną folią. Jeśli chodzi o ściany należy zastosować impregnat do drewna. Może to być olej, bejca albo lakier. Dla bezpieczeństwa domek nie powinien być montowany wyżej niż 2,5 metra nad ziemią. A podłoże pod nim najlepiej wypełnić wiórami drewnianymi albo innym materiałem, który będzie stanowił amortyzację w razie upadku dziecka.
Warto spełnić dziecięce marzenie i stworzyć domek na drzewie. To nie będzie kosztować wiele, na pewno jednak będzie wymagać sporo włożonego wysiłku i pracy. Jednak dla uśmiechu dziecka na pewno warto.