Porady

Multimetr cyfrowy, jak działa?

Multimetr cyfrowy, jak działa?

Multimetr cyfrowy to rzetelne urządzenie pomiarowe, które znajduje zastosowanie przy instalacjach elektrycznych. Dzisiaj niemal w 100% zastępuje igłowe mierniki, oferując trafniejsze wyniki. Jak działa multimetr cyfrowy i czym kierować się przy wyborze? Odpowiedź znajduje się w tekście.

Jakie zastosowanie ma multimetr cyfrowy?

Multimetr cyfrowy służy do kontroli parametrów pracy instalacji elektrycznych i mniejszych systemów. Dzięki temu niedużemu urządzeniu między innymi możemy:

  • Sprawdzić napięcie i natężenie prądu stałego i prądu sinusoidalnego,

  • Zmierzyć rezystancję, czyli wielkość oporu na przepływ prądu w obwodzie,

  • Sprawdzić temperaturę instalacji,

  • Dokonać pomiaru tranzystora,

  • Wykonać test diody.

To przykładowe możliwości, przy czym warto pamiętać, że nie każdy multimetr cyfrowy będzie spełniał wszystkie dostępne w tej technologii funkcje, dlatego warto wybrać model idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

Multimetr cyfrowy działanie

Multimetry cyfrowe są w stanie mierzyć różne wartości elektryczne (ampery, volty, omy), dzięki czemu stanowią nieodłączny gadżet przy pracy elektryków, mechaników samochodowych oraz wszystkich techników, którzy mają do czynienia z prądem.

Kluczowym elementem multimetru są przewody pomiarowe, dzięki którym urządzenie dokonuje pomiaru napięcia stałego. Zazwyczaj mamy do dyspozycji 2 sondy pomiarowe: przewód czarny i czerwony. To, o czym trzeba pamiętać: sondę czarną zawsze podłącza się do czarnego wejścia. Z kolei czerwoną sondę można podłączyć do 1 z 3 gniazd (wybieramy odpowiednie do pomiaru, jakiego chcemy dokonać). Wyniki prezentowane są na cyfrowym wyświetlaczu urządzenia.

Czym kierować się przy wyborze multimetru?

Na rynku dostępne są różne modele multimetrów cyfrowych, które różnią się między sobą stopniem zaawansowania. Możemy kupić wersję podstawową i zaawansowaną. Multimetry dzielą się na kompaktowe, bezprzewodowe, mniej lub bardziej zaawansowane. Ważne, by wybrać sprzęt o takich możliwościach, z których na pewno będziemy korzystać.

Bardzo zaawansowane multimetry są na pewno fascynujące, ale również droższe w utrzymaniu, które obejmuje konserwację i ewentualne naprawy.

Warto zwrócić uwagę również na wygodę podczas korzystania z urządzenia pomiarowego. Dostępne są multimetry, w których ustalamy zakres pomiaru ręcznie lub automatycznie. Druga opcja jest na pewno wygodniejsza, ale urządzenia do ręcznej manipulacji ustawień są równie skuteczne.

O tym pamiętaj, korzystając z multimetru

Multimetr cyfrowy to urządzenie, które ma bezpośredni kontakt z prądem. Z tego względu absolutnie nie wolno korzystać ze sprzętu, który może budzić podejrzenie, że nie działa prawidłowo. Szczególną uwagę należy zwracać na przewody. Przed użyciem multimetru należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Każde urządzenie jest inne, a w tym przypadku, ze względu na kontakt z energią elektryczną, warto wiedzieć, jak dokładnie obsługiwać posiadany multimetr. Pozwoli to również na maksymalne wykorzystanie możliwości urządzenia.

Similar Posts