Porady

Jak usunąć zielony nalot z elewacji domu?

Elewacja pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale również ochronną, stanowiąc pierwszą warstwę zabezpieczającą budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. Pojawienie się na niej porostów i grzybów nie tylko sprawia, że dom prezentuje się mniej estetycznie, ale odkładanie czyszczenia ścian może przyczynić się do uszkodzenia fasady. Podpowiemy Ci, jak usunąć zielony nalot z elewacji.

Skąd bierze się zielony nalot na elewacji?

Wysoki poziom wilgoci w powietrzu i częste opady atmosferyczne mogą przyczyniać się do pojawienia się na ścianach domu zielonego nalotu. Zawilgocona elewacja stanowi korzystne środowisko do rozwoju glonów i mchów. Szczególnie narażone na powstawanie zielonego nalotu są ściany po północnej stronie budynku, ponieważ przez większość dnia pozostają zacienione i nie mają szansy szybko wyschnąć. Porosty i grzyby skutecznie psują efekt wizualny domu, dlatego warto je usunąć. Nie jest to jednak takie łatwe, samodzielne usuwanie zielonego nalotu z elewacji może wymagać specjalistycznego sprzętu. Czyszczenie elewacji domu warto zlecić profesjonalnej firmie, aby mieć pewność, że powierzchnia ścian pozostanie nienaruszona podczas mycia. Nieumiejętne szorowanie może przyczynić się do uszkodzenia struktury elewacji.

Jak usunąć zielony nalot z elewacji?

Chcąc usunąć pleśń i porosty ze ścian budynku, warto wiedzieć, czym usunąć zielony nalot na elewacji. Przydatnym narzędziem podczas mycia zewnętrznych ścian domu jest myjka ciśnieniowa. Bardzo istotną kwestię stanowi odpowiednie dostosowanie ciśnienia wody, aby podczas czyszczenia strumień nie przyczynił się do odpadnięcia słabszych elementów elewacji. Dopiero po wyschnięciu ścian można przejść do nakładania preparatu grzybobójczego. Natomiast szukając sposobu na to, jak usunąć zielony nalot na elewacji na sucho, warto sięgnąć po szczotkę na długim kiju.

Jak zabezpieczyć elewację domu przed glonami i porostami?

Umycie zielonego nalotu na elewacji często nie wystarczy, aby pozbyć się mikroorganizmów, dlatego warto rozważyć zastosowanie specjalnego środka na glony i porosty. Preparat ten można aplikować na powierzchnię ścian przy użyciu wałka, pędzla lub rozpylać natryskowo. Po naniesieniu substancji o działaniu grzybobójczym należy odczekać, aż wniknie ona w strukturę elewacji. Jeśli na ścianach pozostały resztki porostów, dobrym pomysłem może być usunięcie ich przy pomocy szczotki, aby zminimalizować prawdopodobieństwo ponownego ich rozrostu.

Dlaczego usuwanie zielonego nalotu z elewacji budynku jest ważne?

Chociaż wydaje się, że zielony nalot na elewacji przede wszystkim wpływa na walory estetyczne budynku, to rozwój pleśni i mchów bardzo niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe. Zarodniki przedostają się wraz z powietrzem do płuc, co może powodować alergie u dzieci i dorosłych.

Nieestetycznego nalotu z porostów i glonów ze ściany domu można się pozbyć przy użyciu myjki ciśnieniowej lub szorstkiej szczotki. Podczas czyszczenia elewacji budynku należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić jej powierzchni. A jakie Ty znasz sposoby na skuteczne usuwanie pleśni i mchów ze ścian domu? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.

Similar Posts