Ogród

Jak odświeżyć trawnik na wiosnę? 3 rady

Jak odświeżyć trawnik na wiosnę? 3 rady

Początek okresu wegetacyjnego to moment, w którym musimy poświęcić roślinom w naszym ogrodzie nieco więcej czasu i pracy. Osłabione zimą rośliny wymagają często dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, aby odzyskać swój wygląd i dobrą kondycję. Dotyczy to również, a może nawet przede wszystkim trawnika.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę – od czego zacząć?

Wiosenne prace pielęgnacyjne na trawniku powinniśmy zacząć oczywiście od gruntownych porządków. Z powierzchni trawnika usuwamy więc resztki uschniętych liści oraz wszelkie inne roślinne pozostałości i śmieci, które nagromadziły się tam przez całą zimę. Najlepszym sposobem będzie dokładne wygrabienie trawnika. Pamiętajmy jednak, że w czasie grabienia trawnik powinien być suchy. Grabienie mokrej trawy może doprowadzić do uszkodzenia roślin i nawierzchni. Często, po zimie znajdziemy na trawniku wybrzuszenia i nierówności. Jeśli są one wyraźne, możemy wykorzystać wał ogrodowy do ich zniwelowania i wyrównania powierzchni trawnika. 

Jak zadbać o trawnik na wiosnę?

Gdy wiosenne porządki na trawniku mamy już za sobą, możemy przystąpić do właściwych zabiegów pielęgnacyjnych. Pierwszym z nich powinna być wertykulacja trawnika. Zabieg ten ma za zadanie usunięcie martwych części roślin, tworzących przy ziemi warstwę tak zwanego filcu. Wertykulację trawnika możemy przeprowadzić ręcznie, za pomocą specjalnych drucianych grabi lub mechanicznie ogrodowym wertykulatorem. Pierwsze koszenie trawnika powinno mieć miejsce, dopiero gdy trawa osiągnie odpowiednią długość. Kolejne koszenia powinniśmy już przez cały sezon przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu.

Kiedy siać trawę na wiosnę?

Jeśli dopiero zakładamy trawnik, to wiosna jest do tego idealną porą roku. Optymalne warunki do zakładania trawnika panują zwykle w marcu i kwietniu. Do tradycyjnego wysiewu idealny będzie suchy i bezwietrzny dzień. Już na etapie wytyczania granic trawnika warto wkopać obrzeża trawnikowe (np. obrzeża trawnikowe z geoproduct.pl). Pomogą  one utrzymać w ogrodzie porządek i zapobiegną rozrastaniu się trawy na rabatach z roślinami ozdobnymi czy pomiędzy kostki podjazdu. Jeśli dodatkowo zależy nam na tym, żeby trawnik był idealnie płaski i estetyczny, możemy wykorzystać taki materiał jak geokrata. Kratka ogrodowa jest idealnie przystosowana do obsiania trawą i stworzy trwałą, utwardzoną powierzchnię. – Jeśli chodzi o montaż obrzeży trawnikowych wokół trawnika to najlepiej wkopać je równo z poziomem gruntu. W ten sposób będziemy mogli dotrzeć kosiarką czy podkaszarką do każdej części trawnika radzi ekspert z firmy https://www.geoproduct.pl/.

Wracając jednak do zakładania trawnika, to kluczowe jest tu odpowiednie przygotowanie podłoża. Teren pod trawnik musimy dokładnie oczyścić, usuwając z niego wszelkie śmieci i chwasty. W przypadku większości uniwersalnych mieszanek traw najlepiej sprawdzi się podłoże składające się w połowie z piasku, a w połowie z mieszanki żyznej ziemi ogrodowej i torfu (z niewielką przewagą ziemi). Tak przygotowaną glebę należy napowietrzyć, spulchnić, a na koniec dokładnie wyrównać i przeprowadzić wałowanie. Dobrze przygotowane podłoże to już połowa sukcesu. Reszta zależy od tego, jak będziemy pielęgnować świeżo wysiany trawnik.

Similar Posts