Porady

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzne pompy ciepła to bezkonkurencyjna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Można je zainstalować zarówno w nowo stawianych, ekologicznych budynkach, jak i w starszych, modernizowanych domach. Zyskuje się tanią i czystą energię do ogrzewania wnętrz i/lub ciepłą wodę użytkową. Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Działa niezawodnie! Przede wszystkim pompa ciepła pracuje cicho i automatycznie. Praktycznie nie wymaga konserwacji. Zużywa bardzo niewiele prądu i nie zanieczyszcza środowiska. Pozyskuje naturalną (darmową) energię i dostarcza ją do domu. Najpopularniejsze obecnie modele pomp, to pompy ciepła „powietrze – woda”. Nieco rzadziej wykorzystuje się pompy ciepła „powietrze – powietrze”. Zasady ich działania są jednak podobne.

Rodzaje pomp ciepła

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w swoim domu? Sprawdź ofertę sklepu ERCO Łódź – https://erco-lodz.pl/pompy-ciepla/. Nie wiesz jednak, na którą z pomp się zdecydować? Podpowiadamy:

  • Pompa ciepła ze źródłem dolnym jako powietrze, to opcja najłatwiejsza w montażu. Jej efektywność nieco maleje, gdy na dworze robi się naprawdę zimno. Im niższa staje się temperatura wody, tym więcej pompa ciepła powietrzna zużywa energii elektrycznej do wytwarzania ciepła. Ciągle jednak jest to ekonomiczniejsze rozwiązanie przy całym sezonie grzewczym niż grzanie grzejnikami elektrycznymi.
  • Pompa ciepła typu woda/woda lub woda/powietrze to rozwiązanie, które korzysta z ciepła nagromadzonego w wodzie gruntowej. Ma ona wysoką temperaturę, utrzymującą się na dobrym poziomie przez całą zimę.
  • Pompa ciepła gruntowa wykorzystuje ciepło z ziemi do ogrzewania domu.

Budowa i działanie powietrznej pompy ciepła

System pozyskiwania energii oparty na tego typu ekologicznej i energooszczędnej pompie ciepła może składać się tylko z jednego elementu lub – częściej – z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. W każdym z tych przypadków powietrzna pompa ciepła nie zajmuje wiele miejsca. Można ją zainstalować praktycznie przy każdym domu, nie narażając się przy tym na konieczność przebudowywania czy rozkopywania posesji.

Pompa ciepła powietrzna pozyskuje energię z powietrza, po czym (zależnie od modelu pompy – w postaci ciepłej wody lub ogrzanego powietrza) dostarcza ją do instalacji grzewczej domu. Porównując to do tradycyjnego systemu, pompa ciepła pełni taką funkcję, jak na przykład węglowy czy gazowy kocioł grzewczy. Tyle… że jest to czystsze, tańsze i bardziej wydajne.

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Fot. Schemat działania powietrznej pompy ciepła do ogrzewania wody użytkowej.

Wszystko sprawnie działa w zamkniętym obiegu. Pompa zasysa powietrze, które następnie trafia do parownika. Tam znajduje się środek chłodniczy (bardzo zimna, niezamarzająca ciecz), do którego powietrze (dzięki różnicy temperatur) oddaje swoje ciepło. Pod jego wpływem czynnik chłodniczy paruje i w postaci gazowej trafia do sprężarki. Tutaj wzrasta jego ciśnienie i temperatura. Ogrzany w taki sposób gaz przekazuje energię cieplną do obiegu grzewczego domu. To powoduje, że ochładza się i skrapla (w skraplaczu). Po tym (ponownie jako ciecz) trafia on do zaworu rozprężnego (gdzie obniża się ciśnienie i temperatura płynu), a później znowu do parownika. Cały cykl się powtarza.

Similar Posts