Porady

Czym powinien charakteryzować się wysokiej jakości system WMS?

System magazynowy WMS (Warehouse Management System) jest aplikacją służącą do zarządzania przestrzenią magazynową. To wielofunkcyjne narzędzie informatyczne, które bardzo łatwo dostosować zarówno do specyfiki danego składowiska, jak i potrzeb osób pracujących w takim miejscu.

System magazynowy WMS – optymalne oprogramowanie do zarządzania magazynem

Odpowiednio zaprojektowany i prawidłowo wdrożony system magazynowy WMS może być jednym z najważniejszych narzędzi przydatnych podczas pracy w magazynie. Nie ma znaczenia, czy mówimy o przyzakładowym magazynie produkcyjnym, składowisku budowlanym posiadającym część swoich towarów na otwartej przestrzeni czy automatycznym, wielkopowierzchniowym magazynie, z którego w tym samym czasie korzysta wiele podmiotów. System WMS będzie przydatny w każdym z wyżej wymienionych miejsc, stając się w zasadzie niezbędnym oprogramowaniem, bez porównania bardziej zaawansowanym, niż jakikolwiek standardowy arkusz kalkulacyjny.

Zresztą wystarczy przyjrzeć się bliżej jednemu z najlepszych obecnie systemów zarządzania magazynem, czyli WMS Pro Qguar od Quantum Software, aby zrozumieć, jaki potencjał niesie za sobą implementacja takiego oprogramowania.

System magazynowy WMS Pro Qguar – charakterystyka i możliwości

Chociaż pod pewnymi względami system WMS Pro Qguar przypomina rozbudowaną bazę danych dotyczących codziennego funkcjonowania magazynu, tak zakres jego możliwości jest bez porównania większy. Poza podstawowymi działaniami, takimi jak kontrola przebiegu obrotu magazynowego czy zlecenia wydania towarów, WMS Pro Qguar pozwala także na:

  • Koordynację zamówień i awizację dostaw.
  • Kompleksowo potraktowany proces przyjęcia dostaw, w skład którego wchodzą m.in takie działania, jak ilościowa oraz jakościowa kontrola przyjętego towaru, przydział lokacji magazynowej czy koordynacja transportu nośników na daną lokację.
  • Aktualizowanie stanów magazynowych na bieżąco, co jest szczególnie ważne w kontekście integracji systemu WMS z oprogramowaniem MES czy APS.
  • Tworzenie dokumentacji magazynowej: raporty, zestawienia statystyczne, analizy, przesunięcia magazynowe itp.
  • Koordynację i zarządzanie pracą wszystkich urządzeń magazynowych: wag, terminali, sortowników, układnic, paletyzerów, wózków widłowych itd.
  • Koordynację zadań przypisanych poszczególnym pracownikom.
  • Obsługę różnych scenariuszy kompletacji.
  • Zarządzanie opakowaniami zwrotnymi oraz towarami niebezpiecznymi.
  • Koordynację działań związanych z co-packingiem, crossdockingiem itp.

WMS Pro Qguar jest przystosowany do pracy na tabletach, laptopach, czy smartfonach z dostępem do Internetu. Po uruchomieniu otwiera się w oknie przeglądarki, zaś jego interfejs do złudzenia przypomina standardowy pulpit widoczny na ekranie smartfona czy komputera. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania nauka obsługi WMS Pro Qguar przebiega szybko i bezproblemowo.

Do tego warto pamiętać o kompatybilności systemu nie tylko z magazynową elektroniką, lecz także z innymi aplikacjami czy systemami użytkowanymi w danym przedsiębiorstwie. WMS Pro Qguar może zostać swobodnie zintegrowany w zasadzie ze wszystkimi wiodącymi obecnie aplikacjami ERP, MES, APS czy TMS. Chociaż rzecz jasna najlepsze rezultaty osiąga po integracji z innymi systemami z rodziny Quantum Qguar.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie quantum-software.com.

Similar Posts