Porady

Jak odprowadzić ścieki z domu?

Jak odprowadzić ścieki z domu?

Jak odprowadzić ścieki z domu? Twój dom nie jest podłączony do kanalizacji i nie wiesz, jak odprowadzać w takiej sytuacji ścieki? Na pytanie odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

  1. Jak odprowadzić ścieki z domu?
  2. Bezproblemowe odprowadzanie ścieków
  3. Jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

W jaki sposób odprowadzić ścieki z domu, gdy nie mamy możliwości podłączyć działki do sieci kanalizacyjnej? Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zgód? Jak zbudować własną oczyszczalnię ścieków? Szczegóły znajdziesz w poniższym wpisie. 

Jak odprowadzić ścieki z domu?

Jak odprowadzić ścieki z domu? Według informacji podanych na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-szamba-z-rozdrabniaczem,c76.html na działkach, które nie są podłączone do kanalizacji, można zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków lub postawić szambo. Jeśli interesuje Cię tak druga opcja, musisz wiedzieć, że ścieki, które będą się gromadzić w szambie, należy regularnie wypompowywać. Do wypompowywania polecamy pompy z rozdrabniaczem, które doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy wypompowywana będzie cała zawartość szamba. Taka pompa do szamba z rozdrabniaczem ma młynek lub tnący nóż, który obraca się szybko i tym samym rozdrabnia każdy rodzaj zanieczyszczenia. Używając takiego rozwiązania, należy pamiętać o ewentualnych zagrożeniach w postaci nietypowych rzeczy – na przykład reklamówek czy sznurków. Aby jednak ustrzec się przed ewentualnym zatrzymaniu i zepsuciu się rozdrabniacza, warto wybierać takie pompy do szamba, które mają przeciążeniowy wyłącznik. Kiedy niepożądany przedmiot nawinie się na rozdrabniaczu, pompa się wyłączy, a Ty będziesz mógł ją wyciągnąć, oczyścić i ponownie zamontować w swoim szambie.

Bezproblemowe odprowadzanie ścieków

Jeśli chcesz postawić na swojej działce szambo, polecamy zapoznać się na początku z przepisami, które wiążą się z jego opróżnianiem. Według informacji opublikowanych na stronie https://www.dostudni.pl/przepisy-zwiazane-z-oproznianiem-szamba,b90.html wywozem szamba zajmują się odpowiednie firmy asenizacyjne. Taka firma musi mieć pozwolenie na prowadzenie swojej działalności, a mianowicie na opróżnianie bezodpływowych zbiorników oraz przewozu wszystkich płynnych nieczystości. Jeśli skorzystasz z usług takiej firmy, powinieneś otrzymać od niej odpowiedni dokument, który to potwierdzi. Zarówno umowę z firmą, jak i rachunki za wykonanie usługi należy następnie okazać w urzędzie gminy, jeśli tylko organ będzie tego potrzebował, aby zweryfikować, jak przebiega opróżnianie szamba.

Jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Jak zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków? Przede wszystkim musisz zapoznać się z najważniejszymi przepisami z tym związanymi. Przede wszystkim przydomowa oczyszczalnia ścieków musi znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków oraz urządzeń. Na przykład, jeśli chcesz postawić przydomową oczyszczalnię ścieków o pojemności 10 metrów kwadratowych, powinna być oddalona od domu przynajmniej 5 metrów. Korpus zbiornika natomiast należy umieścić przynajmniej 15 metrów od studni pitnej wody.

Wybór rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków uzależniony jest od pewnych parametrów. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość i warunki zabudowy działki, warunki geologiczno-wodne terenu oraz ilość produkowanych ścieków, na co wpływ ma ilość domowników.

Kiedy już wybierzesz odpowiedni system, musisz odpowiednio przygotować grunt. Na stronie https://www.dziennikwschodni.pl/artykuly-sponsorowane/jak-zrobic-wc-na-dzialce-rod,n,1000313797.html znajdziesz informacje na temat przygotowywania gruntu do budowy WC na działce rekreacyjnej.       

Pamiętaj o tym, że każda budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, jak i WC na działce rekreacyjnej, wymaga odpowiednich zgód. Aby w ogóle je uzyskać, należy spełnić pewne dodatkowe formalności. Budując własną oczyszczalnię ścieków, możesz także uzyskać dofinansowanie w wysokości 40% określonych kosztów całej inwestycji, jednakże nie więcej niż 12 000 zł brutto. Dofinansowanie obejmuje między innymi odpowiednie przygotowanie terenu, rozbiórkę tych obiektów, które będą kolidować z oczyszczalnią, zakup oraz montaż poszczególnych urządzeń. Odprowadzanie ścieków może wydawać się skomplikowane, jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków zazwyczaj rozwiązują ten problem. Warto więc poznać popularne sposoby odprowadzania ścieków, szczególnie jeżeli w pobliżu jest wysoki poziom wód gruntowych.

Similar Posts