Porady

Czy pompa ciepła sprawdzi się w domach z ogrzewaniem grzejnikowym?

Powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus marki Vaillant

Przy modernizacji ogrzewania w domu właściciele często się zastanawiają, czy oprócz źródła ciepła trzeba również wymieniać grzejniki lub czy przeprowadzić większy remont i przejść na ogrzewanie podłogowe. Starsze pompy ciepła ze względu na niską temperaturę zasilania mogły współpracować tylko z podłogówką i z niektórymi grzejnikami niskotemperaturowymi. Jak rozwiązać ten problem? Radzą eksperci firmy Vaillant.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka pompa ciepła może efektywnie współpracować z klasycznymi grzejnikami,
  • jak otrzymać dofinansowanie na nowoczesną pompę ciepła.

 

Grzejniki w domach sprzed 10-20 lat potrzebują wyższej temperatury wody grzewczej – nawet  60- 70°C. W takich warunkach starsze pompy ciepła przestają osiągać odpowiednią sprawność obiegu chłodniczego. Zaczyna wtedy pracować dodatkowe źródło ciepła, czyli w większości przypadków grzałka elektryczna, co powoduje znaczny wzrost kosztów ogrzewania.

Jednym z rozwiązań jest hybryda urządzeń – pompy ciepła i kondensacyjnego kotła gazowego. Przy wyższych temperaturach zasilania rolę źródła ciepła przejmuje kocioł. To rozwiązanie jest jednak dość kłopotliwe – nie eliminuje konieczności stosowania przyłącza gazowego i układu spalinowo- powietrznego. Poza tym zwiększa też koszty instalacji – dwóch urządzeń i dodatkowej automatyki.

Pojawienie się na rynku nowego czynnika R290 pozwoliło na podwyższenie temperatury zasilania w pompach ciepła do 75°C. Tym samym dało możliwość wymiany starego kotła stałopalnego na powietrzną pompę ciepła bez konieczności wymiany grzejników czy stosowania dodatkowego urządzenia gazowego.

Pompa ciepła aroTHERM plus z ekologicznym czynnikiem grzewczym

Przykładem urządzenia, w którym zastosowano czynnik R290, jest pompa ciepła powietrze woda aroTHERM plus firmy Vaillant. Występuje w szeregu mocy od 3 do 12 kW, więc może być stosowana zarówno w małych, jak i dużych domach. Ponadto aroTHERM plus jest pompą monoblokową, czyli cały układ chłodniczy mieści się w jednostce zewnętrznej, a montaż urządzenia nie wymaga od instalatora uprawnień F-gazowych.

Czynnik R290 to czysty propan. Dzięki jego właściwościom pompa ciepła aroTHERM plus osiąga nawet do 20% wyższą sprawność niż porównywalne urządzenie na starym czynniku R410. To sprawia, że pompa ciepła aroTHERM plus może pracować przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej nawet minus 25°C

Nie ma też konieczności zgłaszania urządzenia do Centralnego Rejestru Operatorów. R290 jest naturalnym gazem niezawierającym związków fluoro- i chloropochodnych, więc jego przyszła eksploatacja nie będzie się wiązała z ograniczeniami i opłatami dotyczącymi starszych czynników. Trzykrotnie mniejsza jest też ilość czynnika: przykładowo dla pompy o mocy 12 kW jest to 1,3 kg. Urządzenie jest cichsze niż pompy na starszych czynnikach – obniżono jego moc akustyczną do 54 dB.

Wiesz już, jakie zalety ma powietrzna pompa ciepła aroTHERM plus pracująca na czynniku R290. Wróćmy zatem do modernizacji domu.

Jeśli decydujesz się na pompę aroTHERM plus, nie musisz już myśleć o wymianie grzejników czy gruntownym remoncie i układaniu podłogówki, wylewaniu posadzki i kładzeniu nowego parkietu – to czysta oszczędność.

Instalujesz powietrzną pompę ciepła aroTHERM na zewnątrz budynku, a w miejsce starego kotła –stojący moduł hydrauliczny uniTOWER zawierający wbudowany zasobnikowy podgrzewacz wody użytkowej o pojemności 190 l, pozwalający na zaspokojenie potrzeb 3 – 4-osobowej rodziny. Jeżeli Twoja rodzina liczy więcej osób, możesz zainstalować zasobnik o większej pojemności (300 do 500 l) i ścienny moduł hydrauliczny MEH 97.

Nowoczesna pompa ciepła – dofinansowanie

Modernizację, czyli zakup i instalację urządzenia, pomoże Ci sfinansować program Czyste Powietrze. Program wprowadzony w 2019 roku w aktualnej wersji umożliwia uzyskanie do 13 500 zł w podstawowej lub nawet 18 000 zł w zwiększonej dotacji na pompę ciepła o wysokiej klasie energetycznej. Pompy aroTHERM plus osiągają klasę energetyczną A++.

Kolejnym powiązanym programem jest Mój Prąd pozwalający na uzyskanie dofinansowania do 5000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną. Fotowoltaika, również oferowana przez firmę Vaillant, zapewnia źródło zasilania energią elektryczną pompie ciepła.

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z instalacją powietrznej pompy aroTHERM plus pozwala na prawie całkowite wyeliminowanie kosztów ogrzewania budynku i ciepłej wody. Jednocześnie grzejniki pozostają takie same, a Ty nie musisz przeprowadzać generalnego remontu pomieszczeń. To się opłaca!

Similar Posts