Porady

Blaty kuchenne z naturalnego granitu – jak o nie dbać, aby zawsze wyglądały jak nowe?

Blaty kuchenne z naturalnego granitu – jak o nie dbać, aby zawsze wyglądały jak nowe?

Blaty kuchenne granitowe goszczą w wielu polskich domach. Użytkownicy sięgają po nie ze względu na doskonałe właściwości użytkowe, klasyczny, elegancki wygląd oraz wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia naturalnego granitu. O blaty wykonane z kamienia należy jednak prawidłowo dbać, aby przez cały czas użytkowania cieszyły nasze oczy swoim estetycznym, nienagannym wyglądem. Jak prawidłowo troszczyć się na co dzień o blaty kuchenne granitowe?

Codzienna pielęgnacja blatów kuchennych z granitu

Granit jest trwałym, solidnym i wytrzymałym kamieniem naturalnym, z którego wykonuje się eleganckie blaty kuchenne. Dbanie o niego jest stosunkowo mało problematyczne, gdyż kamień ten sam w sobie posiada unikalne właściwości chroniące go przed uszkodzeniem. Na granitowych blatach kuchennych możemy bez obaw ustawiać gorące naczynia i garnki, kroić produkty spożywcze, rozbijać mięso oraz korzystać z kwaśnych artykułów, w tym octu, wina i owoców cytrusowych, bez obaw o zniszczenie lub trwałe odbarwienie powierzchni roboczej. O blaty kuchenne granitowe należy jednak odpowiednio dbać, aby przez cały okres użytkowania cieszyły nasze oczy jak nowe.

Najważniejszą kwestią w dbaniu o blaty kuchenne granitowe jest ich prawidłowe czyszczenie. Właściwie zaimpregnowane blaty nie chłoną płynów, jednak nie oznacza to, że możemy pozostawiać na nich rozlane soki, wodę czy inne płynne substancje używane w kuchni. Należy jak najszybciej osuszyć powierzchnię roboczą, a jeśli rozlany produkt był tłusty, użyć delikatnego środka czyszczącego, który usunie zabrudzenie oraz zapobiegnie jego utrwaleniu. Z blatów należy także regularnie sprzątać okruszki i resztki produktów spożywczych. Do czyszczenia blatów najlepiej używać miękkich ściereczek oraz delikatnych detergentów bez dodatku alkoholu, które skutecznie usuną zabrudzenia bez wchodzenia w interakcję z powierzchnią blatów.

Regularna impregnacja blatów kuchennych z granitu

Impregnacja jest procesem, który polega na zasklepieniu mikroszczelin obecnych na powierzchni kamienia przy zastosowaniu odpowiedniego środka chemicznego. Zamawiając blaty kuchenne granitowe ze sprawdzonego źródła, otrzymamy już zaimpregnowaną, w pełni gotową do bezpiecznego użytkowania powierzchnię roboczą, którą musimy jedynie regularnie oczyszczać z zabrudzeń. Jedna impregnacja nie jest jednak wystarczająca, aby korzystać z blatów przez wiele lat. Impregnat z czasem będzie się bowiem ścierał, przez co nasz blat stanie się bardziej narażony na plamy i odbarwienia. Aby temu zapobiec, należy poddać go kolejnej impregnacji, którą warto przeprowadzić po około roku od dnia zakupu – szczegółowych informacji na ten temat powinien udzielić wykonawca blatów.

Prawidłowo czyszczone i impregnowane blaty kuchenne granitowe na długo zachowają swój atrakcyjny wygląd oraz pełen potencjał użytkowy. Na takiej powierzchni roboczej nie będą bowiem powstawały trudne do usunięcia zabrudzenia, plamy czy odbarwienia. W efekcie uzyskamy estetyczną i elegancką powierzchnię roboczą, która będzie zachwycała blaskiem nowości przez wiele kolejnych lat.

Similar Posts