Dekoracje

Abstrakcja na ścianie – ozdoba, która odmieni Twój wystrój

obraz abstrakcja czarnobiała

Do tematu abstrakcji wielu z nas może podchodzić z dystansem. Ekstrawaganckie i nic nie przedstawiające kompozycje to trudny orzech do zgryzienia. Możemy jednak oswoić to zagadnienie, jeśli odpowiednio do niego podejdziemy. Odpowiednio, czyli jak? Na to pytanie odpowie nam za chwilę ekspert od aranżacji wnętrz z portalu Myloview.pl. Na wstępie dodamy tylko, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, oderwane od rzeczywistości obrazy sprawdzą się nie tylko we współczesnych stylizacjach!

Co najczęściej przedstawia nowoczesny obraz? Abstrakcja to zazwyczaj składający się z geometrycznych figur wzór lub kompozycja, którą tworzą barwne plamy farby. Można przywołać tutaj takie nazwiska jak Piet Mondrian czy Mark Rothko, które znakomicie pokazują, czym jest sztuka współczesna. No dobrze, ale co oznaczają te dziwne kształty na płótnie? Zobaczmy, co na ten temat ma do powiedzenia ekspert z Myloview.pl:

Czy musimy wiedzieć, co przedstawia namalowany przez artystę obraz? Abstrakcja nie zawsze jest czymś tłumaczonym w sposób logiczny i nie ma jednego sposobu na jej odczytanie. Najczęściej dzieło artysty jest ekspresyjnym sposobem wyrażenia jego emocji i stanu ducha. Właśnie dlatego na takie płótna powinniśmy patrzeć przez pryzmat naszych uczuć i tego, jakie nastroje w nas wywołują. Innym sposobem, który pozwoli nam pokochać tę sztukę, jest skupienie się na palecie barwnej. Efektowna kolorystyka może po prostu cieszyć nasze oczy, dając nam przyjemność z harmonijnie zestawionych odcieni. Podejdźmy więc do abstrakcji w sposób bezpośredni. Wybierzmy przedstawienie o skomplikowanej formie, jeśli do nas przemawia, lub zdecydujmy się na paski bądź groszki w pastelowej tonacji, jeśli taka kompozycja koi nasze zmysły.   

Marmur w modnej odsłonie

obraz marmur salon

Szlachetne materiały i kruszce to jeden ze sprawdzonych pomysłów na dekorację mieszkania. Do najczęściej wybieranych minerałów z pewnością należy marmur: biały, kremowy, różowy lub intensywnie zielony. W tym roku na salonach pojawiła się jednak jego nietypowa odmiana. W związku z tym, że świat aranżacji wnętrz nie lubi monotonni, a kamień ten był na topie stosunkowo niedawno, teraz pojawił się w nowym wydaniu. W wydaniu, które nadaje się wręcz idealnie, by ozdobić nasze ściany. Co więc będzie prezentował wybrany przez eksperta obraz? Abstrakcja do salonu przyjmie formę rozpływającego się, miękkiego minerału. Liquid Marble, bo tak nazywa się niezwykle popularny motyw zdobniczy, to znakomity przykład sztuki nieprzedstawiającej, w której główną rolę odgrywa kolorystyka. W zależności od tego, w jakiej tonacji urządziliśmy wnętrze, wybierzemy stonowane lub przyciągające wzrok płótno. Na szczególną uwagę zasługują także wzory ze złotymi smugami. To idealna propozycja do wystroju w stylu glamour.

Kolor w centrum uwagi

obraz abstrakcja paski

Jeśli szukamy ozdoby, która ożywi nasz wystrój i stanie się główną dominantą w przestrzeni, wówczas znakomitym rozwiązaniem okaże się geometryczna abstrakcja. Kluczem do sukcesu jest jednak znalezienie takiej kompozycji, która będzie tętnić kolorami. To właśnie barwny akcent na ścianie zamieni zwykłą i monotonną przestrzeń w zachwycającą i odważną stylizację. Co proponuje ekspert z Myloview?

Moim faworytem są dobrze wszystkim znane paski, ale nie w biało-czarnej wersji. Tym, co pozwoli nam całkowicie odmienić pokój, jest płótno wypełnione pionowymi bądź poziomymi paskami we wszystkich możliwych kolorach. Znakomitym źródłem inspiracji mogą być prace Gerharda Richtera czy Leah Rosenberg. Takie przedstawienie, jeśli pozwolimy mu grać pierwsze skrzypce w naszej przestrzeni, zdziała prawdziwe cuda. Warto także powiedzieć, że taki wzór ściennej dekoracji to propozycja nie tylko do nowoczesnej aranżacji. Pasiasta kompozycja sprawdzi się w eklektycznym wystroju i będzie równie ciekawym rozwiązaniem do maksymalistycznie urządzonego salonu.  

Ornament pełen harmonii

obraz abstrakcja mandala

Do sztuki abstrakcyjnej należy zaliczyć także różnego rodzaju ornamenty, które nie przedstawiają niczego konkretnego. Znakomitym przykładem są zdobienia typowe dla Art Deco, które w tym roku przeżywa swoje odrodzenie, czy wywodzące się ze sztuki arabskiej geometryczne mozaiki, które znajdziemy w marokańskiej architekturze w postaci płytek zellige. Naszą uwagę przyciągnęły jednak indyjskie mandale i wszelkie wariacje na temat tej formy. Mandala to koncentryczna forma, składająca się najczęściej z kwadratu i okręgu, które razem tworzą pełen harmonii kształt.

Gdzie sprawdzi się taka dekoracja? Obraz z abstrakcją w formie niebieskiego wzoru utrzymanego w delikatnie pastelowym odcieniu  to świetny sposób na uzupełnienie aranżacji w stylu boho. Jeśli często podróżujemy na Daleki Wschód lub interesujemy się kulturą tego regionu, to taka ścienna dekoracja z pewnością będzie pasować jak ulał do naszego wystroju.

Abstrakcja to wszelkiego rodzaju przedstawienia, które nie odzwierciedlają rzeczywistości. Są to więc nie tylko pełne ekspresji kompozycje znanych artystów, ale także dobrze nam znane desenie czy formy zdobnicze zaczerpnięte z obcych kultur. Jeśli szukamy czegoś wyrazistego do naszego mieszkania, co z pewnością przyciągnie wzrok i odświeży aranżację, to właśnie tego typu akcent dekoracyjny na ścianie pozwoli nam uzyskać pożądany efekt.

Similar Posts