Porady

Zraszacze ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zraszacze ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Regularne podlewanie ogrodu jest bardzo ważne, jeśli chcemy, aby rośliny cieszyły oko przez cały sezon. Warto więc zwrócić uwagę na zraszacze ogrodowe, dzięki którym dbanie o ogród będzie prostsze.

 

Zraszacz ogrodowy to nowoczesne urządzenie, które należy dobrać do konkretnego ogrodu. Przed zakupem trzeba więc zastanowić się, do jakiego terenu użyjemy zraszacza i jakie rośliny będzie on nawadniał. Bardzo ważny jest kształt ogrodu i jego powierzchnia. Dobrze dopasowany zraszacz ogrodowy sprawia, że podlewanie ogrodu jest bardzo proste. Chcąc kupić zraszacz do ogrodu, gdzie woda jest pobierana ze studni, oczka wodnego lub innego zbiornika, mamy do wyboru różne rodzaje urządzeń. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, wskazówki znajdziesz na stronie:  https://www.podlane.pl/blog/jak-wybrac-zraszacze-do-swojego-ogrodu/

 

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

 

Zraszacze ogrodowe służą do regularnego nawadniania różnych powierzchni. Aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję, trzeba dopasować je do konkretnej przestrzeni. Wśród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy różnego rodzaju urządzenia. 

  • Zraszacze ręczne – do ręcznego podlewania służy pistolet lub zraszacz wahadłowy, które należy podłączyć do pompy ogrodowej za pomocą węża ogrodowego. W tym przypadku zraszanie nie odbywa się samodzielnie, trzeba bowiem trzymać dyszę lub pistolet w dłoni. Można regulować natężenie i strumień wody, dzięki czemu łatwo dostosować sposób podlewania do konkretnych roślin. Jako że podczas podlewania konieczne jest trzymanie węża ogrodowego, zraszacz ręczny sprawdza się przede wszystkim w przypadku mniejszych ogrodów.
  • Przenośne zraszacze statyczne równomiernie zraszają teren i idealnie nadają się do małych powierzchni. Mają prostą budowę, dzięki czemu są trwałe i rzadko ulegają awariom. Przenośny zraszacz wystarczy ustawić w wybranym miejscu, a następnie podpiąć wąż ogrodowy doprowadzający wodę. Zraszacz sam podleje wybrany fragment ogrodu, a następnie można przestawić go w inne miejsce. 
  • Zraszacze obrotowe – dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu dysz zapewniają równomierne nawodnienie.

Duży wybór zraszaczy ogrodowych znajdziesz na stronie: https://www.podlane.pl/zraszacze-ogrodowe-cat-202.

Jak wybierać zraszacze ogrodowe?

 

Wybierając zraszacz do ogrodu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość i kształt obszaru, który chcemy podlać. W przypadku ogrodu o regularnym kształcie dobrze sprawdzają się zraszacze wahadłowe. W zależności od wybranego modelu można nimi podlać obszar o powierzchni do 300 m2. W dużych ogrodach dobrze sprawdzą się zraszacze turbinowe, dzięki którym podlejemy powierzchnię kulistą o powierzchni od kilku do kilkunastu metrów średnicy. Można w nich regulować kąt nachylenia dyszy, dzięki czemu urządzenie będzie podlewać tylko wybrany fragment ogrodu. Podobne działanie mają zraszacze bijakowe, w których wahania młoteczka rozbijają strumień wody. Zraszacz bijakowy ma większy zasięg niż zraszacz turbinowy i umożliwia podlanie obszaru o powierzchni ponad 700 m. Jeśli szukasz zraszacza i pompy do swojego ogrodu, wejdź na stronę: https://www.podlane.pl/

 

Przy zakupie trzeba też zwrócić uwagę na sposób montażu zraszacza w glebie. Niektóre zraszacze mają szpilkę, którą wystarczy wbić w glebę między roślinami. Ten sposób nie sprawdza się zbytnio w przypadku gleby suchej, twardej, gliniastej, ani piaszczystej. Wtedy lepiej wybrać zraszacz na podstawach sankowych lub dyskowych, co zapewnia lepszą stabilizację. Inną metodą montażu zraszacza jest podstawa, która wynosi zraszacz wysoko ponad powierzchnię gruntu. Ułatwia to podlewanie wysokich roślin.

 

Jeśli pobieramy wodę z oczka wodnego czy też innego zbiornika, w którym woda nie jest czysta, lecz żyją w niej różne organizmy, warto wybrać zraszacz z wbudowanym filtrem. Zatrzyma on większe cząsteczki, dzięki czemu dysze zraszacza nie będą się zapychać. W takiej sytuacji dobrze też sprawdza się zraszacz bijakowy, który ma prostą w budowie dyszę – nie jest ona podatna na zatrzymywanie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie.

Similar Posts