Budowa

Wielkie okna i naturalne oświetlenie jako atut domów parterowych

Wielkie okna i naturalne oświetlenie jako atut domów parterowych

Domy parterowe i projekty takich domów zyskują coraz więcej zwolenników. Można wybudować też dom parterowy z poddaszem użytkowym, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mieszkalna w takim obiekcie. Domy parterowe mają wiele atutów, a zalicza się do nich między innymi możliwość zastosowania wielkich okien i pozyskiwanie naturalnego oświetlenia dzięki temu.

Duże okna i przeszklenia

Planowanie w projektach domów jednorodzinnych dużych okien to bardzo popularny trend w budownictwie. Jest to wyraźnie widoczne w przypadku projektów architektonicznych ze strony projektyzwizja.pl. Posiadają one szereg zalet.

Już na pierwszy rzut oka duże przeszklenia są estetyczne. Dodają nowoczesnego charakteru domom mieszkalnym, a jeśli duże okna zainstalowane są w salonach czy jadalniach, to tworzy się otwarta przestrzeń, zwiększająca przestronność domu. Takie okna z pewnością pasują do prostych, wręcz surowych brył budynków. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, żeby stosować je również w bardziej tradycyjnych projektach. Również będą one się dobrze z nimi komponowały. 

Więcej naturalnego światła

Wraz z dużymi oknami w domach parterowych idzie w parze możliwość pozyskiwania maksymalnej ilości światła naturalnego. Wielkoformatowe okna zaplanowane w takim domu nie tylko spełniają oczekiwania pod względem estetyki, ale maksymalnie doświetlą nasz dom, zwłaszcza jeśli znajdą się po południowej stronie budynku. Zapewnią większą dawkę światła dziennego, co pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Idą za tym też pewne oszczędności związane z koniecznością dodatkowego doświetlenia światłem sztucznym tych pomieszczeń, w których takich okien po prostu nie ma. Jednocześnie przy poddaszach użytkowych w domach parterowych można doświetlić dom oknami dachowymi, o odpowiednim nachyleniu.

Okna umieszczone na nasłonecznionej części elewacji umożliwiają wykorzystanie naturalnej energii słonecznej do dogrzania pomieszczenia, nawet zimą. Dzięki nim w domu parterowym z pewnością wypracujemy pewne oszczędności na energii cieplnej.

Z tego też powodu wielkoformatowe okna, a czasem całe przeszklone elewacje w prostych pod względem bryły budynkach są stosowane w domach energooszczędnych i pasywnych.  

Similar Posts