Porady

Okucia okien – jaki mają wpływ na nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa?

Okucia okien - jaki mają wpływ na nasz komfort i poczucie bezpieczeństwa?

Okna to niezbędny element domu czy mieszkania. Ich obecność jest dla nas czymś zupełnie naturalnym i rzadko zastanawiamy się, jak duże znaczenie odgrywają w kwestiach naszego codziennego komfortu i bezpieczeństwa. Niezbędnym elementem każdego okna są jego okucia. Co powinniśmy o nich wiedzieć, żeby zapewnić naszym oknom maksymalną funkcjonalność?

Okucia okienne — czym są i jakie pełnią funkcje? 

Okucia okienne odpowiadają za większość funkcji, jakie pełni okno. Pozwalają na jego otwieranie, zamykanie i uchylanie, utrzymują szczelność i odpowiadają za kwestie bezpieczeństwa. Od tego, jaki rodzaj okuć wybierzemy, będzie zależał komfort użytkowania okien, ich szczelność oraz właściwości antywłamaniowe. Do najbardziej podstawowych rodzajów okuć okiennych należą klamki, za których pomocą otwieramy i zamykamy skrzydła okienne. Istotnym elementem konstrukcji okna są tak zwany okucia obwodowe, które montowane są wokół obwodu skrzydła i w podczas zamykania okna równomiernie dociskają je do ramy. Ich odpowiednia jakość oraz skuteczny montaż zapewniają więc szczelność okna, oraz chronią przed otworzeniem go przez osoby niepożądane. Dobre zamontowanie okucia zapobiega także odkształceniom profilu okna. 

Okno — skuteczna bariera przed włamaniem

Dom to miejsce, które powinno kojarzyć się przede wszystkim z ciepłem i bezpieczeństwem. Dlatego właśnie dokonujemy wszelkich starań, aby obronić go przed niepożądanymi działaniami osób z zewnątrz. Włamania i kradzieże to zmora nawet najlepszych dzielnic polskich miast. Aby się przed nimi bronić, inwestujemy w systemy alarmowe, ale nierzadko zapominamy, że okna także mogą pełnić funkcję zabezpieczającą przed intruzami. 

Okno, które stanowi zabezpieczenie przed dostaniem się do naszego domu, to okno wyposażone w skuteczne okucia. O jakich powinniśmy pamiętać podczas montażu okien? Szczególnie przydatne mogą okazać się klamki z kluczykiem, wkładki antyrozwierceniowe oraz zaczepy antywyważeniowe. Wszystkie okucia, które powinny znaleźć się w odpowiednio zabezpieczonym oknie, znajdziemy w asortymencie specjalistycznych sklepów. Jednym z nich jest sklep Winkhaus, który oferuje wszystkie najpotrzebniejsze elementy do zabezpieczenia okna. 

Swobodny przepływ powietrza to klucz do dobrego nastroju

Odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest niezbędna do zachowania świeżości w całym domu. Wietrzenie często jednak staje się kwestią problematyczną, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy stajemy przed wyborem: duchota albo panujący w pokoju chłód. Do rozwiązania problemu może przydać się nowoczesny system rozszczelniania okien bez konieczności ich uchylania ani otwierania. Jego zastosowanie pozwoli nam na utrzymanie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu bez konieczności wychładzania go w zimne dni.

Jeżeli natomiast cenimy sobie tradycjonalizm i sprawdzone rozwiązania, postawmy na szczelne okna, posiadające okucia, które pozwalają na ich łatwe i wygodne uchylanie. Kluczem do bezpieczeństwa i komfortu jest zadbania o okucia okien, które dostosują się do naszego stylu życia. 

Similar Posts