Podnośniki koszowe cieszą się dużą popularnością ze względu na szerokie zastosowanie w różnych branżach. Ogromne znaczenie ma też większe bezpieczeństwo podczas wykonywania prac na wysokościach – z solidnym podnośnikiem na pewno wyeliminujesz niepotrzebne ryzyko. Dowiedz się, jak zbudowany jest podnośnik koszowy i jakie zastosowanie ma ta maszyna.
Jak zbudowany jest podnośnik koszowy?
Podnośnik koszowych składa się z kilku ważnych elementów, które sprawiają, że nie tylko działa bez zarzutów, ale też jest bezpieczny i umożliwia pracę na wysokości. Sprawdź, z jakich części składa się ta maszyna.
- Podwozie – to właśnie na nim opiera się cały podnośnik, a do tego umożliwia jego przemieszczenie. Zwróć uwagę na to, że podwozie zazwyczaj jest wyposażone w koła, co ułatwia transport maszyny.
- Kolumna – to kolejna ważna część, z której składa się podnośnik koszowy. Odpowiada za podnoszenie kosza razem z załadunkiem, pracownikiem lub innymi osobami. Warto zaznaczyć, że kolumna jest wykonana z trwałych materiałów np. rur lub profili stalowych, a jej wysokość może sięgać nawet kilkudziesięciu metrów.
- Wózek koszowy – to platforma, na której umieszczony jest kosz, czyli miejsce, gdzie znajdują się podnoszone materiały, ludzie czy inny załadunek. Zauważ, że kosz zazwyczaj jest wyposażony w drzwi, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo podczas wchodzenia i wychodzenia.
- Układ hydrauliczny – podnoszenie kolumny i wózka koszowego jest możliwe dzięki temu, że podnośnik jest wyposażony w układ hydrauliczny. Ten element składa się m.in. z pompy i zbiornika na olej.
Jakie zastosowanie ma podnośnik koszowy?
Właśnie budowa podnośnika koszowego sprawia, że ta maszyna jest tak chętnie wykorzystywana w różnych branżach. Przede wszystkim przydaje się podczas realizowania prac budowlanych np. malowania lub remontu elewacji budynków. Oprócz tego świetnie sprawdza się w sadownictwie, ponieważ wygodny podnośnik koszowy ułatwia przycinanie gałęzi drzew – nawet tych naprawdę wysokich. Tak naprawdę można z nich korzystać nie tylko w sadach, ale również w miejskich parkach, lasach oraz innych, zalesionych obszarach.
Czy wiesz, że podnośniki koszowe są niezbędne podczas wykonywania wielu akcji ratowniczych, w których bierze udział Straż Pożarna? Z pomocą tego pojazdu możliwe jest szybkie dotarcie do osób zagrożonych np. przez pożar. Wtedy podnośnik umożliwia zabranie poszkodowanej osoby i bezpiecznie sprowadzić ją na ziemię.
To jeszcze nie koniec szerokiego zastosowania podnośników koszowych, bo są chętnie stosowane także podczas montażu reklam, przyklejania billboardów, prac remontowanych związanych z oświetleniem bądź elektryką uliczną, a nawet do odśnieżania dachów czy mycia okien. Po prostu ta maszyna pozwala na bezpieczne i sprawne wykonanie różnych zadań, a tym samym stanowi niezbędny element wyposażenia wielu firm, które realizują zlecenia na wysokości.
Jakie są rodzaje podnośników koszowych?
Do dyspozycji masz kilka popularnych rodzajów podnośników koszowych, które są przystosowane do wykonywania konkretnych zadań. Wśród nich warto wymienić m.in.:
- podnośniki koszowe nożycowe – sprawdzą się do pracy w trudnych warunkach np. na obszarze, gdzie są spore nierówności;
- podnośniki koszowe teleskopowe – są przeznaczone do pracy na niewielkich przestrzeniach i obszarach zamkniętych;
- specjalistyczne podnośniki koszowe – właśnie te modele są wykorzystywane przez Straż Pożarną;
- podnośniki koszowe umieszczone na samochodach – pojazdy te muszą być specjalnie dostosowane do tego, aby znalazły się na nich te maszyny;
- podnośniki pająkowe – są lekkie i kompaktowe, umożliwiają dotarcie do trudnodostępnych miejsc np. widny lub klatki schodowej;
- podnośniki koszowe samojezdne.